Topošais Eiropas Savienības (ES) un ASV tirdzniecības līgums jeb ES-ASV Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības līgums (TTIP) ir atbilde uz mūsdienu globālajiem ekonomikas izaicinājumiem, akcentē Eiropas Komisijas (EK) pārstāvji un eksperti.
EK pārstāvji skaidro, ka šāda līguma veidošana ir adekvāts un likumsakarīgs solis brīdī, kad pasaules ekonomikā notiek ievērojamas pārmaiņas, kā arī tāpēc, ka ES ekonomika šobrīd nepiedzīvo tik strauju izaugsmi, kā tika cerēts pēc krīzes beigām.
Tāpat esot svarīgi apzināties, ka šis līgums ES ir tikpat nozīmīgs kā ASV, jo, no vienas puses, līgums paredzēs atvieglot starpkontinentālo tirdzniecību, tādējādi veicinot ES un ASV kontinentu ekonomiskās kapacitātes pieaugumu, bet, no otras puses, šis līgums būs kā instruments, kas radīs līdzekļus ES pieaugošās dārdzības un izmaksu segšanai.
Veidojot ciešākas starpkontinentālās tirdzniecības attiecības, palielināsies arī ES un ASV konkurētspēja globālā mērogā, piemēram, konkurējot ar Ķīnu, kuras iedzīvotāju skaits patlaban sasniedz gandrīz 1,5 miljardus, kā arī konkurējot arī ar Ķīnai tuvumā esošo Indiju, kas iedzīvotāju skaita ziņā (ap 1,3 miljardiem iedzīvotāju) sākusi pārņemt līdera lomu šajā reģionā, atzīmē EK eksperti.
Viņi uzsver līdz šim Eiropas Parlamenta (EP) un EK pausto, ka TTIP nekādā veidā neatcels līdzšinējos kvalitātes kritērijus un citus ES noteiktos standartus, kā arī likumus un noteikumus, kas attiecas uz tādām jomām kā, piemēram, preču un produktu kvalitāte, kā arī citām jomām.
Viens no būtiskākajiem nosacījumiem TTIP, kā arī citiem ES vienošanos mēģinājumiem ar citām valstīm par tirdzniecības atvieglošanu ir atvērtība. Proti, tas nozīmē, ka mūsdienu mainīgajā pasaulē kāda reģiona vai valsts spēju un iespēju paplašināšana ir iespējama atvērtā ekonomikā. Ja ES un tās dalībvalstis vēlas turpināt pastāvēt un piedzīvot izaugsmi, svarīgi ir būt atvērtiem jaunām iespējām, un līgums ar ASV ir viena no tām, atzina EK pārstāvji.
EK arī skaidro, ka ES un ASV pilnvaroto pārstāvju sarunu process ir ļoti ilgstošs un sarežģīts. Patlaban TTIP piedāvājuma teksts ir izstrādāts līdz pusei. EK pārstāvji prognozēja, ka labākajā gadījumā pilnais TTIP piedāvājuma teksta variants ASV varētu tikt iesniegts aptuveni pusotra gada laikā. Taču tas vēl nenozīmējot, ka ar to darbs ir uzskatāms par padarītu, jo ASV pārstāvji var šo piedāvājumu neatbalstīt.
Kontekstā ar vienošanās grūtībām ar ASV pārstāvjiem EK eksperti pauda bažas, ka būtiskus šķēršļus TTIP apstiprināšanai ASV varot radīt demokrātu partijas pārstāvji.
EK pārstāvji arī atzina, ka gadījumā, ja ES un ASV neizdosies apstiprināt TTIP, visai pārējai pasaulei līdz ar to tiktu pateikts, ka divas lielākās ekonomikas nespēj vienoties, kas neliecinātu ne par ko labu.
TTIP sarunas, kuras sākās 2013.gada jūlijā, noritējušas lēnāk, nekā plānots. ES līderi iepriekš aicinājuši tās pabeigt līdz šī gada beigām, taču jau tolaik tika prognozēts, ka šis termiņš, iespējams, netiks ievērots.
Šovasar EP deputāti pieņēma rezolūciju, kas paredz, ka TTIP jādod ES uzņēmējiem vairāk piekļuves ASV tirgum, bet tas nedrīkst pazemināt ES standartus - datu aizsardzības, pārtikas drošības un citās jomās.
EP deputāti pieprasa privātās arbitrāžas sistēmu (ISDS) investoru un valstu strīdu risināšanai aizvietot ar jaunu mehānismu, kurā darbojas publiski iecelti tiesneši un kura pakļauta pārredzamības prasībām.
EP prasa, lai investoru un valstu strīdus lemtu nevis privātās arbitrāžas tiesas, kā to parasti paredz starptautiskos tirdzniecības nolīgumos, bet gan īpaši šim nolūkam izveidots jauns mehānisms, kas pakļauts demokrātijas principiem un uzraudzībai un kur lietas izskatītu publiski un pārredzami, un to veiktu neatkarīgi un profesionāli publiski iecelti tiesneši. Jaunajam mehānismam jāietver arī apelācijas mehānisms, jārespektē ES un dalībvalstu tiesu jurisdikcija un jānodrošina, lai privātas intereses neierobežotu sabiedriskās politikas mērķus.
EP deputāti atbalstīja sarunu turpināšanu, bet uzsvēra, ka tajās jāpanāk vērienīgs un līdzsvarots nolīgums, kas palielina piekļuvi preču, pakalpojumu un publiskā iepirkuma tirgum, taisnīgi sadalot ieguvumus visām dalībvalstīm. Nolīgumam ar ASV jāizveido efektīva, konkurējoša ekonomikas vide un jānovērš tirdzniecības šķēršļi.
Sarunās jānojauc ASV ierobežojumi attiecībā uz ES piekļuvi ASV transporta un aviopakalpojumu tirgum, telekomunikāciju tirgum, kā arī jāpanāk ASV publiskā iepirkuma tirgus atvēršana visos pārvaldes līmeņos.
Vienlaikus EP prasa garantēt augstu aizsardzību ES patērētāju datiem, veselībai un drošībai. Arī ES sabiedriskas nozīmes pakalpojumu tirgu nedrīkstētu atvērt ASV, kā arī jānodrošina īpaša aizsardzība jutīgiem lauksaimniecības un rūpniecības produktiem.
"Nekādu kompromisu" ar ASV nedrīkst būt jomās, kur ES standarti ir stipri atšķirīgi, piemēram, attiecībā uz ķīmisko vielu atļaušanu, klonēšanu un ģenētiski modificētiem organismiem, uzsvēra deputāti.