Tiaņdzjiņā steidz attīrīt sprādzienu vietu

Ķīnas pilsētā Tiaņdzjiņā joprojām turpinās pagājušās nedēļas vidū notikušās katastrofas seku novēršana – speciālistiem jāsavāc tonnām bīstamu ķimikāliju, kas vēl nav eksplodējušas vai aizdegušās © Scanpix

Ķīnas ostas pilsētas Tiaņdzjiņas varasiestādes cer, ka ar karavīru palīdzību jau tuvākajā laikā izdosies pagājušonedēļ notikušo traģisko sprādzienu epicentru attīrīt no bīstamajām ķimikālijām, starp kurām ir arī milzīgs daudzums nātrija cianīda.

Glābējiem ir jāpasteidzas, jo sinoptiķi sola lietu, bet šī viela, nonākot saskarē ar ūdeni, pārvēršas viegli uzliesmojošā gāzē. Vakarrīt noliktavas drupās nograndis vēl viens sprādziens, taču liesmas ātri izdevies apdzēst. Iedzīvotāji tikmēr ir noraizējušies par iespējamo vides piesārņojumu, bet sprādzienu izpostīto mājokļu īpašnieki vēlas saņemt kompensāciju no valsts.

Reuters vēsta, ka vakarrīt sarīkotajā preses konferencē precizēts kompānijas Ruihai International Logistics noliktavā notikušajos sprādzienos un ugunsgrēkā bojāgājušo skaits – dzīvību zaudējuši 114 cilvēki, 70 tiek uzskatīti par pazudušiem bez vēsts, bet 698 joprojām atrodas slimnīcās. Tiesa, tas nenozīmē, ka upuru skaits dramatiski pieaugs, jo daudzi par pazudušiem uzskatītie, domājams, ir starp tiem bojāgājušajiem, kuru mirstīgās atliekas vēl nav oficiāli identificētas.

Eksplozijā varētu būt gājuši bojā 85 no gandrīz 1000 ugunsdzēsējiem, kuri bija nosūtīti cīnīties ar liesmām, vēsta CNN, piebilstot, ka šī ir lielākā traģēdija Ķīnas ugunsdzēsības dienesta 60 gadus ilgajā vēsturē. Amerikāņu televīzijas kanāls norāda, ka ugunsdzēsēji acīmredzot nav bijuši informēti par to, kādas ķimikālijas glabājas noliktavā, kur pagājušās trešdienas vakarā izcēlās ugunsgrēks – viņi nav zinājuši, ne cik daudz to ir, ne cik tās ir bīstamas, ne to, ka šīs ķimikālijas nedrīkst dzēst ar ūdeni, bet jāizmanto putas.

«Līdz šīs dienas beigām mēs plānojam pilnībā savākt un neitralizēt nātrija cianīdu trīs kilometru rādiusā ap sprādziena epicentru,» vakardienas preses konferencē sacījis Tiaņdzjiņas vicemērs He Šušaņs, piebilstot, ka avārijas seku likvidēšanā piedalās vairāki simti speciālistu no Ķīnas Tautas atbrīvošanas armijas Ķīmisko vielu karaspēka apakšvienībām. Vicemērs arī apstiprinājis iepriekš militāristu sacīto, ka noliktavā glabājušās aptuveni 700 tonnas nātrija cianīda. Laikraksts Beijing News uzsver, ka tas ir būtisks drošības pārkāpums, jo noliktavā bija atļauts glabāt ne vairāk kā 24 tonnas šo indīgo ķimikāliju. Ķīnas laikraksti vēsta, ka Ruihai International Logistics pārkāpusi vēl virkni noteikumu, piemēram, dažādas ķimikālijas glabātas nevis atsevišķi, bet kopā. Turklāt, vadoties pēc Ķīnā pieņemtajiem standartiem, noliktava, kurā glabātas tik bīstamas vielas, vispār nav drīkstējusi atrasties tuvāk par kilometru no dzīvojamām ēkām un automaģistrālēm, taču šis attālums nav pārsniedzis puskilometru. Atbilde uz to, kādēļ noliktavai tomēr atļauts darboties, ir mūsdienu Ķīnas biznesa vidi ļoti labi raksturojoša – viens no Ruihai International Logistics lielākajiem akcionāriem esot bijušais Tiaņdzjiņas ostas policijas priekšnieks...

Gan Ķīnas ģenerālprokuratūra, gan valdības vadītājs Ļi Kecjans, kas svētdienas pievakarē apmeklēja katastrofas vietu, solījuši, ka incidents tiks rūpīgi izmeklēts, bet tā vaininieki saņems bargus sodus. «Situācija ir ļoti sarežģīta, jo noliktavā bija sajauktas visdažādākās ķimikālijas,» viņš sacījis. Kaut gan izmeklēšana tikai tagad uzsākta, ar valsti un valdošo komunistisko partiju cieši saistītie Ķīnas mediji jau identificējuši vainīgos – tā ir kompānijas vadība, kas pārkāpusi «visus rakstītos un nerakstītos noteikumus». Par arestiem pagaidām gan netiek ziņots, taču parādījusies informācija, ka viens no Ruihai International Logistics vadītājiem ievietots slimnīcā, kur viņu uzrauga policisti. Savu kritikas devu saņēmušas arī pilsētas varasiestādes, kurām tiek pārmesta vilcināšanās ar evakuāciju un informācijas sniegšanu. Lai gan sprādzieni nogranda jau naktī uz ceturtdienu, tikai piektdienas pievakarē tika sniegta pirmā oficiālā informācija par to, kas noticis, bet vairāk nekā 6300 iedzīvotājus, kuri mitinājās sprādzienu daļēji izpostītajos mājokļos, evakuēja vien sestdien. «Nav pārsteigums, ka apstiprinātas informācijas trūkums noveda pie dažādu sazvērestības teoriju izplatīšanās,» vakar rakstīja Ķīnas valdības laikraksts China Daily. Honkongas mediji vēsta, ka jau neilgi pēc traģēdijas aktivizējusies Ķīnas kibertelpas administrācija, kas bloķējusi vairāk nekā 50 interneta vietnes un gandrīz 400 lietotāju profilus interneta sociālajos tīklos. Šo resursu autori tiek kritizēti par baumu un nepārbaudītas informācijas publicēšanu un panikas celšanu. Piemēram, sociālajos tīklos parādījušies ieraksti, ka «kilometra rādiusā ap sprādziena epicentru izdzīvojušo nav» un apgalvojumi, ka Tiaņdzjiņā, kur dzīvo ap 15 miljoni cilvēku, «marodieri pēc eksplozijas izlaupījuši veikalus un tirgus».

Šīs baumas ir rimušās, taču iedzīvotāji joprojām ir noraizējušies par to, ka sprādzienu rezultātā varētu būt piesārņota apkārtējā vide, ir bažas par dzeramā ūdens tīrību. Tās gan mēģinājusi kliedēt Greenpeace vietējā nodaļa, kas vairākās vietās pilsētā ņēmusi ūdens paraugus un apgalvo, ka tas ir pietiekami tīrs. Vakar šo informāciju apstiprināja arī pilsētas vides aizsardzības departamenta vadītājs Bao Dzinluns, kas paziņoja, ka paaugstināts nātrija cianīda līmenis konstatēts vien trijās no 17 notekūdeņu kvalitātes novērošanas stacijām un īpaši augsts tas bijis vien stacijā, kura atrodas ļoti tuvu sprādziena epicentram. «Par gaisa un ūdens kvalitāti jums nav jāuztraucas. Mēs neesam ieinteresēti falsificēt mērījumus,» viņa sacīto citē AP.

Pie viesnīcas, kurā tiek rīkotas ikdienas preses konferences, vakar pulcējās vairāki simti cilvēku, kuriem piederēja mājokļi netālu no sprādziena epicentra esošajā dzīvojamo ēku kompleksā, kam nodarīti būtiski postījumi. Šie cilvēki vēlas saņemt kompensāciju par postījumiem, kas nav notikuši viņu vainas dēļ. «Šī nav demonstrācija, bet gan vienīgais veids, kā varam pievērst valdības uzmanību. Līdz šim neviens par mums nav licies ne zinis,» intervijā Reuters sacījis Ļi Dzajo. Tomēr vairāki desmiti policistu un karavīru nav ļāvuši protesta akcijas dalībniekiem piekļūt tuvāk viesnīcai, savukārt amatpersonas pagaidām nekādas kompensācijas nav solījušas. Tikmēr Credit Suisse vakar lēsa, ka katastrofa apdrošinātājiem varētu izmaksāt tikai no 1 līdz 1,5 miljardiem dolāru.

Svarīgākais