Krievija gatavojas deportēt trīs Dānijas cilvēktiesību organizācijas darbiniekus, tostarp Latvijas pilsoni, kuri tiek apsūdzēti imigrācijas noteikumu pārkāpšanā, ceturtdien ziņu aģentūrai AFP atklāja krievu aktīvists Igors Kaļapins.
Dānijas cilvēktiesību organizācijas "Institute Against Torture" (DIGNITY) eksperti - Dānijas, Vācijas un Latvijas pilsoņi - bija ieradušies Krievijā, lai Ņižņijnovgorodā piedalītos pasākumā, ko viņu organizācija rīko kopā ar krievu tiesību aizstāvju organizāciju Komiteja pret spīdzināšanu.
Kā aģentūrai LETA skaidroja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Ivars Lasis, ministrija ir informēta par administratīvo lietu pret Latvijas pilsoni, kura Dānijas finansētas nevalstiskās organizācijas projekta laikā šonedēļ uzturas Krievijā. Viņš skaidroja, ka Krievijas puse izvirzīja administratīvu apsūdzību, apgalvojot, ka Latvijas pilsone pārkāpusi vīzu režīmu.
"Šodien tas atzīts arī administratīvās tiesas sēdē. Saskaņā ar Ārlietu ministrijas rīcībā esošo informāciju tiesa noteikusi minētajai personai administratīvo naudas sodu un devusi norādījumu izbraukt no Krievijas," sacīja Lasis, piebilstot, ka Latvijas vēstniecība turpina uzturēt kontaktus ar minēto Latvijas pilsoni.
Migrāciju dienestu amatpersonas trešdien ieradās viesnīcā, kur notiek pasākums, un pieprasīja, lai ārvalstu eksperti dodas viņiem līdzi uz nopratināšanu.
Zināms, ka vēl viens no aizvestajiem bija vācu lektors psihologs Uve Harlahers.
Ņižņijnovgorodas tiesa ceturtdien secināja, ka Harlahers iebraucis valstī ar nepareizu vīzu, atklāja Komitejas pret spīdzināšanu vadītājs Kaljapins.
Vācu lektors plānoja uzstāties pasākumā ar runu par spīdzināšanas upuru psiholoģisko rehabilitāciju.
Vietējā migrācijas dienesta preses pārstāve AFP atklāja, ka Vācijas pilsonim piespriesta 2000 rubļu (36 eiro) soda nauda un dots rīkojums desmit dienu laikā pamest valsti.
Kaļapins norādīja, ka varasiestādes nav paskaidrojušas, kādas tieši vīzas ir nepieciešamas.
Tiesas izskatīs arī pārējo divu aktīvistu lietas.
Krievijas migrācijas dienestu amatpersonas regulāri traucē nevalstisko organizāciju pasākumus, kuros piedalās ārvalstu pilsoņi.
Vācijas vēstniecības Maskavā preses pārstāve AFP sacīja, ka par Harlahera lietu uzzinājusi tikai no medijiem un nedz viņš, nedz Krievijas varasiestādes ar vēstniecību nav sazinājušās.
Komiteja pret spīdzināšanu cīnās pret sliktu izturēšanos pret ieslodzītajiem policijas iecirkņos un cietumos. Tā ir viena no retajām nevalstiskajām organizācijām, kam ir sava pārstāvniecība Čečenijā.