Pēdējās nedēļās virs vairāku ASV štatu dzīvojamiem rajoniem, ierobežotām teritorijām, kritiskās infrastruktūras objektiem un armijas bāzēm ir pamanīti lidojoši objekti, kas varētu būt droni. Novērojumi ir radījuši intensīvu spiedienu uz federālajām aģentūrām, lai tās sniegtu vairāk informācijas par lidojošajiem objektiem. Valsts amatpersonas iedzīvotājus mudinājušas nomierināties un uzsvērušas, ka nav pierādījumu, kas liecinātu, ka droni rada draudus valsts drošībai, savā portālā "cnn.com" ziņo ASV televīzijas kanāls CNN.
Tiek ziņots par dronu novērojumiem vismaz sešos ASV štatos - Ņūdžersijā, Ņujorkā, Konektikutā, Pensilvānijā, Virdžīnijā un Ohaio. Savukārt aresti veikti saistībā ar dronu operāciju netālu no ierobežotām teritorijām Masačūsetsā un Kalifornijā.
Novērojumi sākās 18. novembrī netālu no Morisa apgabala Ņūdžersijā, ziņo Federālā aviācijas administrācija (FAA). Kopš tā laika droni novēroti katru vakaru, CNN žurnālistei Sārai Sidnerei sacīja republikāņu Ņūdžersijas asamblejas loceklis Pols Kanitra. Satraukti iedzīvotāji bieži ziņojuši, ka redzējuši dronus, kas lidinās virs galvas, dažreiz lidojot pa vairākiem kopā.
Demokrātu senators Endijs Kims no Ņūdžersijas savā "X" kontā ievietoja video, kuros redzams, kā vakarā virs Apaļās ielejas ūdenskrātuves lido dronu kopa. Bet vēlāk viņš atzina, ka lielākā daļa lidmašīnu, kuras viņš sākotnēji uzskatīja par droniem, bija "gandrīz noteikti lidmašīnas".
ASV prezidenta Džo Baidena administrācija nav identificējusi "neko anomālu vai jebkādus nacionālās drošības vai sabiedrības drošības riskus civilajā gaisa telpā Ņūdžersijā vai citos ziemeļaustrumu štatos", žurnālistiem sacījis Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kērbijs.
"Mēs novērtējam, ka līdzšinējie novērojumi ietver likumīgu komerciālu dronu, hobiju dronu un tiesībaizsardzības dronu kombināciju, kā arī pilotējamus fiksētu spārnu lidaparātus, helikopterus un pat zvaigznes, par kurām kļūdaini tika ziņots kā par droniem," sacīja Dž. Kērbijs. "Lai gan ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) joprojām pārbauda aptuveni 100 ziņojumus, neviens no tiem nešķiet aizdomīgs," viņš sacīja.
"Es nevaru izslēgt faktu, ka mēs varētu atrast kaut kādas nelikumīgas vai noziedzīgas darbības, kaut kādas negodprātīgas darbības, bet viss, ko es varu darīt, ir pateikt, ka šobrīd mēs neko no tā neredzam," sacīja Dž. Kērbijs.
Savukārt trīs ASV aizsardzības amatpersonas paziņojušas, ka sūta dronu atklāšanas un izsekošanas sistēmas uz diviem militāriem objektiem Ņūdžersijā. "Sistēmas gatavojas pārcelties uz ASV militārās pētniecības objektu "Picatinny Arsenal" Ņūdžersijas ziemeļos un jūras spēku bāzi "Earle" Ņūdžersijas centrā," sacīja amatpersonas.
Droni ir pamanīti netālu no "Picatinny Arsenal" un pat virs jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa golfa laukuma Bedminsterā, ziņo militārpersonas un štata likumdevēji. Novērojumi pamudināja Federālo aviācijas administrāciju izdot pagaidu lidojumu ierobežojumus virs īpašumiem.
Par vairākiem neidentificētu dronu iekļūšanas gadījumiem gaisa telpā tika ziņots arī virs “Earle” - ASV jūras spēku bāzes uz dienvidiem no Midltaunas pilsētas Pensilvānijā, lai gan tieši draudi netika identificēti.
Ņūdžersijas štata mērs Fils Mērfijs saņēmis ziņu no FIB par dronu novērošanas izmeklēšanu ap jūras spēku bāzi "Earle", un par to viņš paziņojis ierakstā vietnē "X". "Mēs esam gatavi palīdzēt federālajai valdībai tikt līdz galam," rakstījis F. Mērfijs.
Dronu aktivitāte lika vismaz vienai lidostai - Ņujorkas Brīvības starptautiskajai lidostai - vakarā uz laiku slēgt skrejceļus uz aptuveni stundu.
Aptuveni tajā pašā laikā dronu darbības dēļ tika ierobežota gaisa telpa virs Raita-Patersona gaisa spēku bāzes Ohaio štatā, kamēr varas iestādes uzraudzīja situāciju, CNN filiālei WHIO sacīja bāzes pārstāvis Bobs Purtimans. Bāze nedēļas nogalē uz vairākām stundām slēdza savu gaisa telpu, bet Pentagons saka, ka "ne vienmēr redz kādu saistību" ar dronu novērojumiem Ņūdžersijā un citur.
"Katru dienu ASV lido tūkstošiem dronu," sacījis Pentagona runasvīrs ģenerālis Pats Rīders. "Līdz ar to nav nemaz tik neparasti redzēt dronus debesīs, kā arī tas neliecina par ļaunprātīgām darbībām vai kādiem draudiem sabiedrības drošībai. Un tas pats attiecas uz droniem, kas lido netālu no ASV militārajiem objektiem."
Raita-Patersona (Wright-Patterson) ASV gaisa spēku bāze ietver operācijas, kas saistītas ar kiberdraudu uzraudzību, un 655. izlūkošanas, novērošanas un izlūkošanas grupu, kas pārrauga 14 izlūkošanas eskadriļas visā valstī, tādēļ CNN sazinājās ar gaisa spēkiem, lai saņemtu komentārus, kas vēl tiek gaidīti.
Savukārt FIB un ASV Tēvzemes drošības departamenta (DHS) kopīgajā paziņojumā sacīts, ka "šobrīd nav pierādījumu, ka ziņojumi par droniem rada draudus nacionālajai drošībai vai sabiedrības drošībai vai tiem ir ārvalstu saikne".
Neskatoties uz federālo amatpersonu apliecinājumiem, vietējie politiķi turpina pieprasīt vairāk informācijas un resursu, lai izmeklētu novērojumus. Morisas apgabalā Ņūdžersijā amatpersonas aicinājušas "federālo valdību izmantot visus tās rīcībā esošos federālos resursus, tostarp militāros spēkus, lai izbeigtu bezpilota lidaparātu lidojumu virs mūsu apgabala un citām Ņūdžersijas daļām".
Arī jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps plašā preses konferencē izteicis savu viedokli par dronu novērojumiem. "Valdība zina, kas notiek. Paskatieties, mūsu militārpersonas zina, no kurienes viņi pacēlās. Ja tā ir garāža, viņi var ieiet tieši tajā garāžā. Viņi zina, no kurienes tas nāca un kur tas aizgāja, un kaut kādu iemeslu dēļ viņi nevēlas to komentēt," sacīja D. Tramps. Uz jautājumu, vai viņš ir informēts par valdības izlūkdatiem attiecībā uz droniem, D. Tramps atbildēja: "Es nevēlos to komentēt."
Baltā nama pārstāvis Dž. Kērbijs sacīja, ka administrācija turpinās "ļoti godprātīgi censties būt pēc iespējas atvērtāka un tiešāka. Mēs nespekulēsim, un mēs negrasāmies izvirzīt hipotēzi - mēs to nedarīsim. Mēs nesniegsim informāciju, par kuru mēs nevaram būt pārliecināti, ka tā ir precīza," viņš teica.
FIB un Ņūdžersijas štata policija kopīgā paziņojumā mudināja sabiedrību nešaut uz aizdomīgiem droniem, brīdinot par potenciāli nāvējošām sekām, ja kļūdaini tiek mērķēts uz pilotējamām lidmašīnām.
Droni ir termins bezpilota lidaparātiem, kas ASV pieder daudziem valsts iedzīvotājiem. Federālajā aviācijas administrācijā (FAA) ir reģistrēti aptuveni 792 000 dronu, kas ir gandrīz vienmērīgi sadalīti starp komerciālajiem un atpūtā izmantojamajiem droniem. Tos izmanto dažādās nozarēs, tostarp fotografēšanā, lauksaimniecībā un tiesību aizsardzībā.
Federālo aģentūru pārstāvji, kas izmeklē novērojumus, ir informējuši vietējās amatpersonas aiz slēgtām durvīm, norādot, ka iespējamie droni dažreiz šķietami lido koordinēti un var palikt lidojumā līdz sešām stundām, norāda Ņūdžersijas mērs Maiks Gasali.
"Tas ir aizgājis pārāk tālu," sacīja Ņujorkas štata premjerministre Keitija Hohula, piebilstot, ka pagājušajā mēnesī viņa "lika Ņujorkas štata izlūkošanas centram aktīvi izmeklēt dronu novērojumus un koordinēt ar federālajām tiesībsargājošajām iestādēm, lai risinātu šo jautājumu". K. Hohula paziņoja, ka federālās varas iestādes štatā izvieto jaunu modernu dronu atklāšanas sistēmu.
Senāta vairākuma līderis Čaks Šūmers sacīja, ka lūdz DHS izvietot īpašas detektēšanas sistēmas, kas dronu noteikšanai izmanto 360 grādu tehnoloģiju.
Ņujorkas štata policija ierakstā "X" informēja, ka ir saņēmusi "daudzus ziņojumus par dronu novērojumiem pēdējo 24 stundu laikā" un izmeklē ziņojumus. "Šobrīd mums nav pierādījumu, ka kāds no ziņotajiem novērojumiem radītu draudus sabiedrības drošībai."
"Staten Island Borough" prezidents Vito Fossella sacīja, ka droni, kas bieži redzami lidojam naktī, ir pamanīti lidināmies virs kritiskās infrastruktūras, tostarp "Port Liberty New York" netālu no Goethals tilta, Verrazzano-Narrows tilta un "Fort Wadsworth", kas ir viens no vecākajiem militārajiem objektiem valstī.
Konektikutas štata policija paziņoja, ka ir izvietojusi dronu atklāšanas sistēmu, lai palīdzētu izmeklēt neatļautus dronu novērojumus, par kuriem ziņots Fērfīldas apgabalā.
Pensilvānijas, Masačūsetsas un Virdžīnijas gubernatori sacīja, ka ir informēti par novērojumiem un ka ir iesaistīta valsts policija.
Arestēti divi vīrieši saistībā ar apsūdzībām par pārkāpumiem pēc tam, kad drons nonāca bīstami tuvu Logana starptautiskajai lidostai Bostonā, teikts policijas paziņojumā.
Pagājušajā nedēļā Ķīnas pilsonim, kurš ir likumīgs ASV pastāvīgais iedzīvotājs, tika izvirzītas kriminālapsūdzības pēc tam, kad viņš, iespējams, uzņēma neatļautus dronu kadrus Vandenburgas kosmosa spēku bāzē Kalifornijā. Ķīnietis tika arestēts 9. decembrī Sanfrancisko starptautiskajā lidostā, gatavojoties iekāpt lidmašīnā uz Ķīnu, paziņoja ASV Kalifornijas centrālā apgabala prokuratūra. Viņš tika apsūdzēts par drona nereģistrēšanu un valsts aizsardzības gaisa telpas pārkāpšanu.
FIB un DHS ir teikuši, ka, viņuprāt, lielākā daļa dronu novērojumu ir "kļūdainas identitātes" gadījumi, kad sabiedrības locekļi nepareizi identificē mazus, likumīgi ekspluatētus pilotējamus lidaparātus kā dronus. Daži no novērojumiem var būt arī komerciāli droni.
FIB uzraudzības īpašais aģents Toms Adamss CNN sacīja: "Es varu jums pateikt no savas pieredzes, veicot operācijas FIB, kā arī izmeklējot aizdomas par dronu novērošanu kritiskajā infrastruktūrā, diezgan bieži bija gadījumi, kad planētas, apkalpes lidmašīnas un pat zemas Zemes orbītas satelīti naktī tika nepareizi identificēti kā droni." Preses brīfingā FIB amatpersona atkārtoja, ka novērojumos lielākoties ir pilotējami lidaparāti, kas sajaukti ar droniem. FIB amatpersona sacīja, ka saņemti 5000 ziņojumu, bet mazāk nekā 100 ir noveduši pie pavedieniem, kas "tiek uzskatīti par turpmākas izmeklēšanas darbības cienīgiem", bet nav atrasti pierādījumi.
Uz ziņojumiem ir bijusi "pārmērīga reakcija", uzskata FIB amatpersona, tomēr "mēs nevaram ignorēt novērojumus, kas ir bijuši, un mēs esam nobažījušies par tiem tikpat daudz kā jebkurš cits".
Savukārt kāda Aizsardzības departamenta amatpersona tomēr bija mazāk pārliecināta par novērojumu raksturu. "Mēs nezinām, vai tas ir ļaunprātīgi, vai tas ir noziedzīgi. Bet es jums pateikšu, ka tas ir bezatbildīgi. Šeit, militārajā pusē, mēs esam tikpat neapmierināti ar šīs darbības bezatbildīgo raksturu," sacījusi amatpersona.
Pentagons pārtraucis spekulācijas, ka droni varētu nākt no ārvalstu vienības vai pretinieka, dažas stundas pēc tam, kad ASV pārstāvis Džefs van Drū, Ņūdžersijas republikānis, telekanālam "Fox News" sacīja, ka droni ir no "mātes kuģa" no Irānas, kas atrodas "pie Amerikas Savienoto Valstu austrumu krasta".
Pentagona preses sekretāre Sabrina Singa sacījusi: "Pie Amerikas Savienoto Valstu krastiem nav Irānas kuģa, un nav tā dēvētā māteskuģa, kas palaistu dronus Savienoto Valstu virzienā."
FIB kopā ar Iekšzemes drošības un gatavības biroju vada izmeklēšanu par novērojumiem, savukārt ASV krasta apsardze izvērtē jurisdikcijas reakciju.
Neskatoties uz federālo amatpersonu apgalvojumiem, ka droni nerada draudus sabiedrības drošībai, Ņūdžersijas mērs Maikls Melhams sacījis, ka ir saņēmis norādījumus, ka policijai vajadzētu izsaukt apgabala bumbu komandu un vietējiem ugunsdzēsības dienestiem vajadzētu valkāt īpašus tērpus, ja viņi sastopas ar notriektu dronu. "Mēs vienkārši nezinām, kas ir šīs lietas, tāpēc mēs esam piesardzīgi," sacīja M. Melhams.
Pretēji federālo amatpersonu lūgumiem saglabāt mieru attiecībā uz novērojumiem, D. Tramps ir mudinājis Dž. Baidena administrāciju vai nu publiskot jebkādu tās rīcībā esošo informāciju par noslēpumainajiem novērojumiem, vai arī šaut uz droniem debesīs.
"Noslēpumainie dronu novērojumi visā ASV. Vai tiešām tas var notikt bez mūsu valdības ziņas? Es tā nedomāju! Informējiet sabiedrību, un tagad. Pretējā gadījumā nošaujiet viņus!!" D. Tramps rakstījis vietnē "Truth Social" .
ASV senators Ričards Blūmentāls, kurš darbojas Senāta Tēvzemes drošības un valdības lietu komitejā, arī sacīja, ka lidaparāts "vajadzības gadījumā būtu jānotriec, jo tas lido pāri jutīgām zonām". R. Blūmentāls intervijā CNN skaidroja, ka, viņaprāt, lielāko daļu dronu varētu piespiest ar "elektronisko iesprūšanu", nevis iznīcināt tos gaisā.
Bet neidentificētu lidaparātu notriekšana rada savas problēmas. Nav tā, ka kāds var vienkārši notriekt dronu debesīs. Tas pats par sevi būtu bīstami. Tāpat šaušana uz droniem radītu nevajadzīgu risku cilvēkiem uz zemes un virkni juridisku problēmu. CNN intervētais avots atzīmējis, ka valdībai ir dažādas stratēģijas, kuras var izmantot, ja drons rada tiešus draudus, taču līdz šim noslēpumainie lidojumi nav uzskatīti par draudīgiem.
Daļa no izaicinājumiem dronu darbības uzraudzībā izriet no tā, ka ASV debesu regulēšana gandrīz pilnībā ir federālajā jurisdikcijā, norāda uzņēmuma "Axon", kas izseko neatļautus dronu lidojumus, izpilddirektors Riks Smits. "Likumi, kas regulē lidaparātus, nav tā veidoti, lai dotu iespēju policijai rīkoties ar droniem," R. Smits sacījis CNN, "tāpēc, ja jūsu vietējā štata gadatirgū ir drons, kas tam tuvojas un ko policija uzskata par bīstamu, šobrīd viņi neko nevar darīt lietas labā."
FAA noteikumi ļauj atpūtas dronu operatoriem lidot līdz 400 pēdām virs zemes gaisa telpā, kuru nekontrolē FAA gaisa satiksmes vadības dispečeri. FAA, izskatot katru gadījumu atsevišķi, piešķir atbrīvojumus tiem, kas vēlas izmantot dronus pārslogotākā gaisa telpā vai lielākā augstumā.