Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 29. oktobra līdz 4. novembrim

© Publicitātes foto

2.lapa

Trakulīga, asprātīga un muzikāla vieglā žanra izrāde

Publicitātes foto

Otrdien, 1. novembrī, Dailes teātrī gaidāms īpašs un ekskluzīvs vakars - «Spēlmaņu nakts» balvai kategorijā «Gada mazās formas izrāde» nominētais koncertuzvedums «Keruaka ceļš» piedzīvos pirmizrādi teātra Lielajā zālē, kas būs speciāli pielāgota šī iestudējuma vajadzībām.

Režisores Lauras Grozas iestudētā izrāde iedvesmo svinēt dzīvi. Tā ir trakulīga, asprātīga un, protams, muzikāla vieglā žanra izrāde, un šo brīvo atmosfēru Dailes teātris vēlas radīt arī Lielajā zālē, gan iebūvējot skatītāju zālē speciālu skatuvi mūziķiem, lai viņi būtu tuvāk skatītājiem, gan arī aicinot apmeklētājus izvēlēties sēdvietas pie īpaša galdiņa, lai izrādi piedzīvotu, malkojot sev tīkamu dzērienu.

Koncertizrādes «Keruaka ceļš» pamatā ir bītu jeb bītņiku, šīs pagājušā gadsimta 50. gadu jauniešu kontrkultūras, Bībele - Džeka Keruaka romāns «Ceļā».

Dziedātāja Aija Vītoliņa, aktieri Klāvs Kristaps Košins un Niklāvs Kurpnieks (attēlā), mūziķi Rūdolfs Dankfelds, Miķelis Putniņš, Romāns Vendiņš, Toms Poišs, Dāvis Jurka skatītājus ieved gan džeza noskaņās, izpildot klasiķu Četa Beikera un Ellas Ficdžeraldas dziedātās dziesmas, gan ļauj pakavēties to 20. gadsimta mūziķu skaņdarbos, kuri sekoja bītu paaudzes ideāliem, un tā ir grupas «The Doors», Petijas Smitas, Džimija Hendriksa, Boba Dilana un daudzu citu radītā mūzika.

«Džekam Keruakam - 100. Tas varētu būt iemesls pārlasīt «Ceļā» vai arī apmeklēt koncertizrādi «Keruaka ceļš», kurā ir daudz, daudz mūzikas. Bītņikiem tik svarīgais vārdu ritms un satura plūsma ir viens no džeza mūzikas stūrakmeņiem. Urbānajos pilsētas bāros šauram klausītāju lokam bija skaidrs, ko nozīmē stils un inteliģenta individualitāte, bet neviens pat nespēja iedomāties, ka bītņiku paaudze izgaismos zeltā vienu no vēsturiski vissvarīgākajiem mūzikas periodiem,» stāsta iestudējuma režisore Laura Groza.

Džeka Keruaka romāns «Ceļā» iznāca 1957. gadā un kļuva par bestselleru, tas sludināja personisko brīvību, nepiekāpību un patiesības meklējumus. Tas ir poēzijas, apreibinātas trakulības un jaunības caurstrāvots ceļojums, kurā svin esību, jo Otrā pasaules kara izraisītā trauksme un bailes bija radījušas izjūtu, ka nāve ir tuvāk nekā dzīve. Džeks Keruaks stāstīja, ka viņam vajadzēja tikai trīs nedēļas, lai romānu uzrakstītu, bet septiņus gadus, lai to izdzīvotu. Viņam vienmēr paliks 47, jo 1969. gadā nāve uzveica dzīvi, bet šogad atzīmējam Džeka Keruaka simtgadi.

Koncertizrādes režisore - Laura Groza, dramaturgs - Artūrs Dīcis, māksliniece - Ilze Vītoliņa, muzikālais vadītājs - Rūdolfs Dankfelds, gaismu māksliniece - Māra Vaļikova.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Teju vai neticama ziņa – jau šoruden pie saviem daudzskaitlīgajiem cienītājiem atgriežas tradīcijām bagātais mūzikas un mākslas festivāls “Bildes”, kas bija iepauzējis uz četriem gadiem un kura sakarā nekas neliecināja, ka šogad tas varētu atdzimt! Tiesa, nebija ne mazāko šaubu, ka uzņēmīgā “Bilžu” “māte” Tija Auziņa festivālu atjaunos, taču neticējās, ka tas notiks tik spēji un tik drīz – festivāls sāksies jau pēc mēneša!

Svarīgākais