Neatkarīgā raksta

11:00
Viena no statistiķu (Centrālās statistikas pārvaldes, CSP) dāvanām Latvijas valstij uz 101. jubileju ir apliecinājums par rekordzemu bezdarba līmeni šā gada 3. ceturksnī.
 
10:00
«Līdere visbiežāk ir tā sieviete, kurai ir idejas, degsme un optimisms. Jo pētījumi rāda, ka vairāk savā dzīvē sasniedz tie, kuri par savu nākotni ir nedaudz optimistiskāki, nevis reālistiskāki. Tas iedod sajūtu: vajag pamēģināt, varbūt sanāks! Īstai līderei raksturīga arī cilvēkmīlestība – spēja saskatīt otra cilvēka īsto būtību, cilvēcīgumu un arī ievainojamību pat aiz, iespējams, drūmas vai īgnas čaulas. Turklāt uzrunāt tā, ka otrs jūtas droši, ir gatavs sekot, ticēt, paļauties un nebaidīties būt arī savā ziņā ievainojams. Domāju, ka tādas ir līderes,» saka klīniskā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa.
 
9:05
Lai arī Latvijā mirušo kopskaits jau sen pārsniedz pašreiz dzīvi esošo skaitu, apbedīšanas nozare aizvien nav sakārtota. Ko saka Centrālā statistikas pārvalde? Pagājušajā gadā mirušo skaits bija 28 800 cilvēku. Mirstības rādītāji nesamazinās, jo pieaug iedzīvotāju skaits vecumā 70 un vairāk gadi – 2019. gada sākumā tie bija 278 000 (14,5% no iedzīvotāju kopskaita), bet 2011. gada sākumā – 275 000 (13,2%).
 
16.nov
Neatkarīgi no tā, kādas mums katram ir 18. novembra svinēšanas tradīcijas, tajās noteikti ir vieta arī svētku maltītei, un šī ir tā reize, kad jo īpaši gribas celt galdā ēdienus no Latvijā audzētiem un ražotiem produktiem, atcerēties vecās, labās receptes vai, gluži otrādi, pagatavot no tradicionālām izejvielām kaut ko netradicionālu.
 
15.nov
Par pēdējā laika skandalozāko mazo valsts pārvaldes iestādi kļuvis Sabiedrības integrācijas fonds, kura vadībā kompetenta žūrija lēmusi iecelt līdzšinējo fonda grantu saņēmēju un ministra Jura Pūces sievu Zaigu Pūci.
 
15.nov
Pēc Latvijas paralimpisko sportistu lieliskajiem startiem Pasaules čempionātā paravieglatlētikā Dubaijā – Aigars Apinis izcīnīja zelta medaļu diska mešanā, bet Diāna Dadzīte zelta godalgu šķēpmešanā – sabiedrībā raisās diskusija par to, vai un kādas prēmijas varēs saņemt abi sportisti. Lai arī kārtība, kādā piešķiramas šīs naudas balvas, paredz prēmiju par izciliem sasniegumiem arī paralimpiskiem sportistiem, nereti tieši paralimpiskā sporta dalībnieku izcilība tiek apšaubīta.
 
15.nov
Jēkabpils domes opozīcija vairs necilās jautājumu, cik ētisks un pamatots bijis Apbalvojumu piešķiršanas komisijas lēmums par pilsētas goda pilsoņa statusa piešķiršanu deputātam Leonīdam Salcevičam – atstāšot to uz viņa paša sirdsapziņas.
 
15.nov
Maksātnespējīgās PNB bankas administrators Vigo Krastiņš lūdzis Maksātnespējas kontroles dienestam segt izdevumus par bankas darbinieku atlaišanu.
 
15.nov
Sakopta apkārtne, sakārtota ceļu infrastruktūra, tuvu mājām izglītības, atpūtas un darba iespējas – šie ir vieni no galvenajiem faktoriem, kas tiek ņemti vērā, cilvēkiem izdarot izvēli par savu dzīvesvietu. Tāpēc, domājot par sava novada attīstību, Dobeles novada pašvaldība šiem aspektiem pievērš īpašu vērību. Arī 2019. gads nebija izņēmums – piesaistot Eiropas naudu, paveikti daudzi apjomīgi darbi. Plašāk par tiem un novada nākotnes plāniem stāsta Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns.
 
15.nov
Pēc vairāku stundu ilgām debatēm Saeima pieņēma izmaiņas likumā Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam, kā jau plānots, samazinot bezdarba pabalsta izmaksas laiku un arī apmēru. Saeimas opozīcijas partijas bija labi sagatavojušās un argumentēti norādīja uz vairākām problēmām, kas saistītas ar bezdarbnieka pabalsta samazināšanu, bet valdību veidojošie politiķi vai nu klusēja, vai savu pārliecību pauda nepārliecinoši. Tam ir izskaidrojums.
 
15.nov
Mērķim, kuru neveiksmīgi centās sasniegt tolaik vēl Nacionālās apvienības pārziņā esošā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas centās panākt Rīgas domes atlaišanu, vistuvāk nonākusi nesenā galvaspilsētas atslēgu turētāja Saskaņa. Tā apturējusi savu darbību pašvaldības koalīcijā ar Gods kalpot Rīgai (GKR).
 
15.nov
Šodien, 15. novembrī, ar koncertu Aizkrauklē bija jāsākas praktiski vienīgās pašmāju eksportgrupas Carnival Youth koncertturneja pa latvju pilsētām. Tiesa, grupas dalībnieka ģimenes apstākļu dēļ koncerts pārcelts.
 
15.nov
Pretrunīgi vērtētos un pat skandalozos grozījumus likumā Par Uzņēmumu reģistru, kurus virza Jāņa Bordāna vadītā Tieslietu ministrija (TM), esot izlobējusi «finanšu nozares asociācija», un bankām no šā likuma grozījumiem «grūtības neradīsies».
 
15.nov
Budžeta veidošanā aizvadīto stundu skaitam uzstādot aizvien jaunus rekordus, ir tikai pašsaprotami, ka deputāti (apzināti vai neapzināti) kaut ko sajauc vai nepareizi interpretē. Taču īpaši neveiklā situācijā nokļuva finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš, aizstāvot Labklājības ministrijas pārziņā esošu likumprojektu, tika pieķerts, paužot patiesībai neatbilstošus faktus.
 
15.nov
No visām Baltijas valstīm viszemākais nodokļu slogs iedzīvotāju ienākumiem ir Igaunijā, lai gan šajā valstī ienākumi ir visaugstākie. Latvijas iedzīvotājiem nodokļos ir jāsamaksā ievērojami lielāka daļa, līdz ar to pēc nodokļu nomaksas mājsaimniecības rīcībā paliek mazāk naudas.
 
15.nov
Šodien galvaspilsētā un vēl 19 Latvijas pilsētās valsts augstākajos torņos, sveicot Latviju tās proklamēšanas 101. gadadienā, ir pacelti 3x6 m plaši valsts karogi. Valsts svētku rītā karogs tiks pacelts arī Eiropas Savienības augstākajā tornī Zaķusalā. Šī būs jau 11. reize, kad augstākajā valsts karoga mastā plīvos valsts karogs.
 
14.nov
«Nav ko turēt sveci zem pūra! Man ir 13 dziesmas, kas sakrājušās pēdējo 15 gadu laikā – kopš sāku mācīties spēlēt ģitāru,» saka Valmieras drāmas teātra (VDT) aktieris Mārtiņš Liepa (41). Rītvakar, 15. novembrī, pulksten 19 Cēsu pils omulīgākajā telpā – verandā – viņš ielūdz uz savu autorkoncertu Citādāks.
 
14.nov
Vairākums no tiem, kuri Latvijā spējīgi rakstiski apcerēt ar demogrāfiju saistītus jautājumus, apvienojuši spēkus un grāmatā Tautas ataudze Latvijā vēlreiz paraustījuši sabiedrību aiz sāpīgā valsts iedzīvotāju skaita samazināšanās kupra.
 
14.nov
Iespējamā būvniecības karteļa ēna krīt arī pār pašlaik lielāko plānoto celtniecību veselības nozarē – P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvniecību. Atsevišķu uzņēmumu nosaukumi, kuri izvēlēti sarunām par Stradiņa slimnīcas celtniecību, tieši vai netieši figurē arī Konkurences padomes lietā par iespējamu aizliegta karteļa vienošanos.
 
14.nov
Saeima šoreiz Budžeta un nodokļu (finanšu) komisijas priekšsēdētāja Mārtiņa Bondara vadībā apņēmusies panākt, lai par galveno alkohola pirkšanas vietu Latvijas iedzīvotājiem kļūtu Igaunijas galvaspilsētas Tallinas osta.
 
14.nov
Pēc nedēļas un pāris dienu atvaļinājuma Rīgas Dinamo turpina savu eksistēšanu Krievijas čempionātā un atsāka ar piekto zaudējumu pēc kārtas. Uz papīra rīdzinieki vēl var ne tikai izkļūt no labi iesildītās pēdējās vietas, var pat iekļūt izslēgšanas spēļu turnīrā un pat kopā ar Gagarinu uzlidot kosmosā, taču reālajā dzīvē Juris Savickis jau ir izkāris balto karogu. Jau sesto sezonu pēc kārtas...
 
14.nov
Budžeta likuma projekts atklāj dažas tādas lietas, ko valsts aparāts parasti patur tikai savai zināšanai. Jebkurš interesents tagad drīkst pētīt budžeta likuma taisīšanas rakstisko atspoguļojumu Saeimas mājaslapā.
 

Rīgas namu pārvaldnieks