Gardā delikatese mēle

© Māja arhīvs

Kad sakārojas kādas īpašas uzkodas no gaļas, visbiežāk rodas ideja pagatavot gardus mēlīšu salātus. Liellopa vai cūkgaļas mēli bieži vien dēvē par īstu delikatesi, jo tā ir maiga un garšīga.

 Salātos to griež tievās strēmelēs vai lielos gabalos. Mēli parasti vāra ne mazāk kā 2 stundas ūdenī vai vistas buljonā, kam pievienotas garšvielas, regulāri noņemot putas. No mēles var gatavot ne tikai salātus dažādās kombinācijās, bet arī pasniegt to želejā, kopā ar sinepēm vai mārrutkiem, ar interesantām mērcēm – gan karstām, gan aukstām, piemēram, no krējuma, ķiplokiem un saldajiem pipariem. Parasti mērcei jābūt asai, lai veidotos kontrasts ar maigo mēles garšu. Mēli var gatavot arī miltu un olas panējumā, kam pievienota sojas mērce un garšvielas, vai cept pīrāgu ar mēles un šampinjonu pildījumu. 

Andis BRĒMANIS,dietologs 

– Mēle ir dīvains orgāns – tās galā ir vairāk muskuļu, tātad liesuma, bet saknē – vairāk tauku. Mēli var salīdzināt ar gaļu, atšķirība – mēlē ir vairāk holesterīna. Piemēram, liellopa mēlē ir 105 miligrami holesterīna (100 gramos), bet gaļā – apmēram 70 līdz 80. Jāņem vērā, ka iekšējos orgānos, arī mēlē un aknās, holesterīna līmenis ir augstāks. Vārītā formā vai želatīnā, ar mārrutkiem, sinepēm vai pipariem mēli reizēm, arī svētkos, var pasniegt, un tāpat kā gaļu papildināt ar dārzeņiem, zaļumiem vai salātiem. Olbaltuma mēlē ir nedaudz mazāk nekā gaļā. Gaļai kā pamatēdienam tomēr jādod priekšroka, nevis mēlei.

RECEPTES

Mēle sarkanvīna mērcē ar dārzeņiem

SASTĀVDAĻAS: nesālīta mēle, 2 sīpoli, sāls, pipari, lauru lapa, burkāns, 150 g seleriju, 60 g cūku tauku, ēdamkarote konjaka, ēdamkarote tomātu mērces, 250 g mēles buljona, 750 ml sarkanvīna, 3 ēdamkarotes kviešu miltu.

 PAGATAVOŠANA: mēli ieliek karstā ūdenī,pievieno nomizotu un ripiņās sagrieztu sīpolu, lauru lapu, sāli un piparus, un vāra apmēram 45 minūtes. Mēli izņem no katla, strauji atdzesē zem auksta ūdens strūklas un novelk ādu. Nomizo un smalki sagriež otru sīpolu. Notīra, nomazgā un sagriež gabaliņos burkānus un selerijas. Uz pannas izkausē cūku taukus, tajos apcep mēli no visām pusēm. Pievieno dārzeņus, mazliet pasutina. Pielej konjaku, iemaisa tomātu mērci un mazliet pavāra. Visu pārliek katlā, pievieno buljonu un sarkanvīnu, pieber sāli. Ar vāku nosegtā katlā sautē apmēram 2 stundas, divreiz apgrozot. Gatavu mēli izņem no katla un noliek siltumā. Mērci uzvāra, pēc garšas vēlreiz pievieno sāli un piparus. Miltus iejauc 5 ēdamkarotēs auksta ūdens un iebiezina mērci. Mēli sagriež šķēlēs un kārto uz šķīvja ar dārzeņiem.

Mēle tomātos

SASTĀVDAĻAS: 2,5 kg vārītas liellopa mēles, 2 ēdamkarotes augu eļļas, ķiploka daiviņa, sīpols, 8 vai 9 svaigi vai konservēti tomāti, pustējkarote kaltēta bazilika, sāls, malti pipari.

 PAGATAVOŠANA: mēlei uzlej aukstu ūdeni un vāra uz lēnas uguns 2 līdz 4 stundas. Pirms vārīšanas beigām pievieno ūdenim sāli, pētersīļus, sīpolu un lauru lapas. Gatavo mēli liek traukā ar aukstu ūdeni un uzreiz noņem no tās ādu. Eļļu uzkarsē un apcep tajā smalki sagrieztu

sīpolu, tomātus un ķiploku, kamēr iegūst brūnganu nokrāsu. Pievieno baziliku, sāli un piparus. Ļauj, lai vārās, un atstāj pusstundu uz lēnas uguns zem vāka. Pēc tam izkāš caur sietu. Mēli izliek uz cepešpannas, pārlej ar mērci un liek uzkarsētā cepeškrāsnī apmēram uz 40 minūtēm. Ik pa laikam mēli pārlej ar mērci.

NODERĪGI

• Ja ir nopirkta svaiga mēle, to neapstrādātu nevajadzētu glabāt ilgāk par diennakti.

• Pirms ēdienu gatavošanas no mēles ieteicams to paturēt aukstā ūdenī, bet pēc tam novārīt ūdenī, kam pievienots sāls un garšvielas. Kad mēle ir mīksta, to ieliek aukstā ūdenī, un, kad tā atdziest, novelk ādu.