Ga­ļu jā­māk pa­rei­zi sa­ga­ta­vot; uzzini, kā?

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Ga­ļa ir viens no pro­duk­tiem, ko uz­tu­rā lie­to bie­ži. Vis­la­bā­kais va­ri­ants to pa­ga­ta­vot die­nā, kad tā ir no­pir­kta. To­mēr ga­ļu jā­māk pa­rei­zi sa­ga­ta­vot. To da­rot, ne­drīkst aiz­mirst par ga­ļas uz­tur­vēr­tī­bas sa­gla­bā­ša­nu. Ga­ļu var pa­ga­ta­vot, iz­man­to­jot da­žā­dus vei­dus, – vā­rīt, sau­tēt (arī mā­la po­di­ņā), cept ce­peš­krās­nī, ga­ta­vot, ie­ti­not alu­mī­ni­ja fo­li­jā, vai gri­lēt. Kāds ir op­ti­mā­lā­kais ga­ta­vo­ša­nas va­ri­ants, lai ga­ļa sa­gla­bā­tu pēc ie­spē­jas vai­rāk vēr­tī­bas?

Ter­mis­ki ap­strā­dā­jot ga­ļu, kar­stu­ma ie­tek­mē ol­bal­tum­vie­las virs­kār­tā sa­re­cē un iz­vei­do­jas aiz­sarg­slā­nis, no ga­ļas ne­iz­tek su­la, ce­pot vei­do­jas krauk­šķī­ga, zel­tai­ni brū­na ga­ro­za.

Ja ga­ļu vā­ra, to var da­rīt sāls­ūde­nī vai ūde­nī, kam pie­vie­nots vīns vai eti­ķis. Ga­ļu var vā­rīt auk­stā ūde­nī - uz­vā­ra, pēc tam vā­ra uz mē­re­nas uguns. Ja mēr­ķis ir iz­vā­rīt stip­ru bul­jo­nu, tad vā­ra pēc ie­spē­jas il­gāk, vi­su lai­ku pie­le­jot šķid­ru­mu.

Sau­tē­ša­na ir ga­ļas pa­ga­ta­vo­ša­nas veids starp vā­rī­ša­nu un cep­ša­nu. Sau­tē­ša­nas prin­cips ir šķid­ru­ma iz­tvai­cē­ša­na. Sau­tēt var gan ma­ri­nē­tu ga­ļu, gan ra­gū un gu­la­šu. Šis ga­ta­vo­ša­nas veids pie­mē­rots ga­ļai ar rup­jām šķied­rām, arī ve­cu dzīv­nie­ku ga­ļai. Pirms sau­tē­ša­nas ga­ļu ie­tei­cams ap­cept lie­lā dau­dzu­mā sa­kar­sē­tas eļ­ļas vai tau­ku, tur­pat ap­cep sī­po­lus un pie­vie­no dār­ze­ņus.

Ja ga­ļu pa­re­dzēts cept, to sa­ga­ta­vo ar garš­vie­lām, liek ne­lie­lā kat­lā vai pan­nā sa­kar­sē­tā eļ­ļā vai tau­kos un ap­cep no vi­sām pus­ēm zel­tai­ni brū­nu. Ce­pot ga­ļu ap­lais­ta ar tau­kiem, vē­lāk ik pa lai­kam pie­lej šķid­ru­mu, ar ku­ru pēc tam ap­sla­ka ga­ļu. Pēc ap­cep­ša­nas tur­pi­na cept slēg­tā trau­kā uz mē­re­nas uguns. Bei­gās vā­ku no­ņem, lai ga­ļa ie­gū­tu skais­tu krauk­šķī­gu ga­ro­zi­ņu. Ga­ta­vo ga­ļu vē­lams uz­likt uz dē­lī­ša, pa­tu­rēt vēl des­mit mi­nū­tes, pār­se­dzot ar alu­mī­ni­ja fo­li­ju.

Ga­ļu var sau­tēt arī mā­la po­dā. To uz­ska­ta par sau­dzī­gu un prak­tis­ku ga­ļas ga­ta­vo­ša­nas vei­du. Tas ir pie­mē­rots va­ri­ants ga­ļai ar rup­jām šķied­rām. Ar garš­vie­lām sa­ga­ta­vo­tu ga­ļu var likt po­di­ņā ar dār­ze­ņiem. Po­di­ņu liek auk­stā ce­peš­krās­nī un ti­kai tad to ie­slēdz. Ga­ļa sau­tē­jas sa­vā su­lā, kļūst mai­ga un īpa­ši aro­mā­tis­ka. Lī­dzī­gi var ga­ta­vot ga­ļu alu­mī­ni­ja fo­li­jā. Ti­kai cep­ša­nas bei­gās fo­li­ja jā­at­ver (ja tā nav spe­ci­āla ce­pa­mā fo­li­ja) un ga­ļa jā­ap­brū­ni­na.

Bez ga­ļas gri­lē­ša­nas va­sa­rā, pro­tams, ne­iz­tikt, jo kas tas par pik­ni­ku dār­zā vai za­ļu­mos bez gri­lē­tas ga­ļas. Jā­cen­šas ga­ļu ne­ap­de­dzi­nāt, lai ne­vei­do­tos ve­se­lī­bai kai­tī­gas vie­las. Un, pro­tams, šā­du ga­ļu no­teik­ti va­jag ba­gā­tī­gi pa­pil­di­nāt ar za­ļu­miem un dār­ze­ņiem.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais