Pat saudzīgā formā pateikta, svara zaudēšanas formula skan skarbi: ēd mazāk, kusties vairāk. Visi citi līdzekļi, tajā skaitā dažādi preparāti, ir tikai palīgi labākai šā uzdevuma veikšanai. Katrs, kurš cīnījies ar lieko svaru, zina, ka pienāk brīži, kad pārņem liels kārdinājums atgriezties pie vecajiem neveselīgajiem paradumiem, un tad palīdzība ir ļoti noderīga.
Reklāmās reizēm tiek piedāvātas metodes, kas ļauj vienas vai divu nedēļu laikā zaudēt ļoti daudz kilogramu. Cilvēkam kā bioloģiskai būtnei tas patiešām zināmos apstākļos ir iespējams, taču organisms tik īsā laikā nevar pielāgoties jaunajam veselīgajam ēšanas stilam.
Straujo svara zaudēšanu var salīdzināt ar sprintu - kādu laiku cilvēks var paskriet ātrā tempā, taču kopumā daba mūsu organismu nav radījusi sprintam, bet vienmērīgai ikdienas slodzei. Ēšanas paradumus mēs efektīvi varam izmainīt tikai ilgākā laika posmā. Ja organismā jau uzkrājušies tauku depozīti, noteikti ir vajadzīga gan samērīga un pieaugoša fiziskā slodze, gan ēšanas paradumu maiņa. Sākumā mēs izmantojam to enerģiju, kas ir asinsritē, un tikai pēc tam - rezerves. Tieši tad, kad sākas uzkrāto rezervju patērēšana, kas organismam prasa lielāku darbu, cilvēks sajūt grūti pārvaramu izsalkumu. Ir jāliek lietā gribasspēks, lai tiktu tam pāri, tad organisms pierod pie jaunā ēšanas stila, pārmērīgā ēstgriba mitējas, kļūst vieglāk kustēties, uzlabojas pašsajūta.
Noderīgi!
Jautājumi, uz kuriem godīgi jāatbild sev pašam:
- Vai mana ēdienkarte nav pārāk vienveidīga? Mēs bieži grēkojam, lietojot vienveidīgu uzturu, kas mums garšo vai arī ir vienkāršāk pagatavojams. Laiku pa laikam mainot ēdienkarti, mēs uzņemam šīs pašas vielas citādākā sastāvā un patērējam vairāk enerģijas, lai tās sašķeltu. Ēdot vienu un to pašu pārtiku, organisms pie tās pierod, viegli tiek galā un, iespējams, pat nepārstrādā līdz galam. Nevajadzētu ieslīgt rutīnā un visu laiku gatavot ēdienus tikai tā, kā ir ierasts un kā ir vieglāk. Lielāka daudzveidība nāks par labu visai ģimenei.
- Vai es ēdu tāpēc, ka esmu izsalcis vai citu iemeslu dēļ? Cilvēki arvien biežāk ēd nevis tāpēc, ka jūt izsalkumu, bet tāpēc, ka ēšana sagādā prieku. Ir tik daudz jaunu, interesantu un kārdinošu produktu, kurus gribas pagaršot, to rosina arī pievilcīgs dizains un reklāma. Ēdiens sniedz mierinājumu, kalpo kā līdzeklis stresa vai garlaicības pārvarēšanai. Reizēm cilvēks ēd vienkārši tāpēc, ka darbā pienācis pusdienas pārtraukums, kaut arī ēst nemaz negribas. Tā ļoti viegli var zaudēt mēra sajūtu.
- Vai es regulāri ēdu vakariņpusdienas? Tipiska problēma: cilvēks visu dienu strādā, reizēm šo to uzkož, bet vakarā, nonācis mājās, ietur pamatīgu maltīti, uzņemot lielu kaloriju daudzumu. Tas ir kaitīgs paradums, jo rezultātā organisms miegā nevis atpūšas, bet pārstrādā pēdējo uzņemto uzturu, un tas veicina tauku depozītu veidošanos, jo, naktī guļot, muskuļi nedarbojas un mēs patērējam tikai ap 400 kkal. No rīta negribas arī ēst brokastis, jo asinīs vēl cirkulē barības vielas, saglabājas sāta sajūta. Cilvēkiem, kuri pieraduši pie šāda ēšanas režīma, ir sevišķi grūti to mainīt.
- Vai mana fiziskā slodze ir pietiekama? Ļoti daudzi mūsdienu cilvēki uz šo jautājumu uzreiz var atbildēt noliedzoši, pat neveicot speciālus aprēķinus. Ja cilvēks astoņas stundas guļ un četras stundas skatās televizoru - tā jau ir puse diennakts. Tas, ka miega laikā tiek tērēts maz kaloriju, ir normāli, bet, arī skatoties televizoru, enerģijas patēriņš nav daudz lielāks. Līdz ar to mēs liedzam sev arī svaigu gaisu, kas ir viens no svarīgākajiem organismam nepieciešamajiem elementiem, cita starpā vajadzīgs tādēļ, lai pareizi sašķeltu pārtiku. Arī darbs bieži ir ļoti šauri specializēts un neprasa fizisku spēku, varētu pat teikt: jo tu esi svarīgāks un atbildīgāks speciālists, jo tev mazāk ir jākustas. Arī sadzīves rūpes arvien retāk prasa fizisku piepūli, un tas negatīvi ietekmē veselību, jo cilvēks tomēr ir dabas bērns, kurš radīts kustībai, fiziskai slodzei.