Me­dus brī­nu­mai­nā ie­dar­bī­ba skaistumam un veselībai

© F64/attēlam ir ilustratīva nozīme

Me­dus ir vis­la­bāk zi­nā­mais bi­šu pro­dukts, par ku­ru vis­bie­žāk at­ce­ra­mies vien tad, kad sa­ska­ra­mies ar tā­du ķi­be­li kā ru­dens un zie­mas sa­auk­stē­ša­nās, ta­ču vel­ti. Kā iz­rā­dās, me­dus un ci­ti bi­šu pro­duk­ti ik­die­nā ir ne­pel­nī­ti aiz­mir­sti – to ie­dar­bī­ba ir tik uni­ver­sā­la, ka tie no­der gan da­žā­du sli­mī­bu pro­fi­lak­sei un ār­stē­ša­nai, gan skais­tum­kop­ša­nas pro­ce­dū­rām jau­nī­bas sa­gla­bā­ša­nai.

Sal­dā, vi­jī­gā un dzid­rā da­bas pro­duk­ta sa­stā­vu no­sa­ka da­žā­di fak­to­ri - zie­di, no ku­riem ie­vākts nek­tārs, re­ģi­ona kli­ma­tis­kie ap­stāk­ļi, kā arī čak­lo me­dus vā­cē­ju šķir­nes īpat­nī­bas. Līdz­te­kus tā­diem pa­mat­ele­men­tiem kā gli­ko­ze, fruk­to­ze un sa­ha­ro­ze me­dus sa­tur arī dau­dzas un da­žā­das mi­ne­rāl­vie­las, ku­ras lab­vē­lī­gi ie­dar­bo­jas uz cil­vē­ka or­ga­nis­mu (pie­mē­ram, kā­lijs, fos­fors, kal­cijs, mag­nijs u.c.), un vi­ta­mī­nus - gal­ve­no­kārt A, C, E un B gru­pas vi­ta­mī­nus. Bi­tes var ie­vākt po­li­flo­ro me­du, kas sa­stāv no vai­rā­ku augu nek­tā­riem, un mo­no­flo­ro me­du - pie­mē­ram, lie­pu, gri­ķu, vir­šu, ābo­li­ņa un rap­ša. Mai­no­ties me­dus iz­cel­smei, mai­nās arī pro­duk­ta īpa­šī­bas un ie­dar­bī­ba uz cil­vē­ku.

Vēs­tu­res lie­cī­bas stās­ta

Mūs­die­nās, kad dau­dzu sli­mī­bu ak­ti­vi­tā­te ne­re­ti ap­steidz ķī­mis­ko me­di­ka­men­tu ie­dar­bī­bu, ar­vien lie­lā­ka kļūst in­te­re­se par da­bī­gu pro­duk­tu iz­man­to­ša­nu ve­se­lī­bas uz­la­bo­ša­nai. Vie­na no al­ter­na­tī­vām ir bi­šu valsts pre­pa­rā­ti - tie nav lē­ti, ta­ču no­de­rī­gi gan. Lie­to­jot bi­šu pro­duk­tus da­žā­du sli­mī­bu ār­stē­ša­nai, or­ga­nis­mam ne­ro­das pie­ra­ša­na un ir ie­spē­jams iz­vai­rī­ties no bla­kus pa­rā­dī­bām, kā­das bie­ži vien no­vē­ro­ja­mas, lie­to­jot ķī­mis­kos pre­pa­rā­tus.

Bi­šu pro­duk­tu lie­to­ša­na uz­tu­rā un sli­mī­bu ār­stē­ša­nā ir zi­nā­ma jau tūk­sto­šiem ga­du. Vēs­tu­res lie­cī­bas at­klāj, ka dzied­nie­cī­ba, iz­man­to­jot me­du, ti­ka prak­ti­zē­ta jau Se­na­jā Ēģip­tē ap 3500. g. p.m.ē. To­laik ar me­dus pa­lī­dzī­bu dzie­di­nā­ja acu, ak­nu, nie­ru, kuņ­ģa un zar­nu sli­mī­bas. Arī Ķī­nas li­te­ra­tū­rā at­ras­ti no­vē­ro­ju­mi par me­dus iz­man­to­ša­nu ārst­nie­cis­kos no­lū­kos - ķī­nie­ši kā te­ra­pei­tis­ku me­to­di iz­man­to­ju­ši pat bi­šu dzē­lie­nus. Lī­dzī­gi fak­ti zi­nā­mi arī par Se­no In­di­ju un Grie­ķi­ju, kur dzied­nie­cī­bā iz­man­tots ne ti­kai pats me­dus, bet arī pro­po­liss, pe­ru pie­niņš un zied­pu­tek­šņi.

Lat­vi­jā pirm­ās rak­stis­kās lie­cī­bas par bi­šu pro­duk­tu iz­man­to­ša­nu sli­mī­bu ār­stē­ša­nā vēs­ta par 16.-17. gad­sim­tu, bet vēl pa­gā­ju­šā gad­sim­ta 70. ga­dos bi­šu pro­duk­ti ar ie­vē­ro­ja­miem pa­nā­ku­miem ti­ka iz­man­to­ti tu­ber­ku­lo­zes ār­stē­ša­nā, ķi­rur­ģi­jā, gi­ne­ko­lo­ģi­jā, sto­ma­to­lo­ģi­jā un ci­tās me­di­cī­nas no­za­rēs.

Bi­šu pro­duk­ti ārst­nie­cī­bā

Bi­šu pro­duk­tu lie­to­ša­nas re­ne­san­se ir li­kum­sa­ka­rī­ga, jo šo vie­lu ie­dar­bī­bas spektrs ir ļo­ti plašs. Vei­cot ar­vien pla­šā­kus la­bo­ra­to­ris­kos pē­tī­ju­mus par da­žā­du bi­šu pro­duk­tu ie­dar­bī­bu uz cil­vē­ka or­ga­nis­mu, tiek at­ras­ti ar­vien jaun­i iz­man­to­ju­ma un ie­dar­bī­bas vei­di. Sva­rī­gi at­zī­mēt, ka mūs­die­nās šo pro­duk­tu pē­tī­ša­na vairs ne­no­tiek em­pī­ris­ki, bet gan bal­sto­ties uz pa­ma­to­tiem zi­nāt­nis­kiem at­zi­nu­miem.

Me­dus ir ne­aiz­vie­to­jams ak­nu sli­mī­bu ār­stē­ša­nā, jo tam pie­mīt spē­cī­gas de­zin­tok­si­kā­ci­jas (at­tī­ro­šas) īpa­šī­bas. Tā­pat vai­rā­kos pē­tī­ju­mos ir pie­rā­dī­tas me­dus anti­bak­te­ri­ālās īpa­šī­bas cī­ņā ar tī­fa un di­zen­tē­ri­jas bak­tē­ri­jām - tī­fa bak­tē­ri­jas me­dū iet bo­jā 48 stun­du lai­kā, bet di­zen­tē­ri­jas - 10 stun­du lai­kā. Me­dus ir ie­tei­cams arī cu­ku­ra di­abē­ta (īpa­ši 2. ti­pa) slim­nie­kiem, ta­ču ne­lie­los dau­dzu­mos un ār­sta uz­rau­dzī­bā. Līdz­te­kus iekš­ķī­gu pro­blē­mu ri­si­nā­ša­nai me­dus no­der arī ār­īgai lie­to­ša­nai. Pro­duk­tam pie­mīt anti­bak­te­ri­ālas un re­ģe­ne­ra­tī­vas (audus at­jau­no­jo­šas) īpa­šī­bas, tā­pēc tas ie­tei­cams da­žā­du čū­lu un brū­ču ār­stē­ša­nai, kā arī kom­pre­sēm ra­di­ku­lī­ta un ci­tu ner­vu ie­kai­su­mu gai­dī­ju­mos.

Bi­šu valsts pro­duk­tu klās­tā ie­tilpst arī pro­po­liss, kas pa­zīs­tams arī kā da­bī­gais anti­bi­oti­ķis, bi­šu mā­šu pe­ru pie­niņš, kas lab­vē­lī­gi ie­dar­bo­jas uz imū­no sis­tē­mu, zied­pu­tek­šņi un bi­šu mai­ze, ku­ros eso­šās vie­las pa­līdz no­re­gu­lēt hor­mo­nu un ho­les­te­rī­na lī­me­ni asi­nīs, kā arī ne­aiz­stā­ja­mais bi­šu vasks, kas gan pa­līdz ri­si­nāt da­žā­das sma­gas sli­mī­bas, gan arī no­der kos­me­to­lo­ģi­jā.

Me­dus skais­tum­kop­ša­nā

Me­dus kos­me­to­lo­ģi­jā tiek iz­man­tots jau ļo­ti sen - tas ātr­i ie­sū­cas ādā, ba­ro to, un tam pie­mīt spē­cī­gas anti­bak­te­ri­ālas īpa­šī­bas. Viens no po­pu­lā­rā­ka­jiem me­dus iz­man­to­ša­nas vei­diem skais­tum­kop­ša­nā ir me­dus ma­sā­žas - tās uz­la­bo asins­ri­ti un viel­mai­ņu, tur­klāt, vei­cot tās re­gu­lā­ri, ie­vē­ro­ja­mi uz­la­bo­jas ādas vis­pā­rē­jais stā­vok­lis. Vis­bie­žāk šo pro­ce­dū­ru iz­man­to, lai ak­ti­vi­zē­tu lim­fā­tis­kās sis­tē­mas dar­bī­bu un at­tī­rī­tu ādu. No fi­zio­lo­ģi­jas vie­dok­ļa me­dus ma­sā­žas lai­kā no­tiek šāds pro­cess - me­dus at­dod cil­vē­ka or­ga­nis­mam vi­sus de­rī­gos mik­ro­ele­men­tus, vien­lai­kus iz­va­dot no tā tok­sī­nus.

Me­du var iz­man­tot arī se­jas mas­kām un ne ti­kai. Spe­ci­ālis­ti at­zīst, ka mas­kas un krē­mi, ku­ru sa­stā­vā ir me­dus, pie­šķir ādai svai­gu­mu un iz­lī­dzi­na grum­bas. Tā sa­ba­lan­sē­tais sa­stāvs ir īpa­ši pie­mē­rots ādas kop­ša­nai, jo tas ļo­ti la­bi ie­sū­cas ādā, at­tī­ra to, mit­ri­na un pa­da­ra sam­tai­ni glu­du. To pa­šu var at­tie­ci­nāt arī uz me­dus iz­man­to­ša­nu pirts pro­ce­dū­ru lai­kā. Ejot pir­tī, me­du var uz­ziest uz sa­kar­sē­tas ādas - kad no or­ga­nis­ma ir iz­da­lī­ju­šās kai­tī­gās vie­las un cil­vēks ir iz­svī­dis, tas at­kal var sākt uz­ņemt se­vī mit­ru­mu un ci­tas vēr­tī­gās vie­las. Re­lak­sā­ci­jai la­bi no­der arī me­dus van­nas, at­liek ti­kai sil­tam ūde­nim pie­vie­not 200-250 g me­dus un bau­dīt pa­tī­ka­mās sa­jū­tas, kas ro­das, kad vēr­tī­gais da­bas pro­dukts sāk sa­vu ie­dar­bī­bu. Lai cī­nī­tos ar bez­mie­gu, līdz­ās me­dum van­nas ūde­nim var pie­vie­not arī kā­du lā­si la­van­das eļ­ļas.

DER ZI­NĀT

  • Lie­pu me­dum rak­stu­rī­ga gai­ši dzel­te­na krā­sa un mai­ga gar­ša - tas la­bi no­der ak­nu un nie­ru sli­mī­bu ār­stē­ša­nai, kā arī an­gī­nas un kle­pus ga­dī­ju­mā.
  • Vir­šu me­du var pa­zīt pēc tum­ši dzel­te­nas krā­sas un asas, rūg­te­nas gar­šas. Pa­līdz dzie­dēt nie­ru, pro­sta­tas un urīn­pūš­ļa sli­mī­bas.
  • Gri­ķu me­dus ir tum­ši sar­kan­brū­nā krā­sā un ar stip­ru aro­mā­tu. Tas sa­tur daudz dzelzs un ol­bal­tum­vie­lu, tā­pēc la­bi no­der anē­mi­jas un nei­ro­žu ār­stē­ša­nai.
  • Rap­šu me­dum ir dzel­te­nī­gi bal­ta krā­sa un vieg­la si­nep­ju smar­ža. Tam ir zems skā­bu­ma lī­me­nis, tā­pēc no­de­rīgs kuņ­ģa sli­mī­bu ār­stē­ša­nai.
  • Ābo­li­ņa me­dus - gaišs, gan­drīz balts un ļo­ti maigs. Tiek uz­ska­tīts par vie­nu no la­bā­ka­jiem gai­ša­jiem me­diem. No­der el­po­ša­nas ce­ļu un kuņ­ģa sli­mī­bu ār­stē­ša­nai.
  • Po­li­flo­rais me­dus vis­bie­žāk tiek ie­vākts no pļa­vu vai me­ža zie­diem. Tas ir dzel­te­nā krā­sā un aro­mā­tisks. Sa­tur C un B vi­ta­mī­nus. No­der aug­šē­jo el­po­ša­nas ce­ļu sli­mī­bu ār­stē­ša­nai.
  • Me­du ār­stē­ša­nā var lie­tot šķai­dī­tā vei­dā (lie­to­jot pie tē­jas vai ūdens), ta­ču jā­at­ce­ras, ka to ne­drīkst kar­sēt virs 40 grā­diem, jo tad tas zau­dē sa­vas vēr­tī­gās īpa­šī­bas.
  • No bi­šu pro­duk­tu in­teg­rē­ša­nas ārst­nie­cī­bā un skais­tum­kop­ša­nā bū­tu vē­lams uz­ma­nī­ties cil­vē­kiem, ku­riem ir aler­ģis­ka re­ak­ci­ja pret bi­šu valsts pro­duk­tiem!

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais