Zemeslodi par savu māju sauc gandrīz 1500 blusu sugas, no tām Latvijā uz dzīvi apmetušās 39. Par laimi, tikai viena par savu saimnieku atzinušas cilvēku. Tomēr suņi un kaķi savus divkājainos tik ļoti mīl, ka padalās pat ar savām blusām... Protams, neviens saimnieks nepriecājas arī par mīluļa kažociņā atrastu ērci. Kā ar šiem kukaiņiem tikt galā?
Blusa - 5 mm sīkaļa - ne vien nepatīkami kož, bet var nodarīt arī lielu postu, jo pārnēsā gandrīz 30 bīstamas slimības (mēri, tularēmiju, ērču encefalītu, brucelozi, liesas sērgu, žurku izsitumu tīfu, hemorāģiskā drudža ierosinātājus u.c.). Blusas ir arī lenteņu starpsaimnieki. Suņiem un kaķiem mazās nejaucenes bieži vien izraisa niezi, kas lopiņu padara nervozu un reizēm var pat izraisīt agresiju. Kādreiz tik spožais kažociņš zaudē spožumu, kļūst blāvs un saveļas. Aptuveni 60 procenti suņu, kam ir šādas pazīmes, konstatē alerģisku reakciju uz blusu siekalām. To dēvē par alerģisko dermatītu jeb blusu alerģiju. Neaizmirsīsim, ka Latvijā augustā blusu trakums iet pilnā sparā, jo lecīgo kukaiņu kāzu laiks sākas jūlija beigās un ilgst līdz pat novembrim. Labvēlīgos apstākļos blusa attīstās divās līdz četrās nedēļās, ja tādu nav, - tās nesteidzas (cikls ievelkas gada garumā vai pat ilgāk). Pieaudzis kukainis dzīvo 100-500 dienas. Katra mātīte atstāj līdz 450 pēcnācējus.
Palīdzība mīlulim
Vispirms jāatmet mūžsenais fui: manam lopiņam gan nav blusu! Pat pa vistīrāko pagalmu ļempājot, neviens nevar būt drošs, ka naktī tur nav izskraidījies runcis savvaļnieks vai paši ar zolēm neesat pārnesuši kādu blusu oliņu. Ja dzīvnieciņam apspalvojums ir gaišs, to pašķirstot, ātri vien var pamanīt tumši brūnus punktveida blusu izkārnījumus. Šie kukaiņi ir gudri, tāpēc visbiežāk kažociņā iekārtojas tur, kur dzīvnieciņam visgrūtāk piekļūt, - no astes pamatnes līdz pat galvai. Ja jūsu mīlulim ir tumša spalva, izberzējiet to ar mitru vates plāksnīti, - ja tā kļūs iesarkana, blusas ir. Pirmais palīgs cīņā ar blusām ir ķemme. Tā jūs gan tīri mehāniski tiksiet vaļā vismaz no dažām lēkātājām, gan kopā ar pavilnu izsukāsiet arī blusu jauno paaudzi - oliņas, kāpurus un kūniņas.
Spriedums parazītiem
Vispirms radiet parazītiem neciešamus dzīves apstākļus. Katras blusas sākums ir oliņa. Tās tik labprāt ieripo vecu dīvānu krokās, mīkstā grīdsegā vai dēļu šķirbā! Kā no tām atbrīvoties?
Vispirms jāaizdarina visas spraugas grīdā. Mazgājamajā ūdenī iemaisa terpentīnu (apmēram 3%), lizolu (apmēram 3% ) vai vārāmo sāli (līdz 10% ). Blusu ciltij ļoti nepatīk anīsa eļļa. Pietiek pa pilienam uz grīdas, paklāja un segas, lai pazustu visas blusas. Jārēķinās vienīgi, ka smaka ir ļoti specifiska. Degunu mazāk kairina ožamais spirts. Kādu stundu pirms gulētiešanas to izsmidzina uz palaga, un apkārt gultai saliek ar ožamo spirtu piesūcinātus vates tamponiņus. Līdz naktsmieram asā smaka būs izvēdinājusies.
Mīkstajās mēbelēs un tepiķos izsmidzina Bio Kill (nopērkams veterinārajās aptiekās). Grīdu mazgā ar Neostomazan šķīdumu (arī to var nopirkt veterinārajās aptiekās. Šo līdzekli nedrīkst lietot dzīvniekiem!) Siltajos gadalaikos mājokļa apstrāde veicama ne retāk kā reizi divos mēnešos. Ja teritorija pārlieku liela, apsmidzina tikai suņa būdu un tās apkārtni.
Tad laiks ķerties klāt mūsu mīluļiem. Visai iecienītas ir pretblusu kaklasiksnas. Daudzas veterinārās tirgotavas piedāvā dažāda garuma siksniņas, kas izstrādātas dažādu vecumu un dažāda lieluma suņiem. Diemžēl siksnas atbaida vienīgi pieaugušās blusas, tās mazefektīvi iznīcina olas un kāpurus, bet nimfām un kūniņām vispār nekaitē. Jārēķinās arī, ka saimnieks ar smalkāku ožu diez vai ļaus mazajam mīlulim lēkt gultā, kā ierasts, lai nebūtu jārauc deguns no netveramās siksniņas smakas.
Katram savs...
Lielākā kļūda, ko var izdarīt: nopirkt pretinsektu līdzekli un tad nu dot visiem pēc kārtas - sunim, kaķim un, kas paliek pāri, izmantot trusim. Paveiksies, ja kaķis izdzīvos, bet pavisam droši būs jāmeklē jauns garausis. Speciālisti laika gaitā katra vecuma un lieluma dzīvnieciņam ir izstrādājuši speciālus pretinsektu līdzekļus. Piemēram, šampūnus, pūderi, pilienus un pretblusu kaklasiksnas. Šķidrie, skaustā pilināmie vai kontakta medikamenti palīdz apmēram mēnesi.
Veterinārārste Baiba Reinika suņiem un kaķiem kā ērtākos pretparazītu līdzekļus iesaka skaustā pilināmos, papildus vasaras sezonā vēlams lietot pretblusu kaklasiksnas.Var izmantot arī pretblusu aerosolus. Trušiem, jūrascūciņām, kāmjiem, žurkām un putniem iesaka Bolfo pūderi, ko, protams, var lietot arī suņiem un kaķiem. Līdzekļa izvēle un atbilstība dzīvnieka sugai, vecumam un problēmām jānosaka, konsultējoties ar savu veterinārārstu, un tie jāiegādājas veterinārajās aptiekās.
NODERĪGI!
Vairākums veterināro preparātu cīņai pret blusām dzīvniekus lieliski pasargā arī no ērču piesūkšanās. Ja tomēr pēc pastaigas mīlulim atrodat ērci, tās izņemšanu drošāk uzticēt speciālistam.