1944. gadā, noskatoties, kā sadeg dzimtas mājas, ne reizi vien izbēgot no nāves, Veckrogus saimniece latviete Valija Krūmiņa zvejas kuģī ar zīdaini uz rokām pameta dzimto Latviju un nokļuva Zviedrijā, kur uzcēla jaunas mājas un kuplas ģimenes lokā sagaidīja savu 99. dzimšanas dienu.
Ciemojoties pie Valijas un klausoties viņā, nebeidzu vien brīnīties – kā var piedzīvot gadsimtu un saglabāt tik skaidru prātu un gaišu attieksmi? Saņēmusi Valijas piekrišanu, pierakstīju viņas stāstu.
...pirms durvīs atvadāmies, lai dotos atpakaļ uz Latviju, Valija mudina mūs paņemt līdzi saulē izplaukušās puķītes: «Sarociet, iestādiet sev mājās!» Kad saku – sauksim tās par Valijas puķēm, viņa nogurusi pasmaida un paliek pie loga mājot. Kā vienmēr. Taču šoreiz – pēdējo reizi.
Pieminot Valiju Krūmiņu 101. dzimšanas dienā, izpildu jubilārei doto solījumu un uzticu žurnāla Māja lasītājiem viņas dzīvesstāstu.
Dzīve Latvijā. Līdz 1944. gada augustam
Valija piedzima 1913. gada 1. oktobrī. Viņas pirmie 30 dzīves gadi pagāja lauku saimniecībā Veckrogus, 18 kilometrus no Auces. Valijas mātei bija 18, kad smuko meitu iemīlēja par 20 gadiem vecākais Valijas tēvs un aicināja kļūt par savu lielo māju saimnieci. Pirmā piedzima Meta, un pēc gada – Valija. Vecāki viņu neesot gribējuši, stāstot par to, Valijas balsī dzirdama smeldze: «Tāpēc, ka neesmu puika. Bet vai tad es vainīga?» Par laimi, Valijai nav bijis ne laika, ne gribēšanas ļaunu turēt, viņa smejoties atceras, kā, maza būdama, izgājusi ārā aiz ābeļdārza un pazudusi pupās. Tās bijušas tik garas, ka tikai pēc ilgas maldīšanās Valija atradusies. Tajos laikos «jau pats gāja, neviens tā neauklēja».
Kad Valija paaugās, cauru dienu bijis jāiet ganos, bet no septiņu gadu vecuma – pamatskolā. Lai arī visās mācībās Valijai «gājis», vislabāk patikusi mājsaimniecība (adīšana un tamborēšana būs Valijas vaļasprieks visu dzīvi). Pēc 4. klases skolas gaitas turpinājās Jelgavas ģimnāzijā, kur jau mācījās Meta. «Tad es paliku slima ar, kā to sauc, difterīts,» Valija atceras. «Mani aizveda uz slimnīcu, un, kad mamma atbrauca, viņu nelaida iekšā.»
Māsa Meta, beigusi ģimnāziju, devās uz augstskolu un vēlāk strādāja savā profesijā par zobārsti, savukārt Valija pēc ģimnāzijas beigšanas atgriezās mājās, kur savos 18 gados kļuva par Veckrogus māju saimnieci. «Paps atdeva man visu saimniecību, jo pats bija noguris. Man atkal tīri labi patikās,» Valija apņēmīgi nosaka, «četros no rīta cēlos, sacēlu visu saimi, tad gāju slaukt govis un tālāk – visos darbos. Man patika lauku darbi!» Saimniecība bijusi liela. «Trīs dzīvojamās mājas, kur paši dzīvojām, un divstāvu ķieģeļu māja, kur bija veikals, frizieris un miesnieks. To paps izīrēja. Kūtī bija govis, aitas, vistas, cūkas, tirgojām gaļu, olas un labību.»
Cita Valijas aizraušanās bija dziedāšana korī, kas aizveda uz dziesmu svētkiem Jelgavā un tur pie tikšanās ar savu nākamo vīru. «Pie vārtiem es satiku savu onkuli, un viņam līdzi bija mans vīrs. Un zini ko? Viņš sāka man rakstīt vēstules. Tik ārkārtīgi skaistas! Vēlāk viņš atbrauca pie manis, zvanīja, tad brauca Ziemassvētkos, Lieldienās, jau sāka draudzēties, un tad jau bučas ar’ dabūja,» Valija atceroties smīn. Drīz sekoja rokas lūgšana vecākiem, saderināšanās kartes, uzsaukšana baznīcā, un 24 gadu vecumā Valija izgājusi pie vīra. «Bet ko es tev pateikšu! Mums uz kāzām pat bišķīt pārbūvēja māju... pāri par simts cilvēku!» Valija pacilāti stāsta un vēl lepni piebilst, ka mazmeitas viņas kāzu bildi ir ierāmējušas un pielikušas pie sienas. «Kad nāk ciemiņi, viņas saka, tā ir manas vecāsmammas kāzu bilde!»
Spītējot postam, kas bija sācies, 1943. gadā pasaulē nāca pirmdzimtais – Pēteris. «Jāatzīstas gan, ka es biju dikti priecīga. Visur tik meitenes, man uzreiz puika! Svaiņa brālim bija kāzas, kad runāja – nāks vācieši, visu atņems. Biju tā uztraukusies, ka sakās briesmīga asiņošana. Mamma bija pārbijusies, nezināja, ko darīt. Taču vecmāte izrakstīja konjaku – veselu litru. Es taču nekad tādus nedzeru. Vienu glāzi pa dienu, un apstājās. Padomājies!» nobrīnās Valija.
1944. gada augusts – novembris.
Pēterim bija viens gads, kad pienāca liktenīgais 1944. gada 19. augusts. Dažas dienas pirms tam Valijas tēvs ar māti bija devušies uz bērēm. «Viņi aizbrauca un neatgriezās.» Valija stāsta – «vairs negāja dzelzceļš, viss bija nogriezts». Vēlāk vecāki bija devušies pie Valijas māsas Ventspilī, kur viņa dzīvoja un strādāja (tur viņai bija savs zobārstniecības kabinets). Bet «mēs palikām, jo mums bija lopi. Mūsu divas kalpones, Latvijas krievietes, bija aizgājušas līdzi krieviem. Un, tā kā vīrs bija jāslēpj salmos kūtsaugšā, man vienai vajadzēja tikt ar visu galā,» atceras Valija. «Mums uz kūts jumta bija vēja rotors, kurš pumpēja govīm ūdeni, taču krievu armija to noplēsa, jo tas esot ziņotājs. Bieži prasīja pēc šņabja, tāda man nebija. Reiz teicu – vīns gan ir. Paņēmu dēlu uz krūtīm un gājām uz klēti. Devu vīnu, bet viņš teica, lai dzeru pirmā. Piepeši mans dēls apķērās karavīram ap kaklu, un viņš, atgrūzdams Pēteri, aizskrēja... Varbūt tā mēs izbēgām no nāves?»
Blakus dzīvojis kāds skolas biedrs, kurš teicis: velc laulības gredzenu nost, krievi nevarēs novilkt, tev ar pirkstu nozāģēs. «Es novilku un paglabāju. Arī mūsu pases un pulksteni iebāzu klētī gala caurumā, tomēr vēlāk krievi bija paņēmuši.»
«19. augustā ap vienpadsmitiem vīrs ieskrēja istabā un teica, ka palikt vairs nevarot, jo kūtī iesviesta bumba un sācis degt.» Veckrogus atradušies tieši frontes joslā: vienā pusē krievi, otrā vācieši. «Nedomādama, kur iet, paņēmu dēlu un izgāju ārā. Vīrs palika izlaist govis. Man bija basas kājas, darba ķitelis, un Pēterim vien tas, kas viņam mugurā. Mums tuvumā bija baznīca, gāju tur. Baznīcas laukumā bija krievi ar zirgiem, viņi mani pazina, tie teica: nestāvi tur, ej prom! Kā tikko aizgāju, krita bumba. Uz zirga. Tā izglābāmies no nāves. Gājām tālāk, pāri kaimiņu dārzam. Tur bija grāvis un tiltiņš, domāju – palīdīšu zem tā, nē, iešu tālāk. Tikko biju pagājusi, krita bumba… vai nav liktenis? Ejot tālāk – atkal bija viens tiltiņš. Bet es taču tur varu palīst? Nē! Gāju tālāk, un atkal bumba krīt… es saku – tas taču ir liktenis! Tā mēs līdām pa grāvjiem visu dienu, dēls zem krūtīm, ceļi asiņaini. Apmēram deviņos vakarā, kad mājas bija nodegušas, es nācu no grāvja, un mēs satikāmies ar vīru. Viņš mūs meklējis un, satiekot krievus, prasījis, vai redzējuši sievu ar bērnu. Krievi arī parādījuši, uz kuru pusi mēs aizgājām. Biju bezgala priecīga!»
Tālāk Krūmiņi devās kopā. «Sākām iet prom, jo mājas vairs nebija. Viss bija nodedzis. Viss pa tīro.» No rīta ceļš turpinājās. Remdējot izsalkumu ar kādu atrastu zirni un gurķi no lauka, Valijas ģimene nonāca mājās, kur dzīvoja daži skolas biedri. Saimniece bija tik laipna, ka ne vien pieņēma ģimeni, bet arī paēdināja. «Tur bija klimpu zupa, tīrs piens. Ja tu zinātu, ku’ tā bija garšīga, cik dienu nebija ēsts, mmm» gari novelkot, atceras Valija.
«Es lūdzu saimniecei, vai nevar izmazgāt kleitu. Tas mans ķitelis, tu vari iedomāties – staigāt un gulēt.» Šajās mājās dzīvoja arī vāciešu pulks, kuriem promejot Valija lūgusi, lai tie «iesviež» māsai rakstīto vēstuli. «Solīja gan, bet neiesvieda.» (Vēlāk vēstuli nogādājis saimnieku dēls.) Kad Krūmiņi gatavojās doties tālāk, saimnieks deva vienu no diviem pieklīdušajiem zirgiem: viena bijusi skaista ķēve, otrs – krievu zirgs. Tā kā no rīta ķēvi atrada «nosistu», tad Valija ar ģimeni ņēma krievu zirgu un brauca atkal uz Auci. Tur dzīvojuši viņu radi. «Māja bija tukša, un mēs tajā apmetāmies. Vācieši mums atļāva nokaut govi, un mums bija ko ēst. Par maisu mazgāšanu no viņiem dabūjām cukuru un citas lietas. Kādā dienā atbrauca mans tēvs, viņi bija saņēmuši manu vēstuli un brauca mums pakaļ, bet mēs neaizbraucām – bija jāatdod vāciešiem maisi. Solījāmies braukt otrā dienā.» Nākamajā dienā Krūmiņi tiešām uzsāka ceļu, taču tas aprāvās Veģerē (Lietuvā), no kurienes vācieši viņus prom nelaida.»
Pēc dažām dienām Valijas ģimene tika atbrīvota un devās pie māsas uz Ventspili. «Laimīgi aizbraucām, jo uz nākamo vakaru svainis ar citiem latviešiem bija organizējuši braucienu uz Jūrkalni, lai tiktu pāri uz Zviedriju. Tā līdz jūrai braucām vairākus vakarus – turp un atpakaļ, jo laivas nebija pienākušas. Jūrkalnē bija daudz latviešu, visi gatavoja kopēju ēdienu. Līdz vienu vakaru laiva beidzot pienāca. Tas bija zveju kuģis, kurā bijām kā siļķes mucā. Lai varētu pārvest manus vecākus, svainis palika (citādi tie būtu atstāti). Viņi iebrauca novembrī.»
Tā Valija 31 gada vecumā devās prom no Latvijas, nezinot, ne uz kurieni, ne cik ilgi. Vēlāk viņa teiks: «To visu, ko esmu pārdzīvojusi, nemaz aptvert nevar. Un 100 gadi nāk... Vai tad kāds domāja, ka es tik ilgi nodzīvošu?»
Dzīve Zviedrijā. No 1944. gada novembra
«11. novembrī iebraucām Gotlandē. Zviedrietes mūs saņēma ar rīsu tumi. Tā bija tik garšīga, kādu savu mūžu nebiju ēdusi. 18. novembri svinējām Gotlandes baznīcā.» Vēlāk Valija, Valdis un Pēteris ar zviedru karakuģi tika pārvesti «uz sauszemi», kur nogādāti bēgļu nometnē Vallu. Valija atceras, ka vienā istaba tur bijuši 22 bērni. Un «visu laiku mums deva ēst». Valijas ģimenes nākamais pavērsiens bija dienā, kad kāds lauksaimnieks jautājis, kurš grib braukt slaukt govis. Valija ar vīru atsaucās un, ņemot tēvu līdzi, devās uz savu jauno mājvietu. Pārējie, arī Valijas mamma ar māsu, tikuši pārvesti uz citu vietu. «Mēs aizbraucām,» Valija turpina stāstu. «Mums bija atsevišķa māja ar kurināmo krāsni. Alga par abiem – 150 kronas mēnesī. Plus piens, 4 litri miltu un kartupeļi. Pati cepu maizi un audzēju saknes. Cēlāmies četros no rīta, ar mašīnām izslaucām 30 govis, tad tās nopucējām, iztīrījām mēslus un izvadījām lopus ganībās.» Drīz vien pārraugs brīnījās, ka nekad tik liels izslaukums un tauku procents neesot bijis. Valija skaidro: «Te, Zviedrijā, govis slaucām ar aparātiem, bet beigās ir jānoslauc, un tur jau ir tas krējums! Es darīju, kā Latvijā.»
Kad gads bija nostrādāts, Krūmiņi uzteica darbu un, lai arī saimnieks solījis jau lielāku algu, 1945. gada rudenī devās strādāt uz fabriku. «Saimnieks bija liels vīrs un, kamēr darīšanas pagastā, priecājās, ka Valdis strādāja arī uz traktora. Tādēļ, saņemot uzteikumu, viņš domājis – mēs jokojam.» Rudenī saimnieks esot uzmeklējis Krūmiņus un solījis jau daudz lielāku algu, bet Valija un Valdis tomēr palika fabrikā, kur jau strādāja citi latvieši un varēja nopelnīt vairāk.
«Dabūjām divistabu dzīvokli, kurā drīz dzīvojām jau visi kopā: papus, mamma, svainis, māsas divi bērni (māsa saslima ar tuberkulozi un dzīvoja sanatorijā) un mēs. Vēlāk no Vācijas atbrauca arī svaiņa mamma. «Valijas svainis (pēc profesijas civilinženieris) par kronu stundā strādājis cementa fabrikā, bet Valijas darbs bija fabrikā, kur lieti dzelzs krāni. «Tur ar tādām kā matadatām bija jānokārpa maliņas. Darbs jau nebija grūts, viegls.» Valdis darījis citu, daudz grūtāku darbu. Kad mamma atbraukusi dzīvot pie jaunākās meitas un sākusi strādāt hotelī par trauku mazgātāju, Valijas darbs fabrikā beidzās. «Mamma aizgāja, sarunāja un mani pieņēma.» Tagad Valijas strādāja «aukstajā ķēķī». «Cilvēki pasūtīja ēdienu, un man to vajadzēja uzgarnēt. Nostrādāju tik ilgi, kamēr gaidīju Mairu.»
Kad 1949. gadā piedzimusi meitiņa, Krūmiņi, atsaucoties latviešu drauga aicinājumam, pārcēlās uz dzīvi tuvāk Stokholmai, savukārt svainis ar mammu un bērniem – atsevišķi. Turpmākos trīs gadus pelnītājs ģimenē bijis vīrs. «Valdim fabrikā atkal bija darbs, un viņš jau pelnīja labi.» Taču tad nomira Valijas tēvs, un viņa atsāka strādāt. Nākamos 22 gadus Valijas darbs bija uz dzelzceļa. «Man bija jātīra dzelzceļa vagoni. Un ar laiku es kļuvu par darba vadītāju. Šefs reiz teica, ka pēc manis varot pulksteni stellēt, nekad nekavēju. Man bija iedotas kādas sešas sievas, kabatā papīri, kad vilcieni iet un kuri jāpaspēj iztīrīt, un es tīrīju.» Visus gadus līdz aiziešanai pensijā (63 gadu vecumā) – gan vasarā, gan ziemā Valija uz darbu devās tikai un vienīgi ar riteni. «Tu saki nogurusi? Kad māju būvējām, piecos ar riteni braucu uz darbu, ap trijiem mājās un tad ar ķerru vedu akmeņus pamatiem.»
Un tā, pašu spēkiem ceļot savu māju, 15 gadus pēc liktenīgā augusta Krūmiņi atkal bija zem jumta, kuru varēja saukt par savu.
Ziemassvētkus, kamēr vien varējuši, svinējuši kopā – vienus pie māsas ģimenes, otrus – pie Valijas. «Visi, kas pie manis braukuši... bezgala pulka, tu jau redzi! (Valija rāda grāmatu, kurā virkne ciemiņu atstājuši savus paldies vārdus.) Tie man saka: oi, bet jūs jau gatavojat kā Latvijā! Bet es taču esmu latviete (uzsvērti), nu! Kā tad citādāk!» viņa lepni iesmejas un piebilst– arī domājot vairāk latviski nekā zviedriski. Arī daļa mazbērnu un mazmazbērnu gan runājot latviski, gan apmeklējot latviešu skolu un braucot uz nometnēm Latvijā. Par vīru Valdi, ar kuru nodzīvoti 58 gadi, Valija atminas: «Kā jau studējis mācītājs viņš varēja runāties un jokus taisīt, visiem ļoti patika. Mēs labi satikām.»
Arī par kolēģiem un citiem ļaudīm Valija saka: «Dikti labi satikām, viss klapēja.» Uz jautājumu, kā tā? Valija kautrīgi atsmej: «Es nezinu. Man nav prāts uz strīdēšanos. Ne jau viss ir tā, ka patiktos, bet, ja jau kaut kas ir, pārlaižu pār galvu un esmu mierīga. Meita arī saka, žēl, ka mums ar Pēteri nav tava daba.» Savos gandrīz 100 gados Valija ir pārliecināta, ka dzīvē ir svarīgākas lietas par strīdiem, un viņas balss skan tā īpaši un mazliet skaudri, sakot: «Es neko vairāk dzīvē negribētu, ka tikai nebūtu naids, lai būtu saticība.»
Valija Krūmiņa aizgāja mūžībā 99 gadu vecumā 2013. gada maijā Stokholmā.
Īsi jautājumi:
Slikti ieradumi? – Esmu pīpējusi. Man bija 5 vai 6 gadi. Mans vecaispaps pīpēja tādu porcelāna pīpi, un man taču jāmēģina… Un zini, ko? Es tev pateikšu! Es biju tik slima, tik slima… kopš tā laika ne prātā nav.
Vai tici Dievam? – Jā, savam. Uz baznīcu neeju, bet Dievam ticu, un visu mūžu man it nekas slikts nav bijis.
Dzīvot ir grūti vai viegli? – Man likās, ka nebija grūti.
Ja būtu iespēja atgriezt laiku, vai ko mainītu? – Negribu, man visa dzīve ir gājusi dikti labi. Neko vairāk nevar gribēt.