Mediķi: valsts izšķērdē līdzekļus, izvēlētos dārgāku laboratoriju pakalpojumus

© f64

Vairāki Latvijas mediķi izplatījuši paziņojumu, kurā teikts -vēlamies pievērst valdības, mediju un sabiedrības uzmanību kādai absurdai situācijai. Medicīnisko analīžu uzņēmums SIA "IDC Latvia", kam pieder ar modernām iekārtām aprīkota laboratorija, ir gatava nodrošināt valstij krīzes situācijai atbilstošas cenas plaša spektra medicīnas laboratorijas pakalpojumiem. Taču valsts nav ieinteresēta pat uzsākt sarunu procedūru ar kompāniju, līdz ar to turpinot iepirkt līdzvērtīgus pakalpojumus par nesamērīgi augstākām cenām.

Mediķi akcentē: valstij būtu iespēja ietaupīt līdz pat vairākiem miljoniem latu gadā, taču tā gadiem ilgi nav neko darījusi, lai tas notiktu. Vienīgais arguments no VOAVA (tagad VNC - Veselības Norēķinu Centrs) puses ir formālas atrunas par ierasto atlases procedūru pārskatīt līgumu reizi divos gados. Uzskatām, ka tik smagas krīzes apstākļos ar birokrātiskām atrunām nepietiek, nepieciešams taupīt - it īpaši, ja runa ir par tiešām lieliem ietaupījumiem.

Vai ierēdņi ar strukturālām reformām izprot tikai slimnīcu slēgšanu un algu samazināšanu mediķiem, vai tomēr arī darbības, kuras pēc būtības izmaina veselības aprūpes sistēmu kopumā, to uzlabojot ilgtermiņā? Konkurence, kā zināms, ir ekonomikas dzinējspēks, un valstij vajadzētu darīt visu, lai veicinātu godīgu konkurenci pretstatā valsts atbalstītam monopolam.

Absurda ir arī situācija, ka tā vietā, lai izmantotu ārējos pakalpojumus (ko nodrošina privātas laboratorijas) par ievērojami zemākām cenām, slimnīcas iepērk dārgas medicīnas iekārtas, lai nodrošinātu šos pakalpojumus pašas. Rezultātā bezjēdzīgi tiek tērēta valsts nauda, turklāt analīžu cenas veidojas nesamērīgi augstas.

"Laboratorisko izmeklējumu pieejamība […] ir nodrošināta un nav nepieciešams izsludināt atlases procedūru par laboratorijas izmeklējumiem, kaut arī SIA "IDC Latvia" piedāvātās izmeklējumu cenas ir ievērojami zemākas," šādu atbildi SIA "IDC Latvia" saņēma no Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) direktores L. Akermanes pēc SIA "IDC Latvia" iesniegtā piedāvājuma nodrošināt dažādu analīžu veikšanu ievērojami lētāk. Šī vēstule tika izsūtīta 2009. gada 07. augustā ar reģistrācijas numuru 4/1.1-10/5073. Jāpiebilst, ka VOAVA (tagad VNC) ir tā instance, kas iepērk, koordinē un apmaksā laboratorisko analīžu veikšanu Latvijā.

Uz atkārtotu SIA "IDC Latvia" piedāvājumu, nodrošināt dažādu analīžu veikšanu ievērojami lētāk, jau VNC - Veselības Norēķinu Centram, tika saņemta VNC direktora A.Doveika atbilde 2009. gada 22. oktobrī ar reģistrācijas numuru 5/1.1/16/140, ka VNC nav tiesīgs slēgt līgumu par veselības aprūpes sniegšanu un apmaksu.

SIA "IDC Latvia" iesniegusi VOAVA piedāvājumu kvalitatīvi veikt visdažādākās analīzes par cenām, kas vidēji ir par 24% zemākas nekā šobrīd valsts maksātās. Piemēram, parastā asins analīze vienam pacientam izmaksātu Ls 1,40 (tagad - Ls 2,01), magnija līmeņa noteikšana - 49 santīmus (tagad - Ls 1,31), difterijas toksīna antivielu tests - Ls 3,28 (patlaban - Ls 4,28).

Līdzīga situācija ir izveidojusies ar "Latvijas Infektoloģijas Centru" (turpmāk - LIC). Skumji apzināties, ka valsts ir radījusi uzņēmumu, kuram ir monopoltiesības nodrošināt pakalpojumus par pārspīlēti augstām un tirgus situācijai neatbilstošām cenām. LIC pieder monopols uz HIV apstiprinošo diagnostiku, kā arī uz tuberkulozes diagnostiku pēc Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras pievienošanas. Līdzīgi valsts asinsdonoru centram pieder monopols uz donoru asiņu izmeklēšanu, konkrēti anti HBsAg (B hepatīts), anti-HCV (C hepatīts), anti HIV, kā arī jaundzimušo ģenētiskais skrīnings ir Bērnu slimnīcas monopols. Šo izmeklējumu cenu starpība ievērojami pārsniedz privātas laboratorijas piedāvāto pakalpojumu cenas. Uzskatām, ka Latvijas nodokļu maksātājiem varētu rasties daži jautājumi par šo nesamērīgo izmaksu pamatotību.

Salīdzinājumam piedāvājam izvērtēt "Latvijas Infektoloģijas Centra" un privātās laboratorijas pakalpojumu cenu starpību:

tropiskās t.s. "leģionāru slimības" (legionella pneumophila) testa valsts noteiktā cena ir Ls 9,44, SIA "IDC Latvia" piedāvātā cena ir Ls 2,71;

ērču encefelīta testa (TBE - IgM) valsts noteiktā cena ir Ls 6,90, SIA "IDC Latvia" piedāvātā cena ir Ls 3,64;

tautā dēvēto „cūciņu" (epidēmiskais parotīts) testa valsts noteiktā cena ir Ls 8,42, SIA "IDC Latvia" piedāvātā cena ir Ls 2,71;

Laima slimības (Anti - Borrelia Igm) testa valsts noteiktā cena ir Ls 6,80, SIA "IDC Latvia" to piedāvā veikt par Ls 2,59.

Atklātajā vēstulē akcentēts: ir acīmredzams, ka privāto firmu piedāvātās cenas ir ievērojami zemākas, taču valsts nav ieinteresēta ietaupīt nodokļu maksātāju naudu.

Uzskatām, ka šīsdienas situācijā valdībai ir pienākums pārskatīt savus normatīvos aktus un regulējumus, lai nodrošinātu vienlīdzīgu konkurenci un brīvā tirgus principus kā arī saprātīgi tērētu valsts nodokļu maksātāju naudu. Starptautisko aizdevēju finansējums mūs neglābs, ja valdība nepārskatīs savus neloģiskos tēriņus.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais