Mārupītes un Māras dīķa attīrīšana ilgs divas nedēļas

Mārupītē un Māras dīķī pēc noliktavas aizdegšanās tālāka indīgu vielu noplūde vairs nenotiek, savukārt vides attīrīšanās no ieplūdušajām vielām ilgs apmēram divas nedēļas, pirmdien pēcpusdienā žurnālistiem pavēstīja Valsts vides dienesta (VVD) Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes eksperts Elmārs Jasinskis.

Lai arī jau izmeklētas pirmās analīzes no piesārņotajām ūdens vietām, precīzas ieplūdušās vielas eksperti vēl neatklāj, vien norādot, ka upē, ieplūstot profesionāliem mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem, nonācis vielu "komplekss kokteilis" – fosfors, hlors, dažādi sārmi un skābes – vairāk nekā simts vielu, kuras katru individuāli neplāno uzskaitīt.

Tikmēr arī Veselības inspekcija iesaistījusies nelaimes vietai tuvējās apkaimes iedzīvotāju akās ņemtā ūdens analīžu veikšanā, lai noskaidrotu, vai ūdens ir lietojams. Savukārt piesārņoto ūdenstilpju tuvumā noteikti nedrīkst laist bērnus un dzīvniekus, tāpat ar šo ūdeni nedrīkst laistīt dārzus vai izmantot kādiem citiem mērķiem.

Ir pamats uzskatīt, ka Māras dīķis un Mārupīte līdz ar straumi no piesārņojuma pašattīrīsies divu vai trīs nedēļu laikā, savukārt par piesārņojumu Daugavā nav pamata uztraukties, jo, ja arī kāds vielu daudzums līdz tai nonāks, līdz ar Likteņupes spēcīgo straumi tā daudzums izšķīdīs un kaitējumu nedarīs, paskaidroja VVD Uzraudzības departamenta direktore Inese Kurmahere.

Viņa pastāstīja, ka, apsekojot Mārupītes un Māras dīķa apkaimi kopumā 45 tūkstošu kvadrātmetru platībā, atrasta 361 beigta zivs – raudas, līdakas, asari, līņi, pliči un grunduļi. Līdz ar notikušo nelaimi bojā ies visi abu ūdenstilpju iemītnieki, teica eksperte. Savukārt Jasinskis piebilda – nav apstiprinājusies informācija, ka līdz ar piesārņojumu upē būtu gājušas bojā pīles vai citi ūdensputni.

Kurmahere atzina, ka piesārņojums analīžu atsevišķās ņemšanas vietās pārsniedz normu līdz pat četrām reizēm, taču kaitējums esot mazāks nekā sākotnēji šķitis. Pašlaik pašā noliktavā, kur izcēlās ugunsgrēks, vides eksperti drošības apsvērumu dēļ vēl nedodas iekšā, jo ēkas karkass vispirms ir jānostiprina, tikai pēc tam izglābtās vielas varēs pārvest citviet.

Eksperti negadījuma vietas tuvumā ir paņēmuši gaisa paraugus, lai noskaidrotu, vai vielu ieelpošana esošajā koncentrācijā nav kaitīga veselībai.

Tikmēr uzņēmums "Eko osta" no piesārņotākajām vietām turpina atsūknēt un izvest piesārņoto ūdeni – līdz pēcpusdienai izvesti 680 kubikmetri saindētā ūdens. Pirmdien analīzēm paņemts ūdens no vairākām tuvējās apkaimes akām, šo analīžu rezultāti būs zināmi otrdien.

To, cik naudas izteiksmē varētu būt dabai nodarītais postījums, pagaidām vēl nevarot aprēķināt, taču tā būšot tūkstošos latu mērāma summa, sacīja Kurmahere.

Arī veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Zaļo un zemnieku savienība) uzdevis Veselības inspekcijai pastiprināti sekot dzeramā ūdens kvalitātei Mārupītei pieguļošajās teritorijās un atkārtoti informēt iedzīvotājus par ūdens piesārņojuma pazīmēm un piesardzības pasākumiem ūdens lietošanā no akām un dziļurbumiem, aģentūru BNS informēja Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole.

Jau vēstīts, ka svētdien no noliktavu kompleksa "Baltais vējš" Kārļa Ulmaņa gatvē 15 izplūdušas bīstamas ķīmiskas vielas, kas piesārņoja Mārupīti.

Valsts policija ir sākusi kriminālprocesu par mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu. Tomēr, izvērtējot nozieguma sekas, kriminālprocesa pants vēl varētu tikt pārklasificēts, aģentūrai BNS atzina Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis. Viņš gan nevarēja pateikt, cik ilgu laiku prasīs seku izvērtēšana, bet solīja informēt, kolīdz tas būs paveikts.

"Rīgas ūdens" Mārupes iedzīvotājiem svētdien un turpmākajās dienās dzeramo ūdeni piegādās ar cisternām un darīs to tik ilgi, kamēr pilsētas iedzīvotājiem nebūs pieejams nekaitīgs dzeramais ūdens. Par lietojama dzeramā ūdens piegādi rūpējas arī Mārupes novada dome.

Tikmēr nav nekādu bažu, ka Mārupē notikušais piesārņojums varētu ietekmēt dzeramā ūdens kvalitāti Rīgā – tas pirms attīrīšanas tiek ņemts Rīgas HES ūdenskrātuvē pie Salaspils, kuru Mārupītes piesārņojums noteikti neaizsniedz, teica "Rīgas ūdens" pārstāve Signe Dreijere un piebilda, ka par dzeramā ūdens kvalitāti jāuztraucas Mārupes tuvumā esošo lokālo aku lietotājiem

Svarīgākais