Pieteikums prestižai Eiropas kultūras mantojuma balvai

PELNĪJUSI BALVU. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 10 ir būvēta no 1903. līdz 1905. gadam. Ēkas projekta autors un pirmais muzeja direktors bija vācbaltiešu arhitekts un mākslas vēsturnieks Vilhelms Neimanis. Kad muzeja direktors bija gleznotājs Vilhelms Purvītis, viņš gan XX gadsimta 20. gadu nogalē un atkārtoti – arī 30. gadu beigās – klapatoja par muzeja paplašināšanu, taču nesekmīgi © Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Starptautiska žūrija lēma, ka šā gada Latvijas Arhitektūras Lielā gada balva jāsaņem Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam. Muzeja ēkas rekonstrukcija un restaurācija ir izvirzīta arī prestižajai Eiropas Savienības kultūras mantojuma balvai Europa Nostra 2017 kategorijā Saglabāšana.

Balvas tiek piešķirtas līdz 30 kultūras mantojuma projektiem četrās kategorijās. 2013. gadā šo balvu saņēma Kuldīga - izglītības, apmācības un izpratnes veidošanas jomā par aktivitāšu kompleksu vecpilsētas saglabāšanai.

Europa Nostra kultūras mantojuma balva ir kultūras mantojuma nozares prestižākā balva, kas Eiropas mērogā godina ievērojamākos sasniegumus. Balvu piešķir par sasniegumiem četrās jomās: kultūras mantojuma saglabāšana, izpēte, pašaizliedzīgs darbs, izglītība un apmācība un izpratnes veidošana. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs - valsts nozīmes arhitektūras piemineklis - bez rekonstrukcijas un restaurācijas bija darbojies vairāk nekā 100 gadu. Pagājušā gada 1. decembrī muzeja galvenā ēka tika nodota ekspluatācijā pēc divus gadus ilgušās atjaunošanas. Tagad vēsturiskajai pagājušā gadsimta sākumā būvētajai muzeja ēkai ir palielināts izstāžu zāļu apjoms, tās izveidotas arī bēniņos un kupolā, kā arī izbūvēts pasažieru lifts. Izveidotas konferenču, kafejnīcas telpas, bērnu istaba un suvenīru veikals. Pazemē, gandrīz deviņus metrus zem zemes, izbūvētas jaunas izstāžu telpas, mākslas darbu glabātavas un muzeja arhīvs. Projekta autori - Lietuvas arhitektu birojs Processoffice (kopumā starptautiskā konkursā tika saņemti 28 arhitektu projekti), ēkas restaurāciju un rekonstrukciju veica būvniecības kompānija RE&RE.



Svarīgākais