Latvijas vasaras ir zibens un pērkona negaisu bagātas. Ja spēcīgs lietus var izraisīt plūdus, tad zibens ir spējīgs cilvēku nogalināt. Pastāv uzskats, ka zibens sper augstākajā punktā, tāpēc atklātā vietā cilvēks par savu mērķi var izvēlēties cilvēku. Pilsētā ar blīvu apbūvi varētu šķist, ka draudu nav. Taču RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Elektroapgādes katedras docente Kristīna Bērziņa aicina rīdziniekus negaisa laikā būt piesardzīgiem, informē portāls riga.lv.
Kas ir zibens un kā tas ir bīstams?
Tas ir augstsprieguma (līdz par 200 MV) elektriskais lādiņš ar augstu strāvas stipruma vērtību - tūkstošos ampēru. Cilvēkam tas ir bīstams dzīvībai. Pēc zibens spēriena strāvas lādiņš iziet cauri cilvēkam, sadedzinot visus nervu galus. Tas var notikt ne tikai atklātā vietā, bet arī pilsētā.
Zelta ķēdītes, kurpju metāla purngali - vai tas paaugstina risku?
Metāla priekšmeti piesaista zibeni. Tā var būt gan zelta ķēdīte, metāls kurpju purngalos, lietussags, jo tajā ir metāla stieples, tāpat arī tā gals ir no metāla. Skrienot ar lietussargu, jūs padarāt sevi par kustīgo mērķi. Bet to, vai zibens jums iespers vai nē, to nevar prognozēt, jo tā ir ļoti neprognozējama parādība. To var piesaistīt, piemēram, ar zibens novedēju.
Vai negaisa laikā drīkst braukt ar mašīnu?
Es reiz braucu pa šoseju, mašīnu kolonnā. Toreiz bija pērkona negaiss un zibens iespēra brīvgaisa vienstatņa apaksšstacijas transformatorā, tas sadega - tas bija izvietots augstāk, nekā autumobiļi, tajā bija vairāk dzelzs. Skats bija briesmīgs. Zibens varēja iespert arī kādā no mašīnām, jo arī tās ir no metāla. Ja braucat pa klajumu, tad ir jāapstājas, jāatiet no mašīnas 30-40 metri, jāslēpjas zem koka, taču ne zem paša augstākā. Nedrīkst stāvēt zem ozola, tāpēc, ka zibens visbiežāk iesper tieši šajos kokos. Statistiski visretāk zibens sper bērzos, kļavās, eglēs un priedēs, iespējams, ka tas ir saistīts ar koku struktūru. Vispār labāk ir stāvēt zem nelieliem kokiem, slēpties krūmos. Zibens izvēlas visaugstākos objektus, taču, kā jau es teicu, šī dabas stihija ir ļoti neprognozējama. Par piemēru varam ņemt gadījumu, kad pie mums Rīgā zibens iespēra mazā koka mājiņā, kas atradās starp divām divpadsmitstāvu mājām.
Vai negaisa laikā drīkst izmantot mobilo telefonu?
Nē. Pirmkārt, tas ir metāla priekšmets, otrkārt - ar radioviļņiem. Tāpēc labāk pagaidīt, līdz negaiss beidzas.
Vai tiesa, ka lodveida zibens var ienākt dzīvoklī?
Lodveida zibens kustas vēja virzienā, tāpēc, ja ir atvērti divi logi un veidojas caurvējš, lodveida zibens var ienākt dzīvoklī un izraisīt ugunsgrēku.
Ko darīt, ja vējš pārrāvis elektropārvades līniju?
Netuvoties. Taču, ja stāvat netālu, tad nekustēties, gaidīt, kad ieradīsies palīdzība. Zvanīt pa telefonu arī nedrīkst. Pat, ja pacelsiet kāju, tas var būt jūsu pēdējais solis.
Ko darīt, ja plosās spēcīgs negaiss?
Neizejiet no mājas, neizmantojiet sadzīves tehniku, atvienojiet radio un televizoru, neaiztieciet krānus. Jāturas tālāk no metāliskiem priekšmetiem. Nedrīkst izmantot mobilo telefonu. Negaisa laikā nedrīkst peldēties, makšķerēt