Pirmdiena, 6.maijs

redeem Didzis, Gaidis

arrow_right_alt Latvijā \ Reģionos

Atklāts Kārļa Ulmaņa piemineklis "Pikšās"

Šodien plkst.11 Dobeles novada Bērzes pagasta Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā "Pikšas" notika svinīga Ulmaņa pieminekļa atklāšana, informē 1.Zemessardzes novada sabiedrisko attiecību speciālists Krists Siksna.

Šodien aprit 133 gadi kopš Ulmaņa dzimšanas. 2,85 metrus augsto akmens un granīta pieminekli veidojusi tēlniece Arta Dumpe.

Pasākumā piedalījās Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi Lilitu, bijušais prezidents Guntis Ulmanis, kā arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētāja un Nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna un Dobeles novada priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns.

"Esmu gandarīts, ka šis piemineklis ir tapis vienprātībā un īsā laikā, bez strīdiem," atklājot K.Ulmanim veltīto skulptūru, sacīja Zatlers.

Visi pasākuma viesi, uzrunājot klātesošos, citēja K.Ulmani un aicināja ikvienu Latvijas iedzīvotāju savos ikdienas darbos būt godīgiem un darīt tikai labus darbus.

Ulmaņa piemiņas sarīkojumos septembra sākumā tradicionāli piedalās Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studenti un mācībspēki un tiek pasniegtas arī LLU Kārļa Ulmaņa stipendijas.

Valsts aģentūras "Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra" nodaļa K.Ulmaņa piemiņas muzejs "Pikšas" ir zemkopības ministra pārraudzībā esoša valsts iestāde, kuras uzdevums ir uzkrāt, saglabāt un pētīt ar K.Ulmaņa un viņa līdzgaitnieku darbību saistīto kultūrvēsturisko mantojumu, popularizēt to kā Latvijas uzplaukuma, tēvzemes mīlestības un darba tikuma paraugu. Muzejs veidots kā 20.gadsimta 30.gadu lauku sēta, kas raksturo Latvijas zemkopības attīstību šajā laika posmā. Ekspozīcija veltīta K.Ulmaņa dzīves gājumam, paustajām idejām, valstiskajam devumam un politiskai darbībai.

Vēsturiski "Pikšas" ir 19.gadsimta vidū izveidota Zemgales vecsaimniecība, Ulmaņa dzimtās mājas, kur viņš pavadīja bērnības un skolas gadus. Padomju gados zudībā gāja gandrīz viss "Pikšu" 11 ēku komplekss. 1989.gadā vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas Lauksaimnieku Biedrības dibināšanas sapulcē tika izteikta pirmā iniciatīva par Ulmaņa muzeja izveidošanu viņa dzimtajās mājās toreizējā Dobeles rajonā un šo māju atjaunošanu. Tika nodibināts Ulmaņa piemiņas fonds un speciāla komisija "Pikšu" māju atjaunošanai. Ēku kompleksa atjaunošanā un muzeja iekārtošanā izmantoti gan privātie, gan uzņēmumu, gan lauksaimnieku ziedojumi.

Oficiālu statusu muzejs ieguva 1993.gadā, kad rīkojumu par tā ņemšanu savā pārraudzībā izdeva ZM. Kopš tā laika "Pikšu" kompleksa galvenajā ēkā un teritorijas labiekārtošanā ir ieguldīti ievērojami resursi gan no valsts budžeta, gan Eiropas Savienības atbalsta programmas "Lauku mantojuma saglabāšana un atjaunošana" līdzekļiem.

"Pikšas" šodien veido sešas atjaunotas ēkas. Muzeja ekspozīcija veltīta ne tikai Ulmanim, bet arī Latvijas lauksaimniecības vēsturei, iekārtota senās lauksaimniecības tehnikas ekspozīcija. Muzejs piedāvā tematiskas ekskursijas un izstāžu zāli dažādiem pasākumiem.