Uzrauga, lai cūku līķu dedzināšana noritētu visnekaitīgākajā veidā

© Nora Krevneva, F64 Photo Agency

Valsts vides dienests (VVD) piedalās ārkārtas situācijas vadībā un atbilstoši kompetencei rūpējas par to, lai Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skarto cūku līķu utilizācija noritētu videi un cilvēkiem visnekaitīgākajā veidā, informē VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča.

Viņa norādīja, ka utilizācija ir ārkārtas situācijai atbilstošs pasākums, un sadedzināšana atklātā sārtā ir paredzēta tikai nepieciešamības gadījumā, proti, ja esošās iekārtas nespētu tikt galā, bet, iespējams, "pie dedzināšanas sārtos nevajadzēs ķerties".

Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) norādīja, ka šī ir ārkārtas situācija, un pagaidām DAP šajā jautājumā komentārus nesniegs.

Kā ziņots, Krimuldas novada saimniecībā "Rukas" 14.janvārī konstatēta ĀCM infekcija, kuras dēļ jāiznīcina vairāk nekā 5000 šīs fermas cūkas. Kā iepriekš atzina saimniecības apsaimniekotāja SIA "Ancers" valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns, zaudējumi par cūkām, kā arī kopumā par biznesā ieguldītajiem līdzekļiem varētu sasniegt vairākus miljonus eiro. Līdzās finansiālajam triecienam uzņēmumam lielākās bažas sagādā īpaša ģenētiskā materiāla zaudēšana. Kopējais ganāmpulka lielums ir vairāk nekā 8500 dzīvnieku - tie nebija apdrošināti.

Valdība šodien līdz 17.aprīlim izsludināja ārkārtas stāvokli ĀCM skartajā Krimuldas novadā, tāpat arī Ādažu novadā, kur nepieciešamības gadījumā plānots dedzināt cūku līķus, turklāt ārkārtas stāvoklis izsludināts arī Salaspils novadā, kur atrodas otrā ACM skartā uzņēmuma novietne.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis šodien pusdienlaikā informēja, ka līdz šim likvidētas un sadedzinātas 3173 saimniecības "Rukas" cūkas, šī procedūra ar pašreizējiem resursiem tiek veiksmīgi veikta Daugavpilī un Limbažos, līdz ar to atklāta sārta veidošana Ādažu poligonā tiek izskatīta tikai kā rezerves variants.

Balodis skaidroja, ka patlaban cūku līķi tiek dedzināti speciālās iekārtās Daugavpilī un Limbažos. "Vēl jālikvidē 1851 dzīvnieks. Darbus plānots pabeigt šīs nedēļas laikā. Šobrīd nav nepieciešams izmantot Ādažu poligonu cūku līķu dedzināšanai," sacīja Balodis.

Tāpat vēstīts, ka trīs gadu laikā, kopš Latvijā ievazāts ĀCM, tā profilakses un apkarošanas pasākumiem izlietoti 13,318 miljoni eiro. 2014.gadā ĀCM uzraudzībai un apkarošanai izlietoti kopumā 7 095 654 eiro, 2015.gadā - 3 003 998 eiro, bet pērn no 1.janvāra līdz 1.novembrim - 3 218 852 eiro.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Latvijā

Veselības ministrija (VM) rosina Finanšu ministriju (FM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt papildu finansējumu teju 10,5 miljonu eiro apmērā Nacionālajam veselības dienestam (NVD), lai nodrošinātu samaksu par Latvijas iedzīvotājiem sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kas saņemti no Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm.

Svarīgākais