Šā brīža konstatēto Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumu samazināšanās ir saistīta ar sezonālo sivēnu piedzimšanas un sivēnmāšu saudzēšanas periodu, aģentūrai LETA skaidroja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājas vietnieks Mārtiņš Seržants.
Viņš minēja, ka pavasarī vēsturiski tiek konstatēts mazāk ĀCM saslimšanas gadījumu meža cūkām, jo mazāk mednieku atrodas dabā, līdz ar to laboratoriskai izmeklēšanai tiek iesūtīts mazāk nomedīto meža cūku paraugu, kā arī proporcionāli samazinās atrasto beigto meža cūku skaits.
Tomēr Seržants piebilda, ka ziņojumu skaita un konstatēto ĀCM gadījumu samazināšanos ietekmē arī dienesta lēmums no šā gada aprīļa nemaksāt iedzīvotājiem par atrastu beigtu meža cūku norādīšanu, piebilstot, ka dzīvnieku līķu savākšanu lēmums neietekmē, jo par to savākšanu atbildīgas ir pašvaldības un šī kārtība nav mainījusies.
Viņš atgādināja, ka ĀCM izplatīšanās mehānisms un iekļūšana dzīvnieku novietnē galvenokārt ir saistīta ar cilvēku - dzīvnieku īpašnieku aktivitāti. Neatkarīgi no situācijas meža cūku populācijā dzīvnieku īpašnieki savas cūkas var pasargāt tikai ievērojot biodrošības pasākumus visu gadu.
Seržants minēja, ka, pēc Valsts meža dienesta datiem, medību un ĀCM ietekmē meža cūku populācija sāk samazināties. Meža cūkas ir ĀCM vīrusa rezervuārs, tāpēc apturot vīrusa izplatību populācijā, izdosies apkarot arī pašu slimību.
PVD pārstāvis uzsvēra, lai pārtrauktu vīrusa izplatīšanās ciklu, vairākus gadus ir jāuztur zema meža cūku populācija - aptuveni 0,15 meža cūkas uz vienu kvadrātkilometru. Tāpēc ir svarīgi, lai mednieki turpinātu aktīvi medīt un uzturēt zemu meža cūku blīvumu arī pēc slimības viļņa.
Seržants skaidroja, ka maksājums par atrastajām beigtajām mežacūkām atcelts, jo ĀCM meža cūku populācijā ir konstatēts lielākajā daļā Latvijas teritorijas un šobrīd vairs nav lietderīgi turpināt izlietot līdzekļus, lai atkārtoti iegūtu informāciju, kas jau ir zināma. Tomēr maksājums, visticamāk, tiks atjaunots brīdī, kad ĀCM izplatība meža cūku populācijā būs ievērojami samazinājusies.
Jau ziņots, ka mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā ir konstatēts 765 mežacūkām 26 novadu 126 pagastos un trīs pilsētu teritorijās.
Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 10 476 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, 2022.gadā - 1274 mežacūkām, 2023.gadā - 1002 mežacūkām, bet 2024.gadā - 1433 mežacūkām.
Šogad reģistrēts arī viens ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnē - vīrus 2025.gada maija sākumā tika konstatēts piemājas saimniecībā ar 36 cūkām Tukuma novada Džūkstes pagastā.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.