Meroni izvirza kārtējās unikālās prasības

Šveices advokāts Rudolfs Meroni, ap kuru ar Ģenerālprokuratūras svētību šobrīd grozās pat vērā ņemama daļa Latvijas iekšpolitikas, izvirzījis jaunas, judikatūrai unikālas prasības.

Proti, R. Meroni lūdz, lai Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu kolēģija uzliktu par pienākumu uzņēmējam Ansim Sormulim atsaukt trīs civilprasības pret viņu, kas iesniegtas Cūgas kantona tiesās Šveicē.

Šis lūgums pagaidām vēl nav skatīts t.s. Lemberga prāvā, kuras priekšsēdētājam – tiesnesim Borisam Geimanam – tas adresēts. Tomēr līdzšinējā prakse šajā prāvā ir bijusi tāda, ka Ģenerālprokuratūras prokurori ar neviltotu kaismi aizstāv R. Meroni lūgumus, bet tiesas sastāvs B. Geimana vadībā ja ne uzreiz, tad pēc kāda laika šos lūgumus apmierina.

Par ko strīds?

R. Meroni lūguma pamatā ir strīdi par īpašuma tiesībām uz Ost Services AG akcijām, kā arī konflikti sakarā ar šīs kompānijas pārvaldīšanu, jo tās valdes priekšsēdētājs ir R. Meroni. Šo konfliktu dēļ tiesas zālē jau vairākkārt tērēts ārkārtīgi daudz cilvēciskās enerģijas. Šķiet, strīdi tomēr nedod iemeslu strīdniekiem turēt vienam uz otru ļaunu prātu, jo, kad R. Meroni pirmoreiz ieradās Rīgas apgabaltiesas zālē, viņš sirsnīgi sarokojās un aprunājās ar A. Sormuli, demonstrējot, ka attiecības balsta uz principu «nekā personīga, tikai bizness».

Atbilstīgi akcionāru reģistram un citiem oficiāliem dokumentiem 98% Ost Services AG akciju pieder A. Sormulim, bet 2% –

R. Meroni. Tomēr pirmstiesas izmeklēšanas laikā Latvijas Ģenerālprokuratūrā R. Meroni liecinājis, ka tiesības gūt patieso labumu no šīs kompānijas 53% kapitāla esot «Lemberga ģimenei». Balstoties uz šīm liecībām, Ģenerālprokuratūra arestējusi 53% Ost Services AG akciju un nodevusi tās glabāšanā R. Meroni.

Tā, lai saprastu

Lai kāda ar būtu patiesība, 45% kompānijas akciju tobrīd nebija nedz arestētas, nedz kā citādi apgrūtinātas. Akciju arests arī neliedz tiesības ar tām balsot akcionāru sapulcēs. Tieši otrādi – akciju arests pat uzliek pienākumu to īpašniekam balsot akcionāru sapulcēs tā, lai arestētā manta netiktu izšķērdēta.

Ņemot vērā šos apstākļus, A. Sormulis ieradās Šveicē uz kompānijas akcionāru pilnsapulci. Konstatējot, ka Ost Services AG vairākus gadus nav iesniegusi pārskatus, tai ir lieli zaudējumi un nodokļu parādi, A. Sormulis mēģināja nomainīt kompānijas valdes priekšsēdētāju. R. Meroni nekavējoties par to sūdzējās prokuroram Jurim Jurisam, kurš sūdzību pārsūtīja tiesnesim B. Geimanam. Acīmredzot, lai A. Sormulis saprastu, ka R. Meroni intereses tiks sargātas visiem līdzekļiem, J. Juriss no savas puses pieteica lūgumu mainīt A. Sormulim drošības līdzekli uz bargāku.

Prokurora lūguma teksts stindzināja asinis un skanēja kā apsūdzība četros smagos noziegumos – A. Sormulis Šveicē esot centies panākt «arestētās mantas prettiesisku iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu, iespējams, izdarot to personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās». Pirms tam A. Sormulis «prettiesiski pieprasījis sasaukt» Ost Services AG akcionāru sapulci. Akcionāru pilnsapulcē A. Sormulis «ļaunprātīgi, izmantojot uzticēšanos un ar viltu, iespējams, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās» piedalījies balsošanā utt.

Tiesa tomēr pieņēma lēmumu, ka mainīt drošības līdzekli nav nekāda pamata, savukārt no mantiskajiem strīdiem norobežojās.

Pandoras lāde

Kad A. Sormulis vēlreiz mēģināja nomainīt Ost Services AG valdes priekšsēdētāju, R. Meroni atkal sūdzējās Latvijas Ģenerālprokuratūrai. Šoreiz tiesa 2011. gada septembrī jau pēc savas iniciatīvas arestēja atlikušās (45%) kompānijas akcijas un aizliedza A. Sormulim ar tām rīkoties. Negaidītais lēmums ļāva izdarīt ticamu pieņēmumu, ka tiesai R. Meroni lūguma sakarā kaut kas paskaidrots ārpus tiesas zāles. Advokāti debatēs norādīja, ka tiesa pirmoreiz ir pārkāpusi principu nejaukties mantiskos strīdos, līdz ar to «Pandoras lāde ir vaļā», un tagad Krimināllietu kolēģijai sūdzēsies visi, kuru mantiskās intereses būs aizskartas.

Doktora kāzuss

Acīmredzot advokātu pareģojums piepildās, un arī R. Meroni nekautrējas iet tālāk. Kā var saprast no viņa lūguma, gan pirms, gan pēc 45% akciju aresta A. Sormulis ir vērsies Cūgas kantona tiesās ar vairākām cilvilprasībām, lai aizliegtu reģistrēt R. Meroni kā Ost Services AG valdes priekšsēdētāju un nozīmētu šajā amatā kādu citu personu. Vienu no šīm prasībām Cūgas tiesā pēc būtības paredzēts skatīt tuvākajās dienās.

Tāpēc tiesneša B. Geimana vadītajam tiesas sastāvam R. Meroni lūdz «likt Ansim Sormulim izbeigt visas tiesvedības pret uzņēmumu Ost Services AG, kuras izskata attiecīgi Šveices Zug kantona tiesa vai Šveices Zug kantona tiesas priekšsēdētājs», kā arī «brīdināt Ansi Sormuli ievērot ierobežojumus, kurus godājamā tiesa ir noteikusi un turpmāku pārkāpumu gadījumā rīkoties saskaņā ar piemērojamiem tiesību aktiem».

Lūgts komentēt šo Šveices advokāta, jurisprudences doktora lūgumu, A. Sormulis Neatkarīgajai atgādināja, ka tas tiesā vēl nav izskatīts. Bet, ja tiesa liks atsaukt prasības, tad viņš tā arī darīs. «Es tikai ceru, ka neliks atteikties no pilsonības, Tēvzemes vai ģimenes,» nopietni vai pa jokam piebilda uzņēmējs.

Latvijā Ost Services AG pieder 33% no SIA Ventrans Rīga kapitāla.

Svarīgākais