Bijušajam iekšlietu ministram Dzintaram Jaundžeikaram slepenās ziņas par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) operatīvajām lietām varētu būt piegādājusi KNAB darbiniece Zanda L., kura ir KNAB priekšnieka pienākumu izpildītājas Jutas Strīķes draudzene, ziņo portāls Pietiek.com.
Vairāki avoti Pietiek.com apliecinājuši, ka KNAB speciāliste Zanda L. tiek uzskatīta par vienu no biroja priekšnieka pienākumu izpildītājai Jutai Strīķei īpaši pietuvinātām personām – bijušo kolēģu raksturojumā pat par draudzeni.
Avoti prokuratūrā Pietiek.com ir atklājuši – uzmanību pievērsis fakts, ka Zanda L. birojā tikusi uzskatīta par Strīķes uzticības personu, kura KNAB nonākusi pēc viņas rekomendācijas. Abas iepriekš strādājušas Drošības policijā un no bijušo kolēģu puses tiek raksturotas kā tuvas draudzenes. Tādēļ Zandas L. pieķeršana informācijas nopludināšanā ne tikai bijusi smags personisks trieciens Strīķei, bet arī var saļodzīt viņas pozīcijas birojā.
Savukārt KNAB šīs ziņas precizē: "KNAB rīcībā esošie dokumenti apliecina, ka konkrētā persona nekad nav strādājusi Drošības policijā un darbā birojā tika pieņemta 2003.gada aprīlī, proti, piecus mēnešus pirms tam, kad darbu birojā uzsāka priekšnieka vietniece korupcijas apkarošanas jautājumos Juta Strīķe (2003.gada septembrī). Pieņemot konkrēto personu darbā KNAB, tā ir atbilda likumā noteiktajām prasībām un tai bija augstākā izglītība," nra.lv informēja KNAB pārstāvis Andris Vitenburgs.
Pirms trim gadiem Zanda L. bijusi ierauta skandālā, kas lika apšaubīt viņas atbilstību amatam, tomēr KNAB vadība darbinieci piesegusi, paziņojot, ka neredz pamatu dienesta pārbaudes uzsākšanai, raksta Pietiek.com. Skandālā bijis iesaistīts arī Zandas L. otrais vīrs, kurš nu tā dēvētajā Jaundžeikara lietā figurē kā persona, caur kuru ekspolitiķis varētu būt saņēmis valsts noslēpumu saturošu operatīvo informāciju.
KNAB vadība 1. novembrī ierosinājusi kriminālprocesu, lai gan ar valsts noslēpumu saistītas lietas izmeklēšana ir piekritīga Drošības policijai. Pietiek ir nācies uzklausīt versiju, ka KNAB šādi rīkojies, lai pārņemtu iniciatīvu un iespējami ilgi paturētu kontroli pār izmeklēšanu, sargājot biroja vadības reputāciju.
Kad ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers 30. oktobra intervijā LTV raidījumam De Facto paziņoja, ka zina par informācijas noplūšanu no KNAB, sekoja strauja biroja reakcija - dažas dienas vēlāk tika aizturēts un vēlāk apcietināts bijušais iekšlietu ministrs Jaundžeikars.
Jau 1. novembrī KNAB uzsāka kriminālprocesu, šīs pašas dienas vēlā vakarā, pulksten 22 Kalnmeiers parakstīja atļauju par kratīšanas izdarīšanu Jaundžeikara dzīvesvietā, un ap pusnakti ekspolitiķis tika aizturēts.
Jaundžeikaru tur aizdomās par KNAB amatpersonas uzkūdīšanu izplatīt valsts noslēpumu saturošu informāciju. Kā oficiālā argumentācija kratīšanas atļaujas saņemšanai bijušas KNAB aizdomas, ka Jaundžeikara dzīvesvietā atrodas valsts noslēpumu saturoši materiāli, kuri jāizņem, lai novērstu to tālāku izpaušanu.
Pašlaik KNAB oficiāli nevēlas apstiprināt pat to, vai šāda darbiniece birojā vispār ir strādājusi, vai viņa KNAB strādā vēl pašlaik, kādu amatu ir ieņēmusi, bet, ja vairs nestrādā, kad un kādu iemeslu dēļ beigusi savas darba gaitas birojā.
KNAB oficiālā atbilde uz Pietiek.com jautājumiem bija: „Atbilstoši likumā noteiktajai kārtībai KNAB nav tiesīgs atklāt informāciju par visiem iestādes darbiniekiem, jo sakarā ar iestādes darbības specifiku informācijas kopums par visiem KNAB darbiniekiem (viņu vārdiem, uzvārdiem un amatiem) satur arī ierobežotas pieejamības informāciju.