SC frakcija gatavo likumprojektu ar iespēju pašvaldības iestādēs vērsties krievu valodā

"Saskaņas centra" (SC) Saeimas frakcija tuvāko pāris nedēļu laikā gatavojas iesniegt skatīšanai Saeimā grozījumus Valsts valodas likumā, paredzot iespēju pašvaldībās vērsties ar iesniegumu krievu valodā, aģentūrai BNS pastāstīja SC frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins.

"Uzskatām, ka tas ir normāli un pragmatiski. Kāpēc, ja ir runa, piemēram, par kanalizācijas caurulēm, tekošiem jumtiem vai remontējamām kāpņu telpām, cilvēki nevarētu vērsties pašvaldības iestādēs ar iesniegumiem krievu valodā?" norādīja Agešins.

Viņš uzsvēra – atbilstoši plānotajiem likuma grozījumiem šādu kārtību varētu ieviest tajās pašvaldībās, kas pieprasītu šādu iespēju, piemēram, Rīgā vai Daugavpilī.

"Mēs neprasīsim, lai pašvaldībās varētu vērsties ar iesniegumu jebkurā valodā. Ja, piemēram, Talsos un Kuldīgā šāda pieprasījuma nebūs, neviens neko negatavojas uzspiest ar varu, bet, ja, piemēram, Rīgā, Daugavpilī vai Liepājā šāds pieprasījums būs, kāpēc pragmatiski cilvēkiem šādu iespēju nenodrošināt," klāstīja deputāts.

Agešins paskaidroja, ka cilvēkiem arī pašlaik saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem ir iespēja, piemēram, Valsts policijā vai ārstniecības iestādē vērsties ar iesniegumu krievu valodā.

"Es domāju arī, ka to, kas "de facto" notiek vairākās pašvaldībās, varētu apstiprināt arī "de iure"," piebilda Agešins.

Pašlaik frakcijas deputāti cītīgi strādā, pētot dažādas starptautiskas konvencijas, ko Latvija ir un nav ratificējusi. Tas nepieciešams plānoto likuma grozījumu iesniegšanas vētīšanai Saeimā.

Atbilstoši procedūrai frakcija ar piecu deputātu parakstiem apstiprināto likumprojektu iesniegs Saeimas prezidijam, lūdzot iekļaut Saeimas darba kārtībā, tad parlaments lems par tā nodošanu skatīšanai Saeimas komisijās.

Agešins arī prognozēja, ka Saeimā diskusijas par šo iniciatīvu nebūs vieglas, bet "mēs runāsim atklātu valodu".

Jau vēstīts, ka "Saskaņas centra" līderis un Rīgas mērs Nils Ušakovs aicinājis krievu valodai Latvijā noteikt nacionālās minoritātes statusu.

"Pasakiet, ka tā ir nacionālā minoritātes valoda, lai, piemēram, pašvaldībā var iesniegt papīru ar sūdzību par komunāliem pakalpojumiem krievu valodā. Un viss. Un neviena latvieša tiesības nezināt krievu valodu nebūs apdraudētas. Katra pašvaldība tālāk varēs nodrošināt lietvedību latviski, pieņemot iesniegumu krieviski," klāstīja Ušakovs.

Viņš par iespējamību vērsties krievu valodā pašvaldības iestādēs iepriekš jau izteicies vairākkārt.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.