KNAB Munkevicu aizturējis par 5000 latu kukuļa piedāvāšanu, lai panāktu palikšanu amatā

© f64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Jūrmalas mēru Raimondu Munkevicu ("Jūrmala - mūsu mājas") aizturējis par 5000 latu kukuļa piedāvāšanu, lai nodrošinātu viņam labvēlīgu rezultātu opozīcijas ierosinātajā neuzticības balsojumā.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, KNAB darbinieki vakar aizturēja Munkevicu un viņa kabinetā, kā arī mājās veica kratīšanu. KNAB aizturējis arī Munkevica partijas biedru un "Jūrmalas ātrās palīdzības" valdes locekli Normundu Pīrantu. Šo faktu aģentūrai LETA apstiprināja SIA "Jūrmalas ātrā palīdzība" valdes priekšsēdētājs Uldis Ciekurs, kurš pastāstīja, ka uzņēmumā saņemts paziņojums no KNAB par Pīranta aizturēšanu.

KNAB preses pārstāvis Andris Vitenburgs nra.lv informēja, ka birojs ir sācis kriminālprocesu par 5 000 latu kukuļa piedāvāšanu un nodošanu saistībā ar neuzticības balsojumu pilsētas mēram 20.maijā plānotajā Jūrmalas domes sēdē. Kriminālprocesa ietvaros ir aizturētas divas personas - Jūrmalas domes deputāts un vēl kāda pašvaldības amatpersona.

Biroja iegūtie pierādījumi liecinot, ka kukulis 5 000 latu apmērā ticis piedāvāts kādai personai, lai kukuļdevēja interesēs nodrošinātu labvēlīgu rezultātu balsojumā par domes priekšsēdētāja atbrīvošanu no amata. Pēc kukuļa nodošanas 18.maijā abas Jūrmalas domes amatpersonas aizturētas aizdomās par kukuļa piedāvāšanu un nodošanu, ko izdarījušas divas valsts amatpersonas personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Aizturētās amatpersonas ir ievietotas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā un tuvākajā laikā tiks lemts par drošības līdzekļu piemērošanu.

Izmeklēšanas interesēs detalizētāka informācija patlaban netiek sniegta.

Kā aģentūrai LETA teica domes deputāte Marina Vorobjova (SC), apmēram pirms nedēļas Munkevics esot pavēstījis, ka varot viņu finansiāli stimulēt, un uzrakstīja uz lapiņas ciparu pieci. Vorobjova nav ziņojusi KNAB, jo viņai nav bijis pierādījumu.

Taču deputāte pieļauj, ka Munkevics līdzīgu piedāvājumu varēja izteikt vēl kādam pašreizējās opozīcijas deputātam.

Kā ziņots, 20.maijā ir sasaukta Jūrmalas domes sēde, kurā tiks skatīts deviņu no 15 deputātu parakstītais pieprasījums par Munkevica nomaiņu.

Sākotnēji iesniegumu parakstīja deputāti Romualds Ražuks (PS), kurš tiek minēts kā nākamais domes priekšsēdētāja amata kandidāts, Marija Vorobjova (SC), Māris Dzenītis, Iveta Blaua (JL), Zigurds Starks, Aigars Tampe (TB/LNNK), Arnis Ābelītis ("Tev, Jūrmalai") un Juris Visockis (JL). Pēc tam Munkevica gāzējiem pievienojās arī partijas "Sabiedrība citai politikai" (SCP) deputāte Dzintra Homka, tādējādi stabili pietika balsu Munkevica gāšanai.

Munkevics nav pirmais Jūrmalas domes priekšsēdētājs, par kuru interesi izrādījušas tiesībsargājošās institūcijas. Bijušais Jūrmalas mērs Andrejs Inkulis, kurš šajā amatā atradās no 1994.gada līdz 1997.gadam, patlaban iesaistīts Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas krimināllietā kā apsūdzētais.

Bijušais mērs Juris Hlevickis domes priekšsēdētāja amatu ieņēma no 2003.gada līdz 2005.gadam. Par kukuļdošanu mēra vēlēšanās Zemgales apgabaltiesa nolēma Hlevickim piespriest piecu gadu cietumsodu ar mantas konfiskāciju. Hlevickis patlaban izcieš cietumsodu.

Pagājušā sasaukuma domes priekšsēdētāju Ģirtu Trenci (TP) Rīgas apgabaltiesa atzina par vainīgu ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā un piesprieda viņam 200 stundu piespiedu darbu ar viena gada aizliegumu ieņemt amatus valsts un pašvaldību iestādēs. Trencis gan šo spriedumu plāno pārsūdzēt augstākās instancēs.

Savukārt Munkevics tiek turēts aizdomās par svešas mantas piesavināšanos lielā apmērā. Patlaban policijā tiek izmeklēts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 179.panta 3.daļas - par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā. Minētais likuma pants paredz sodu brīvības atņemšanu uz laiku no sešiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, kriminālprocess sākts saistībā ar Munkevica, iespējams, pretlikumīgajām darbībām. Sākotnēji bija sākti pat četri kriminālprocesi, kas pērn apvienoti vienā kriminālprocesā.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.