Šlesers runā, Šķēle pasaka

Par ilgo atrašanos pie varas un līdzatbildību par valsts problēmām Andris Šķēle (TP) un Ainārs Šlesers (LPP/LC) gatavi atminēties tikai pēc klausītāju aizrādījumiem, bet pamatā abi priekšvēlēšanu kampaņu būvē uz varas opozicionāru bāzes. Tas spilgti izpaudās arī piektdien notikušajā diskusijā ar Zemgales iedzīvotājiem Jelgavā (AŠ)2 reģionālo kampaņu ietvaros.

No vairāk nekā simts LLU aulā sanākušajiem cilvēkiem liela daļa bija vietējie abu partiju aktīvisti, vietējo pašvaldību deputāti, arī LLU un ZZS cilvēki, žurnālisti, kampaņas līdzveidotāji un apkalpotāji partijās, arī bijušie TP ministri.

Jelgavā valdīja miermīlīga gaisotne, brīžiem skanēja aplausi, bet netrūka arī pārmetumu.

Neapstiprinājās medijos iepriekš izteiktais vērojums, ka A. Šlesers aizēno A. Šķēli. Tiesa, kā ierasts, A. Šlesers runāja vairāk, bet pateica vairāk A. Šķēle, izmetot arī pāris aktuālo problēmu provokatīvus risinājumus. Piemēram, augstākajā izglītībā A. Šķēle no valsts budžeta finansētu tikai eksaktās zinātnes, nevis "visādus sociologus, politologus un tamlīdzīgus", "jo Latvijas pamats balstās īstās inženierzinātnēs, tajās nozarēs, kur varam saražot konkurētspējīgu preci". Kopējais valsts budžeta studentu skaits gan neesot jāmazina, bet valsts atbalsts jāsniedz tikai tām augstskolām, kuras spēs nodrošināt konkurenci.

Jautāti, kā tiks atbalstītas ģimenes ar trim bērniem, kritizējot valdības bērnu pabalstu samazināšanas politiku, A. Šķēle rosināja katram pilngadību sasniegušajam jaunietim no valsts budžeta izmaksāt 1000 latu kā zīmi tam, ka valsts ilgtermiņā domā par saviem jauniešiem, kuriem pasaka: "Tu man esi vajadzīgs." Tam nevajagot vairāk kā 24 miljonus latu. Netikšot samazināti arī pabalsti vecākiem par bērniem, pēc A. Šlesera teiktā, pat otrādi – vecākiem, kas audzina bērnus un tādējādi pilda sociālo funkciju, audzinot nākamos nodokļu maksātājus, jādod sociālā un iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaides. Aplausus izpelnījās A. Šķēles izteikums: "Katram vīrietim jāuzņemas atbildība par trim bērniem. Tev piedots tiks, ja nevarēji, bet nepiedos, ja negribēji."

Vecāku atbalsta vairāksolīšanā A. Šķēle gan vēlāk nonāca pretrunā, klāstot savu redzējumu par pensijām. Lai sabalansētu sociālo budžetu, A. Šķēle solīja no tā "izvākt ārā" visu to līdzekļu daļu, ko pensionāriem noņem maksājumi, kuri nav balstīti uz sociālajām iemaksām, kuru apjoms sasniedzot 200 miljonus latu. Bet tieši "māmiņu algas" ir viens no pabalstiem, kas nav ierēķināts sociālajā likmē. A. Šķēle solīja arī paaugstināt minimumu, līdz kuram pensionāriem nav jāmaksā nodoklis, panākt, lai laulātais varētu mantot mirušā laulātā 2. līmeņa pensijas iemaksas. A. Šlesers savukārt jautājumā par pensijām aizrunājās līdz ostām, struktūrfondiem, Imigrācijas likumam, bet uz diskusijas vadītāja Daiņa Liepiņa (LPP/LC) aizrādījumu, lai runā par pensijām, savā stilā bilda: "Šis būs veids (attīstot biznesu), kur mēs ņemsim naudu, tajā skaitā pensionāriem."

Striktu nē A. Šķēle pauda nodokļu paaugstināšanai, solīja atcelt "bezjēdzīgo automašīnu nodokli, kas uzņēmējus pārvērtis par papīra rakstītājiem", ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitāti "no otra gala", atbrīvojot no tā algas līdz 180 latiem. Tas valstij varot izmaksāt "300 miljonus latu, kas nav samērojams ar aizņemtajiem 7,5 miljardiem". Apvienība, par kuru partijas lems forumā 12. jūnijā, valdībai neļaušot arī atcelt samazinātās PVN likmes apkurei, elektrībai.

Svarīgākais