Līdz ar Lisabonas līgumu Reģionu komiteja kļūst par subsidiaritātes sargu

Pirmo reizi vēsturē Eiropas vietējā un reģionālā līmeņa vēlētie pārstāvji varēs Eiropas Kopienu Tiesā apstrīdēt jaunos ES tiesību aktus, kuros, pēc to domām, ir pārkāpts subsidiaritātes princips, proti, princips, ka lēmumi jāpieņem iedzīvotājiem tuvākajā līmenī. Pēc piecpadsmit gadus ilgas cīņas, lai iegūtu šīs beidzot ar Lisabonas līgumu piešķirtās tiesības, Reģionu komiteja (RK) jau dažas dienas pēc jaunā ES līguma stāšanās spēkā darīja zināmus minēto tiesību piemērošanas noteikumus.

Tiekoties plenārsesijā, kas 3.-4. decembrī notika Briselē, RK locekļi nolēma, ka turpmāk ES tiesību akti, kuros ir pārkāpts subsidiaritātes princips, tiks nosūtīti Eiropas Kopienu Tiesai ar vienkāršu balsu vairākumu, informē Reģionu komiteja.

Līdz ar Lisabonas līgumu reģioniem un pilsētām Eiropas Savienības politiskajā sistēmā tiek piešķirtas lielākas pilnvaras un likumdošanas procesā tiek stiprināta tos Briselē pārstāvošās iestādes - Reģionu komitejas - institucionālā loma. Papildus to jomu paplašināšanai ES tiesību aktu pieņemšanas procesā, uz kurām attiecas apspriešanās prasības piemērošana, Reģionu komitejai piešķirtas arī tiesības divos gadījumos iesniegt prasību Eiropas Kopienu Tiesā, proti, lai aizsargātu savas institucionālās prerogatīvas un lai pieprasītu to jauno ES tiesību aktu atcelšanu, kuros, pēc tās domām, ir pārkāpts subsidiaritātes princips politikas jomās, kurās atbilstoši ES līgumam paredzēta apspriešanās ar Komiteju.

Reģionu komitejas priekšsēdētājs Luc Van den Brande (BE/PPE) uzsvēra, ka tiesību iegūšana, lai ierosinātu pārkāpuma procedūru Eiropas Kopienu Tiesā, pēc gadiem ilgām sarunām ar ES dalībvalstīm un pārējām iestādēm uzskatāma par milzīgu panākumu pati par sevi. "Mēs uzskatām šīs jaunās tiesības apstrīdēt ES tiesību aktus tiesā vairāk par preventīvu līdzekli nekā patiesu draudu. Esam pārliecināti, ka šī jaunā iespēja padziļinās Komitejas attiecības ar pārējām ES iestādēm un valstu parlamentiem. Jaunās tiesības izmantosim piesardzīgi, taču ar ciešu pārliecību gadījumos, kad uzskatīsim par nepieciešamu aizstāvēt subsidiaritātes principu ES likumdošanas procesā. Tomēr ceram, ka, raiti īstenojot visus Lisabonas līguma noteikumus, kuri paredz subsidiaritātes principa ievērošanu jaunu ES tiesību aktu izstrādes pirmslikumdošanas un pieņemšanas stadijās, šāda iejaukšanās nemaz nebūs nepieciešama", norādīja Van den Brande.

Lai piemērotu jaunā Lisabonas līguma noteikumus, RK bija jāveic izmaiņas savā Reglamentā un jāizstrādā jaunas procedūras minēto tiesību īstenošanai praksē. Balstoties uz priekšdarbiem, kurus veica RK locekļu īpašā darba grupa Beļģijas Vācu kopienas premjerministra Karl-Heinz Lambertz (BE/PSE) vadībā, RK vienprātīgi pieņēma pārskatīto Reglamentu. Minēto paveicot jau tajā pašā nedēļā, kad stājās spēkā Lisabonas līgums, Reģionu komiteja demonstrēja apņemšanos pilnībā uzņemties savu jauno atbildību.

Svarīgākais