Sociālajā mājā Liepājā trīs nedēļas nepamana sievietes nāvi

Sociālajā mājā Liepājā trīs nedēļas nav pamanīta 71 gadu vecas sievietes nāve, aģentūrai LETA apstiprināja Veco ļaužu dzīvojamās mājas vadītāja Diāna Bikova.

Veco ļaužu dzīvojama māja Ganību ielā Liepājā pēc būtības ir Liepājas Sociālā dienesta pakļautībā esoša sociālā dzīvojamā māja, skaidroja Liepājas Sociālā dienesta vadītāja Iveta Pūķe, uzsverot, ka tas nav pansionāts un mājas iemītnieki brīvi var iet savās gaitās, nevienu par to neinformējot.

Aptuveni 90% mājas iedzīvotāju ir pensionāri, bet 10% - cilvēki ar invaliditāti. No kopumā 160 mājas iedzīvotajiem īpaša aprūpe nepieciešama 70 iemītniekiem, bet pārējiem 90 aprūpētāju palīdzība nav nepieciešama. Tos iedzīvotājus, kuriem tiek sniegti aprūpes pakalpojumi, regulāri katru dienu apmeklē un uzrauga, bet pārējie dzīvo patstāvīgi un gandrīz ne ar ko neatšķiras no jebkuras daudzdzīvokļu māju iemītniekiem. Katram iemītniekam ir sava istaba ar atsevišķu nodalījumu virtuvei un sanitāro mezglu, tualeti, izlietni. Koplietošanā ir tikai duša un telpa, kur mazgāt veļu.

Arī 71 gadu Cecīlija bijusi starp tiem mājas iedzīvotājiem, kuriem īpaša aprūpe nav bijusi nepieciešama. Viņa dzīvojusi vientuļi un ar citiem mājas iedzīvotājiem īpaši nav kontaktējusies - tas bijis viens no iemesliem, kāpēc par viņas nāvi uzzināja tik vēlu, pieļāva Bikova.

Cecīlija kontaktējusies tikai ar vienu mājas iedzīvotāju, kura dzīvo citā stāvā. Sieviete mēģinājusi Cecīlijai piezvanīt, taču tas nav izdevies, jo sirmgalves mobilā telefona akumulators bija izlādējies. Tad arī radušās aizdomas, vai ar Cecīliju nav noticis kas slikts. Šo trīs nedēļu laikā sociālajā mājā esot ieradies arī sievietes dēls, bet, kad viņš nav varējis iekļūt dzīvoklī pie mātes, nospriedis, ka viņa vienkārši izgājusi. Sievietei Valmierā dzīvo arī meita, informēja Bikova.

Visticamāk, Cecīlija nomirusi pēc infarkta. Līdz tam gan viņa ne reizi neesot lūgusi sociālās mājas medmāsas palīdzību vai sūdzējusies par sirdsdarbības traucējumiem, pastāstīja Bikova. Cecīlija šajā mājā mitinājusies kopš 2005.gada.

Pēc notikušā ar darbiniekiem un mājas iedzīvotājiem pārrunāts, kā nodrošināt, lai līdzīgas situācijas nākotnē neatkārtotos. Dežūrtelpā ieviests saraksts ar tiem iedzīvotājiem, kam nav nepieciešama aprūpe. Darbiniekiem būs katru dienu jāfiksē, kurš mājas iedzīvotājs ir redzēts. Ja kāds nebūs manīts trīs dienas, darbinieki dosies viņu meklēt, informēja Bikova. Tāpat, ja mājas iemītnieki uz ilgāku laiku - divām trim dienām - plāno doties prom, viņi tiks lūgti par to informēt dežurantu, lai gan piespiest atskaitīties par savām gaitām nevienu nevarot. Nolemts arī, ka katrā no piestāvu mājas gaiteņiem tiks iecelts gaiteņa vecākais, kuram būs jāuzmana kaimiņi un jāziņo, ja kāds ilgāku laiku nebūs redzēts.

Liepājā pavisam ir piecas sociālās mājas. To iemītniekiem jāmaksā tikai 25% no apkures rēķina, bet pārējo summu sedz pašvaldība. Arī īres maksa ir zema - astoņi santīmi par kvadrātmetru.

Latvijā

Biznesa augstskolas "Turība" Biznesa inkubators, Uzņēmējdarbības vadības fakultāte un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts janvārī rīkos trešo ilgtspējīgu biznesa ideju hakatonu "To Be", informē augstskola.

Svarīgākais