Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki pēdējā laikā arvien biežāk saņem izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kas izcēlušies neapdzīvotās ēkās un šķietami pamestos objektos, turklāt vairumā šādu gadījumu rodas aizdomas par iespējamu tīšu dedzināšanu.
Piemēram, Rīgā, K.Valdemāra ielā, pēdējo trīs diennakšu laikā kāds šķūnis dedzis sešas reizes, aģentūra LETA uzzināja VUGD. Pēdējais izsaukums uz šo objektu saņemts ceturtdien ap plkst.18.30.
Savukārt naktī uz piektdienu ap plkst.1 Rīgā, Slokas ielā 25, degusi divstāvu neapdzīvota ēka. Uz ugunsgrēku izbraukušas piecas VUGD autocisternas, viens autopacēlājs un vienas autokāpnes. Liesmas nopostījušas mājas jumtu un otro stāvu 225 kvadrātmetru platībā. No notikuma vietas evakuēti divi cilvēki. Ugunsdzēsēji pieļauj, ka objekts aizdedzināts tīši.
Aptuveni tai pašā laikā liesmas plosījušās arī netālu esošajā Slokas ielā 31. Tur četrstāvu neapsaimniekotā ēkā dedzis pārsegums starp pirmo un otro stāvu desmit kvadrātmetru platībā un pirmā stāva telpas 30 kvadrātmetru platībā. VUGD darbinieki, kuri strādāja notikuma vietā, pieļauj iespēju, ka objekts aizdedzināts apzināti.
Savukārt Brīvības ielā 120 piektdien agri no rīta VUGD darbinieki likvidējuši liesmas neapsaimniekotā koka ēkā. Tur dedzis ēkas trešais stāvs 50 kvadrātmetru platībā un bēniņi 30 kvadrātmetru platībā. Arī šajā gadījumā, iespējams, notikusi tīša dedzināšana.
VUGD pieļauj, ka tehniski nolaisto un neapsaimniekoto ēku īpašnieki vēlas atbrīvoties no viņiem piederošajās teritorijās esošiem graustiem, taču, tā kā nojaukšanas darbi izmaksā dārgi, tiek pieņemts lēmums aizdedzināt nevajadzīgās būves.
Gadījumā, ja dedzinātāju atrod, viņu, protams, var sodīt, taču VUGD pieredze liecina, ka šādās reizēs īpašnieki paši "rokas nesmērē", bet nolīgst kādu citu, kurš ir gatavs pielaist ēkai uguni un pēc tam veikli nozust.