Fakti

Abas reizes, kad Latvija bijusi neatkarīga valsts, tajā oficiālais maksāšanas līdzeklis ir bijis Latvijas lats. Lati ir gan monētu veidā, gan arī banknošu, un uzrakstīšu par viena lata monētas vēsturi un statusu šobrīd.

Pirmās brīvvalsts laikā 1922. gada rudenī parādījās pirmie lati – 500 rubļu banknotes ar uzdruku 10 latu. Nākamajā gadā tika izdoti pirmie „īstie” lati, kā arī izkaltas pirmās latu un santīmu monētas. Pirmās lata monētas attēlu autors bija Jānis Rūdolfs Tilbergs, un viņa veidotās monētas apgrozībā saglabājās līdz pat 1940. gadam, kad Latviju okupēja PSRS. Pirmā dizaina lata monētas vienā pusē bija attēlots lauru lapu vainags, kas ieskāva gravējumu 1 lats un gada skaitli, kurā monēta izgatavota. Tās aversā bija redzams Latvijas mazais ģerbonis ar vārdu Latvija zem tā. Okupācijas laikā Latvijas lats vairs nebija oficiāls maksāšanas līdzeklis, un to skaits strauji saruka.

Lats kā Latvijas valūta tika atjaunots 1993. gada 5. martā, kad apgrozībā tika izlaistas atjaunota dizaina monētas un banknotes. Šobrīd apgrozībā esošā 1 lata monētas, kuras vienā pusē attēlots lasis, kas izlecis virs upes, zem kā ir redzams uzraksta 1 lats, bet otrā pusē redzams Latvijas ģerbonis, zem kura redzams monētas izveidošanas gads un uzraksts Latvijas Republika, attēlu autori ir Gunārs Lūsis un Jānis Strupulis.

Šobrīd 1 lats ir ar vislielāko kopējo nominālvērtību no tām monētām, kas atrodas naudas apritē. 2009. gada 1. janvārī 1 lata monētu kopējā vērtība bija 28344600 latu, kas ir 48,7% no metāla naudas kopējās vērtības. Kopš 2001. gada Latvijas Banka katru gadu izdod vismaz vienu limitētas tirāžās jubilejas viena lata monētu, kura aversā ir citādi attēli. Pašlaik ir izdotas 14 īpašās monētas, pēdējā no tām – Ziemassvētku eglīte – nodota apgrozībā 2009. gada nogalē.

Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.