Gaiziņkalns vēl divus gadus būs bez skatutorņa

© publicitates

Vēl divi gadi un Latvijas augstākajā virsotnē – Gaiziņkalnā – atkal pacelsies skatu tornis, tā sola jaunā torņa celtniecības projekta vadītāji Dabas aizsardzības pārvalde.

Pagājušā gada nogalē mediju un sabiedrības uzmanības centrā nonāca padomju laikā celtais Gaiziņkalna skatu tornis, kas 14. decembrī tika uzspridzināts, vietā solot uzcelt jaunu. Vecais tornis jau vairākus gadus bija avārijas stāvoklī un apmeklētājiem slēgts, tādēļ tā nojaukšana bija tikai likumsakarīga. Šobrīd Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) virza projektu, kurā, līdztekus daudzu citu dabas teritoriju labiekārtošanai, paredzēts līdz 2015. gada 1. augustam pabeigt jauno skatu torni. Torņa skices šobrīd ir izstrādes stadijā.

2012. gadā vēl pirms torņa nojaukšanas DAP izsludināja konkursu, kas bija daļa no lielāka ES virzīta un pilnībā finansēta projekta ar nosaukumu „Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide Natura 2000 teritorijās”. Konkurss noslēdzās ar firmas SIA „BM-Projekti” uzvaru, kas apņēmās izstrādāt projektu par tūrisma infrastruktūras izveidi 23 īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Projekta otrās kārtas kopējais finansējums, kuras ietvaros arī tika izsludināts konkurss ir 1 881 019 lati.

Šobrīd ir skaidrs, ka jaunais tornis neatradīsies tajā pašā vietā, kur vecais, tomēr precīza torņa atrašanās vieta nav zināma, jo vēl jāizdara ģeoloģiskie mērījumi.

ES finansējuma pietiek tikai torņa „skeleta” izveidei, tādēļ jāiekārto tas būs pašiem torņa saimniekiem, kas, visticamāk, būs Madonas dome, kura par torņa nākotnes vīziju pagaidām gan izsakās atturīgi, jo projekts vēl esot izstrādes stadijā.

„Mēs vēlamies, lai jaunais tornis būtu vispusīgāks,” stāsta Madonas domes tūrisma informācijas centra vadītāja Sanita Soma. Viņa ir ieinteresēta tajā, lai tornis būtu apmeklētājiem ērts, kas nozīmē, ka tornī ir paredzēts iebūvēt liftu, suvenīru veikalu un iespējams arī tūrisma informācijas centru. Apmeklētājiem būšot pieejama arī augšstāva platforma. Par torņa izmaksām skaidrības vēl nav.

Kopumā projekts „Antropogēno slodzi samazinošās un informatīvās infrastruktūras izveide Natura 2000 teritorijās. II kārta” vairākās aizsargājamās dabas teritorijās Latvijā paredz izveidot 7 skatu torņus (tai skaitā arī Gaiziņkalnā), 4 skatu platformas, 8 pievadceļus, 14 stāvlaukumus, kāpnes 1.7km garumā, laipas 5km garumā, dažādu segumu takas 18 km garumā, kā arī ierīkot 21 laivu ūdenī nolaišanas vietu, uzstādīt 126 informācijas stendus un 334 robežzīmes.

Svarīgākais