Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Aleksandrs Mirskis vakar plenārsēdē Strasbūrā kritizējis Eiropas varas struktūras, kuras nereaģē uz 16.marta pasākumiem Latvijā.
"Latvijā jau par melnu tradīciju kļuvusi 16.marta kā latviešu brīvprātīgā leģiona "Waffen SS" dibināšanas dienas atzīmēšana. Es jau trīs reizes uzstājos EP par šo tēmu. Reakcijas nekādas. Varbūt ir pareizi, ka "Waffen SS" leģiona brīvprātīgie ir varoņi? Es tā nedomāju. Priekšsēdētāja kungs, man ir ideja - atļausim neonacistiem soļot pa Eiropu Trešā reiha piemiņas datuma laikā. Jo ir negodīgi, ka tik augsts gods ir tikai Latvijai. Es lūdzu jūs pierakstīt, ka 16.martā Latvijas galvaspilsētā Rīgā soļos "Waffen SS" brīvprātīgo leģiona atbalstītāji!" sacīja Mirskis.
Politiķis pauda viedokli, ka monētai nav otras puses, proti, nacisms un viss, kas ir saistīts ar to, ir amorāls un noziedzīgs, aģentūru LETA informēja deputāta asistente Anita Laizāne. "Labākais, ko šodien var izdarīt bijušie esesieši - doties uz Brāļu kapiem Poguļankā, krist uz ceļiem un lūgt piedošanu 100 000 nevainīgi nogalināto," uzskata Mirskis.
16.marts - leģionāru piemiņas diena - ir neoficiāla piemiņas diena, kad latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin Latvijas iedzīvotājus, kuri cīnījās hitleriskās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā. Pirmoreiz to kā piemiņas dienu 1952.gadā ierosināja svinēt bijušo leģiona karavīru organizācija "Daugavas Vanagi", jo 1944.gada 16.martā abas Latviešu leģiona divīzijas pirmoreiz darbojās kopīgi Austrumu frontē pie Veļikajas upes pret Sarkano armiju.
Jau vairākus gadus galvenie 16.marta pasākumi notiek Rīgā, kad pēc dievkalpojuma Rīgas Doma baznīcā bijušie leģionāri un viņu atbalstītāji dodas gājienā uz Brīvības pieminekli, lai noliktu ziedus. Šajā vietā viņus parasti, protestējot pret šādu gājienu, sagaida antifašistisko organizāciju pārstāvji.
Kā ziņots, arī šogad 16.martā pieteikti vairāki pasākumi, kuros dažādas organizācijas paudīs pretējus viedokļus par leģionāru piemiņas godināšanu, savukārt biedrība "Paspēlēsimies!" gatavojas šajā dienā uzrunāt jauniešus, lai mudinātu tos iesaistīties latviešu tautai nozīmīgu datumu atzīmēšanā.
Rīgas dome jau paziņojusi, ka neplāno šogad noteikt ierobežojumus pasākumu organizēšanai 16.martā.