Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem ar uguni adventes laikā, kad svētku rotājumos biežāk tiek izmantotas sveces.
Kā aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele, ik gadus tiek reģistrēti aptuveni 15 ugunsgrēki, kuru iemesls ir bez uzraudzības atstātas sveces adventes vainagā. Turklāt šādas ugunsnelaimes notiek gan dzīvojamās telpās, gan publiskās ēkās un darba kabinetos.
Šoziem pirmais ugunsgrēks no adventes vainagā nepieskatītas sveces izcēlās jau 28.novembrī, kad advente vēl nemaz nebija sākusies. Rotājums dega kādā dzīvoklī Vecrīgā, Alksnāja ielā. Cilvēki minētajā negadījumā necieta.
Kā liecina statistika, tuvojoties Ziemassvētkiem, šādu ugunsnelaimju skaits katru nedēļu pieaug, kas skaidrojams ar to, ka sākumā, priecājoties par tikko goda vietā nolikto adventes vainagu un sveci, tam tiek pievērsta nepieciešamā uzmanība, bet jau vēlāk sveces tiek iedegtas un atstātas bez uzraudzības. Tāpat no dabas materiāliem gatavotie vainadziņi siltajās telpās ar laiku izžūst un ātrāk var aizdegties.
VUGD aicina neatstāt bez pieskatīšanas adventes vainagā iedegtās sveces, kā arī pārliecināties, vai vainags nav novietots tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem. Arī paši vainagi pārsvarā ir gatavoti no degošiem materiāliem, tādēļ cilvēkiem, kuri pašrocīgi izgatavo rotājumus, vajadzētu iegādāties īpašus vainagiem domātus svečturus, kas, izdegot svecei, pasargās no aizdegšanās vainagu.
Arī veikalu darbinieki, cenšoties radīt svētku noskaņojumu, parasti izgrezno skatlogus un preču letes, taču šajos rotājumos nevajadzētu izmantot sveces, atgādināja Šembele. Tāpat VUGD darbinieki iesaka darba kabinetos, skolās un bērnudārzos adventes vainagos sveces neizmantot vai arī tās neiedegt. Savukārt sabiedrisko iestāžu skatlogos būtu vēlams izmantot tikai elektriskās spuldzītes.
Arī pirms elektrisko spuldzīšu virteņu lietošanas no to instrukcijām vajadzētu uzzināt, vai rotājums paredzēts lietošanai ārā vai tikai iekštelpās. Tāpat jāpārliecinās, vai virtenes nav bojātas un nevar rasties īssavienojums.
Nereti Ziemassvētku laikā izceļas arī nelielas aizdegšanās, kad ugunsdzēsēji netiek saukti, tomēr jāatceras, ka saviem spēkiem tās izdodas nodzēst vienīgi tad, ja aizdegšanās ir pamanīta savlaicīgi. Drošības labad, konstatējot kaut nelielu aizdegšanos, uzreiz būtu jāizsauc arī ugunsdzēsēji, jo reizēm, apzinoties savu vainu, cilvēki mēģina ar uguns liesmām tikt galā paši un tikai, kad tas neizdodas un liesmas jau pārņēmušas visu telpu, aicina talkā ugunsdzēsējus. Šādos gadījumos zaudējumi mēdz būt daudz lielāki.
Ugunsdzēsēji Latvijas iedzīvotājiem novēl klusu un mierīgu adventes laiku. Ja tomēr atgadās kāda nelaime, glābšanas dienests izsaucams, zvanot uz tālruni 112. "Jo ātrāk paziņosiet par nelaimi, jo ātrāk to būs iespējams novērst," atgādināja Šembele.