Pateicoties valsts budžeta grozījumos iecerētajiem papildu līdzekļiem, Latvijas Nacionālajai operai (LNO) nebūs jāsamazina izrāžu skaits un "jāpiedzīvo citas nepatīkamas lietas", norāda LNO direktors Andrejs Žagars.
LNO sabiedrisko attiecību speciāliste Katrīna Leiškalne informē, ka valdības piešķirtos papildu 650 000 latus paredzēts izmantot, lai radītu jauniestudējumus, nodrošinātu LNO izrāžu pieejamību, veicinātu kultūrtūrismu un paaugstinātu operas personāla kvalifikāciju.
LNO stratēģijā tiek plānots iestudēt piecus līdz septiņus iestudējumus gadā, kas nodrošināšot LNO apmeklētības rādītāju augstu līmeni, ieņēmumus no biļešu realizācijas, kā arī māksliniecisko izaugsmi.
LNO pieejamību nosaka repertuāra daudzveidība un biļešu cenas pieejamība. Biļešu cenas tiek plānotas atbilstoši iedzīvotāju pirktspējai, tādējādi dodot iespēju LNO izrādes apmeklēt iedzīvotājiem arī ar vidēju un zemu ieņēmumu līmeni. LNO stratēģijā tiek paredzēta atbilstoša valsts dotācijas līmeņa palielināšana, kas uzturētu pašreizējo izrāžu pieejamību. Tāpat plānots turpināt darbu pie operas klausītāju loka paplašināšanas, iekļaujot bērnus, jaunatni un citas sociāli jūtīgas grupas.
Valdība atbalstīja 650 000 latu piešķiršanu operas skatuves remontam. Kā skaidro Žagars, šī nauda nepieciešama, lai samaksātu pirmo iemaksu tam uzņēmumam, kas uzvarēs konkursā par skatuves remonta veikšanu.
Izsludinot konkursu un slēdzot līgumu ar pakalpojuma sniedzēju, šogad būtu jāmaksā 6500 000 latu, kā daļa no kopējā pakalpojuma summas. Maksājums ir nepieciešams, lai pakalpojuma sniedzējs varētu uzsākt nepieciešamo iekārtu un materiālu izgatavošanu un iepirkšanu, un sagatavošanu, kas ir laikietilpīgs process.
Kopumā skatuves remonta izmaksas tiek lēstas divu miljonu latu apmērā.
Operas vadībā arī norāda, ka valsts finansējums veido apmēram 63,5% no operas budžeta, pašu ieņēmumi - ap 36,5%. No visa šī finansējuma 79,4% tiek izlietoti algās un nodokļos. Ņemot vērā, ka 79,4% izmaksāti algās, tad lielajiem uzturēšanas izdevumiem, mākslinieciskajai darbībai paliek 20,6%. Savukārt jauniestudējumi tiek veidotie, pateicoties sponsoru piešķirtajiem līdzekļiem.