Latviešu folkloras krātuvē pirmā reģistrētā vienība bijusi nevis tautasdziesmas, bet lāsti un lamuvārdi

© Ekrānšāviņš

Kaut tu saslimtu! Tā skan pirmais teikums, kas reģistrēts Latviešu folkloras krātuvē. Tā ir daļa no lāstiem un lamuvārdiem, kurus pirms simt gadiem apkopoja kāds skolotājs no Valmieras apkārtnes, padzirdot, ka sākusies folkloras materiālu vākšana, vēsta 360TV ziņas “Ziņneši”.

Vākšanu bija izsludinājusi 1924. gada 2. decembrī dibinātā Latviešu folkloras krātuve. Baltijas valstu vidū Latviešu folkloras krātuve ir senākais folkloras arhīvs un viena no pirmajām zinātniski pētnieciskajām institūcijām Latvijā. Arī tās simtgadei veltītajā svinīgajā pasākumā daudzināta krātuves idejas autore un pirmā vadītāja Anna Bērzkalne.

Viņas iecere izdzīvojusi dažādu varu maiņas un līdzās Barona Dainu skapim tagad lepojas ar vairāk nekā trim miljoniem vienību plašu krājumu.

Pirmā krātuvē reģistrētā vienība bija nevis tautas dziesmas, kā varētu domāt, bet no Valmieras puses iesūtīti lāsti un lamuvārdi.

Piemēram - kaut tu saslimtu, kaut tu ātri vecs paliktu, kaut jums mēle sapūtu melos, ak tu sātans, ak tu draņķis un tamlīdzīgi.

Izrādās, ka tautasdziesmas nav tikai par patīkamo vien. Ap 10 000 dziesmu esot par alkoholu.

Viss ar krātuves darbinieku un brīvprātīgo rokām pēdējo 10 gadu laikā pārrakstīts un atrodams digitāli. Tas esot tautas arhīvs, kas krāj arī mūsdienu cilvēka rakstīto. Un nereti noder arī, piemēram, veidojot dzimtas kokus.

Latvijā

Latvijas 4.klašu sniegums starptautiskajā matemātikas un dabaszinātņu izglītības attīstības tendenču pētījumā "TIMSS 2023" joprojām ir nozīmīgi augstāks par pētījuma 58 dalībvalstu vidējiem rādītājiem, tomēr tas ir samazinājies, salīdzinot ar iepriekšējo pētījuma ciklu, liecina pētījuma pirmie rezultāti.

Svarīgākais