Sargiet sirdi un maciņus jeb kā sevi pasargāt no romantiskajiem krāpniekiem

© MN

Tiešsaistes iepazīšanās un sociālo mediju platformas mūsdienās ir visai ierasts veids draudzības uzsākšanai, kas bieži vien veiksmīgi vainagojas arī ar romantiskām attiecībām reālajā dzīvē. Tomēr šīs ērtās saziņas platformas arvien plašāk krāpnieciskos nolūkos izmanto arī tā dēvētie "romantiskie krāpnieki", kas prasmīgi manipulē ar cilvēku emocijām un jūtām, lai finansiāli iedzīvotos uz savu upuru rēķina.

Valentīna diena nav tikai mīlētāju svētki. Tas ir arī laiks, kad aktivizējas šie "romantiskie krāpnieki", kuru mērķis ir nevis "nozagt" sava upura sirdi, bet gan patukšot savu upuru maciņus un bankas kontus. Krāpnieku pieeja ir nemainīga: ar romantiskiem solījumiem iegūt upura uzticību, lai vēlāk iedzīvotos uz viņa rēķina.

Romantiskajai krāpniecībai ir tendence strauji palielināties visa pasaulē. 2023.gadā starptautiski veiktā aptaujā (Norton Cyber Safety Insights) vairāk nekā katrs ceturtais pieaugušais atzina, ka ir saskāries ar romantiskās krāpniecības elementiem tiešsaistes platformās. Piemēram, ASV Federālā tirdzniecības komisija 2016.gadā saņēma 11 235 sūdzības par krāpniecību, kas saistīta ar romantisku iepazīšanos tiešsaistē, savukārt 2020.gadā sūdzību skaits jau bija palielinājies par 368%, sasniedzot 52 593 gadījumus. Savukārt 2022.gadā jau 70 000 cilvēku ziņoja, ka ir kļuvuši par romantiskās krāpniecības upuriem, zaudējot naudu 1,3 miljardu ASV dolāru apmērā.

Viens no risinājumiem, ko izmanto romantiskie krāpnieki, lai izkrāptu naudu no saviem upuriem, ir arī kriptovalūtas. Tas gan ir mīts, ka krāpnieki izmantotu kriptovalūtas kā galveno maksāšanas metodi, bet tā piesaista lielāku sabiedrības uzmanību, jo ir jauns un netipisks norēķinu veids. Ar kripto maksājumiem saistītas nelikumīgas darbības veido mikroskopiski mazu daļu no globālajiem darījumiem, un tai ir tendence samazināties. Saskaņā ar Chainalysis 2024.gada Kripto noziegumu ziņojumu kriptovalūtu darījumu daļa kopējā 2022.gada nelikumīgo darījumu statistikā ir samazinājusies no 0,42% līdz 0,34%, jo lielākie nozares spēlētāji, kā, piemēram, Binance, ievieš arvien stingrākus drošības, atbilstības un lietotāju aizsardzības pasākumus.

Binance 2023.gada dati liecina, ka romantiskā krāpniecība veidoja aptuveni 2% no visiem ziņotajiem krāpniecības gadījumiem. Kopējie finansiālie zaudējumi pārsniedza vairākus desmitus miljonus ASV dolāru, vidēji veidojot gandrīz 14 000 USD uz vienu upuri.

Romantisko krāpnieku taktika: upuru pieredzes stāsti

Binance globālā izlūkošanas un izmeklēšanas nodaļas vadītāja Erina Frakolli (Erin Fracolli) atklāj romantisko krāpnieku biežākos rīcības modeļus: "Krāpnieki parasti vispirms ar saviem upuriem sazinās iepazīšanās lietotnēs vai citās sociālo tīklu platformās, kur iegūst viņu uzticību. Cietušie tiek mudināti veikt ieguldījumus, solot lielus ienākumus. Parasti sākotnēji tiek ieguldītas nelielas summas un ir iespējams pat izņemt daļu naudas vai saņemt nelielus maksājumus no ieguldījuma, kas palielina uzticību. Pakāpeniski summas palielinās, bet atgūt lielākas summas nebūs iespējams. Noslēgumā krāpnieki var pieprasīt arī veikt nodokļu, nodevu vai sistēmas uzlabojumu maksājumus, lai pēdējo reizi mēģinātu izkrāpt vēl papildu naudu."

Šāda veida investīciju krāpniecību mēdz dēvēt par "cūku nokaušanu". Krāpnieki vispirms "uzbaro" savus upurus ar viltus peļņu un sākotnējiem maksājumiem, mudinot investēt ieguldījumu shēmā arvien lielākus finanšu līdzekļus. Kad visi pieejamie līdzekļi ir "ieguldīti", krāpnieki pazūd un nauda ir zaudēta. Šo taktiku noziedznieki jau ilgstoši izmanto visā pasaulē dažādu krāpniecisku shēmu īstenošanai, un pakāpeniski tā ir ienākusi arī kripto pasaulē.

Krāpnieki izvairās tikties klātienē, saziņa vienmēr notiek dažādās lietotnēs vai pa tālruni. Atsevišķos gadījumos ir iespējami arī videozvani, bet tie parasti ir ļoti īsi un sliktas kvalitātes.

Daži reāli apkrāpto personu stāsti (viņu vārdi ir mainīti).

Džons ar Lidiju sastapās iepazīšanās vietnē Tinder. Lidija uzdevās par jaunu apģērbu veikala īpašnieci no Āzijas. Pēc Lidijas aicinājuma viņi savstarpējai saziņai sāka izmantot saziņas lietotni WhatsApp un Lidija pārliecināja Džonu investēt līdzekļus jaunā platformā ar augstu atdevi. Sākotnēji Džons rīkojās piesardzīgi, sekojot Lidijas norādījumiem, investēja nelielu summu un guva pirmo peļņu. Tas palielināja uzticēšanos un samazināja Džona piesardzību. Tomēr, kad Džons mēģināja izņemt lielāku summu, lietotne bloķēja darījumu un pieprasīja 30% nodevas maksājumu 72 stundu laikā, draudot iesaldēt kontu. Džons iemaksāja prasīto summu, bet naudu nesaņēma. Pazuda arī Lidija. Divu mēnešu laikā Džons zaudēja naudu vairāk nekā 100 000 ASV dolāru apmērā.

Cits upuris Maikls sociālajos tīklos sarakstījās ar sievieti vārdā Roza, kura apgalvoja, ka ir kriptovalūtu tirgotāja. Roza atsūtīja arī skenētu autovadītāja apliecības attēlu. Autovadītāja apliecība gan bija viltota. Rozas un Maikla attiecībās izveidojās savstarpēja uzticēšanās, un viņi apmainījās arī ar tālruņa numuriem. Maiks sāka uzticēt Rozai veikt ieguldījumus kriptovalūtās. Laika gaitā Maikls kriptovalūtās "investēja" vairāk nekā 500 000 ASV dolāru. Viņš zaudēja ne vien savus ietaupījumus, bet arī māju, jo bija pārliecināts, ka to iegādājas kopīgi ar Rozu. Iesaistot tiesību aizsardzības institūcijas, izdevās atgūt līdzekļus 200 000 ASV dolāru apmērā.

Vēl viena populāra krāpniecības metode ir naudas izvilināšana no upuriem, lai it kā palīdzētu atrisināt kādas problēmas vai sarežģītas situācijas. Piemēram, steidzama operācija smagi slimam radiniekam, izpirkuma nauda par nolaupītu personu, lidmašīnas biļetes apmaksa pirms ilgi gaidītās tikšanās klātienē utt.

Anna ar Džordžu iepazinās, izmantojot Facebook Dating. Viņi sadraudzējās un sāka runāt pat par kopdzīves uzsākšanu. Tomēr pēkšņi no Džordža pienāca ziņa, ka viņa bankas konts ir iesaldēts kādas izmeklēšanas dēļ un tagad viņš nespēj uzturēt savus divus bērnus. Pats viņš šobrīd esot Kiprā un nevar atļauties iegādāties biļeti, lai atgrieztos Lielbritānijā. Džordžs lūdza palīdzēt. Anna, līdzjūtības un uzticības vadīta, vairākos maksājumos kopā pārskaitīja vairāk nekā 20 000 ASV dolāru. Džordžs solīja parādu atmaksāt, kolīdz atgriezīsies mājās Lielbritānijā. Kad Annai tomēr radās šaubas un viņa pārtrauca veikt maksājumus, pazuda arī Džordžs. Naudu Anna tā arī neatguva.

Katrs no šiem stāstiem kalpo kā spilgts atgādinājums, ka ikviens var būt krāpniecības mērķis. Ir ļoti svarīgi būt informētam un piesardzīgiem, veidojot attiecības tiešsaistē.

Padomi, kā sevi pasargāt no romantiskiem krāpniekiem:

- Nesasteidziet attiecību veidošanu: nesteidzieties, uzdodiet jautājumus un pievērsiet īpašu uzmanību, ja konstatējat pretrunas otras personas stāsta. Tas var liecināt, ka ar jums cenšas sazināties krāpnieks.

- Regulāras satikšanās atrunas: esiet uzmanīgi, ja persona regulāri atrod iemeslus, lai mēnešiem ilgi izvairītos tikties klātienē. Tas ir "sarkanais karogs", kas var liecināt par krāpnieciskiem nolūkiem.

- Nekad nesūtiet naudu: ja persona, ar kuru nesen esat sazinājies tiešsaistē un nekad neesat ticies klātienē, pieprasa finansiālu palīdzību vai sola ienesīgu peļņu, izmantojot investīciju shēmas, kriptovalūtu vai kādu citu metodi, visdrīzāk, tā ir krāpniecība.

- Esiet skeptisks pret nereāliem solījumiem: augsta peļņa ar zemu risku ir tipisks veids, kā krāpnieki pievilina savus upurus. Ja tas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība, ļoti iespējams, ka tā ir maldināšana.

- Sargājiet savu personisko informāciju: nekad un nevienam neizpaudiet sensitīvu personisku vai finanšu informāciju, piemēram, paroles vai privātās atslēgas, pat ja viņi apgalvo, ka pārstāv uzticamu iestādi (policiju, banku, pastu utt.).

- Saziņai izmantojiet tikai iepazīšanās lietotni: ja izmantojat kādu no iepazīšanās lietotnēm, komunikāciju turpiniet tikai tās ietvaros. Krāpnieki parasti vēlas, lai pārslēdzaties uz privātiem saziņas kanāliem, piemēram, īsziņām, sociālajiem tīkliem vai tālruņa zvaniem, kas palīdzētu izvairīties no atmaskošanas iepazīšanās platformā.

- Sargieties no profiliem, kas šķiet pārāk labi, lai būtu patiesi: krāpnieki maskē savu patieso identitāti, izmantojot viltotus vai apstrādātus pievilcīgu cilvēku fotoattēlus. Viņi var izmantot arī viltotus personas datus, mainītu balsi un pārveidotus video. Pirms turpināt sazināties, ieteicams veikt padziļinātu profila izpēte un pārliecināties par personas atbilstību profilam.