“Tiesiskas palīdzības līgums ar Krieviju ir viens no mehānismiem, ar kura palīdzību, noteiktās situācijās, var kaitēt mūsu pašu cilvēkiem,” TV24 raidījumā “Dienas personība” saka žurnāla “Jurista Vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte.
Žurnāla “Jurista Vārds” galvenā redaktore raidījumā pastāsta, ka pēc politiķu aicinājuma septembrī, kopā ar advokātu kolēģiju, tika rīkota juridiska diskusija par Latvijas un tiesiskās palīdzības līgumu ar Krieviju. Diskusijā bijis vērojams, ka tiesību aizsardzības iestādes vairāk atbalstīja šī līguma spēkā saglabāšanu, uzskatot, ka tas palīdz cilvēkiem nokārtot dažādas formalitātes, piemēram, saņemt Krievijā izdotu dzimšanas apliecību vai arī piedzīt uzturlīdzekļus par bērniem.
Gailīte norāda, ka lēmums par līguma izbeigšanu ir gan vērtību, gan principialitātes jautājums.
“Diskusijā piedalījas advokāti, kuri ir pārstāvējuši savus klientus saistībā ar dažādiem Krievijas izdotiem tiesiskās palīdzības lūgumiem un norādīja ļoti praktiskus riskus. Valsts, kas nav demokrātiska un tiesiska, nekavēsies izmantot visus līdzekļus, lai kaitētu. Šis līgums ir palicis viens no tādiem mehānismiem, ar kuru palīdzību noteiktās situācijās, var kaitēt mūsu pašu cilvēkiem,” uzskata žurnāla “Jurista Vārds” galvenā redaktore.
“Patiesībā, šis līgums var palikt spēkā, ja mēs domājam, ka Krievija ir tiesiska valsts. Bet vai mums ir pamats tā uzskatīt, ja šī valsts mēģina vajāt mūsu deputātus vai bijušos politiķus, kas atrodas ārzemēs. Ja šādi gadījumi ir bijuši, tad mēs nevaram uzticēties šādas valsts izdotiem tiesiskiem dokumentiem. Redzēsim, ko lems Saeima,” sacīja Gailīte.