Labklājības ministrija (LM) izstrādājusi noteikumu projektu, kas paredz sniegt atbalsta pasākumus pēc pilngadības sasniegšanas ārpusģimenes aprūpē bijušajiem bērniem un adoptētajiem bērniem, kuriem ar tiesas spriedumu atcelta adopcija.
Lai nodrošinātu pēc iespējas saudzīgāku pilngadību sasniegušā bērna pāreju uz neatkarīgu un patstāvīgu dzīvi, kā arī laicīgi pārliecinātos par bērna nākotnes vajadzībām, prasmēm un iespējamiem riskiem, no 2024.gada 1.janvāra spēkā stāsies grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, informē LM. Tie paredz, ka pašvaldības sociālajam dienestam pēc tam, kad ārpusģimenes aprūpē esošs bērns sasniedzis 16 gadu vecumu, ir pienākums sadarbībā ar ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju ne retāk kā reizi gadā izvērtēt bērna nākotnes vajadzības un resursus un pēc viņa patstāvīgas dzīves uzsākšanas nodrošināt tam nepieciešamos atbalsta pasākumus.
LM uzsver, ka, sasniedzot pilngadību, jaunietim ir ārkārtīgi svarīgi saņemt no pašvaldības un valsts atbilstošu atbalstu un pakalpojumus, kas nodrošina viņam saudzīgu un atbalstošu pāreju uz neatkarīgu dzīvi, kas ir vitāli svarīgs posms jaunieša dzīvē.
Grozījumi paredz, ka atbalsta pasākumi tiks sniegti pilngadību sasniegušajam bērnam līdz 21 gada vecumam vai, ja viņš mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē, vai studē augstākajā izglītības iestādē, tostarp, koledžā, - līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.
Grozījumi nosaka, ka valsts nodrošinās mentoru mācības, lai pilngadību sasniegušie bērni saņemtu iespējami kvalitatīvāku līdzgaitnieku palīdzību, kā arī piešķirs biheiviorālo pārmaiņu motivātoru, ko izmanto jauniešu motivācijas veicināšanai un tas tiek izvēlēts atbilstoši viņu interesēm un vajadzībām - ēdināšana, kultūras pasākumi, sporta nodarbības un citu pasākumu apmaksai - 30 eiro mēnesī.
Savukārt, atbalsta grupas prasmju un iemaņu apguvei patstāvīgas dzīves uzsākšanai paredzētas, lai pilngadību sasniegušais bērns apgūtu dažādas dzīves un sadzīves prasmes, socializēšanās prasmes, un tās var organizēt pati pašvaldība vai organizēt ar cita pakalpojumu sniedzēja, piemēram, ārpusģimenes aprūpes atbalsta centros, kuros jau šobrīd tiek organizētas atbalsta grupas audžuģimenēm un adoptētājiem, kas notiek bērniem, iespējams, zināmā vidē, starpniecību.
Grozījumi paredz - ja pilngadību sasniegušais bērns ir sasniedzis 21 gada vecumu un neturpina izglītības procesu, izbrauc no Latvijas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs, bez attaisnojoša iemesla divus mēnešus nav pieņēmis mentora atbalstu vai nav iesaistījies atbalsta grupu aktivitātēs vai ir iesniedzis iesniegumu par atbalsta izbeigšanu, pašvaldības sociālais dienests lems par atbalsta izbeigšanu. Turklāt, lai pārliecinātos, vai pilngadību sasniegušajam bērnam ir nepieciešams turpināt atbalsta sniegšanu, reizi pusgadā pašvaldības sociālais dienests veiks atkārtotu pilngadību sasniegušā bērna vajadzību un resursu izvērtēšanu, un lems par nepieciešamību turpināt atbalsta pasākumu kopumu vai tā izbeigšanu.
Savukārt, ja pilngadību sasniegušais bērns ir atteicies saņemt atbalsta pasākumus vai pēc to izbeigšanas secina, ka viņam tie tomēr ir nepieciešami un viņš nav sasniedzis 21 gada vecumu vai ir sasniedzis un turpina mācības, viņš varēs vērsties pašvaldībā ar lūgumu piešķirt viņam atbalsta pasākumus un pašvaldības sociālais dienests izvērtē, kādi atbalsta pasākumi ir nepieciešami konkrētajam pilngadību sasniegušajam bērnam.
Gadījumos, kad pilngadību sasniegušais bērns attaisnojošu iemeslu dēļ ir kavēts saņemt piešķirto atbalstu, pašvaldības sociālais dienests lems par atbalsta pasākumu pārtraukšanu.
Grozījumi nosaka, ka laika periodā, kamēr pilngadību sasniegušais bērns saņem atbalsta pasākumu kopumu, kā arī, kamēr viņš tiek sagatavots patstāvīgai dzīvei, viņam netiek izmaksāts vienreizējais pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai un vienreizējais pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei sakarā ar patstāvīgas dzīves uzsākšanu. Šie pabalsti tiks izmaksāti pēc tam, kad pašvaldības sociālais dienests lems par atbalsta pasākumu kopuma izbeigšanu pilngadību sasniegušajam bērnam, tā kā tie ir paredzēti patstāvīgas dzīves uzsākšanai un, lai tiktu izlietoti iespējami mērķētāk, ir izmaksājami tikai tad, kad pilngadību sasniegušais bērns uzsāk patstāvīgu dzīvi.