Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien otrajam lasījumam Saeimā atbalstīja likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumus, kas paredz virkni jaunu instrumentu nenomaksāto nodokļu gadījumā, kā arī ātrāku atbalstu grūtībās nonākušajiem godprātīgajiem nodokļu maksātājiem, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.
Dienestā atzīmē, ka nenomaksātu nodokļu gadījumā būs saprotamāks VID veiktās pārbaudes process, kas atvieglos situācijas izpratni un komunikāciju ar iestādi. Tāpat pilnveidots vienošanās princips, kas pie ātrākas nenomaksāto nodokļu nomaksas paredzēs būtiski samazināt nokavējuma naudu un soda naudu, ja tāda ir aprēķināta.
Atsevišķi grozījumi attiecināmi arī uz atbalstu grūtībās nonākušiem godprātīgajiem nodokļu maksātājiem.
Paredzēts, ka šogad spēkā stāsies grozījumi, kas vienkāršos kārtību, kādā VID pārbauda uzņēmēju nodokļu nomaksas atbilstību tā reālajam darbam. Tāpat gadījumos, ja tiks konstatēti nenomaksāti nodokļi, uzņēmējiem būs iespēja slēgt vienošanos ar VID un līdz 85% samazināt nokavējuma naudu vai līdz 60% samazināt soda naudu, ja viņš tos nomaksās ātrāk.
Likuma grozījumi paredz, ka no 2024.gada nodokļu maksātāji, kas nodokļus maksā godprātīgi un laikus, saskaroties ar īslaicīgām finansiālām grūtībām, varēs saņemt automātisku samaksas termiņa pagarinājumu. Tādējādi uzņēmēji ar labu un ļoti labu nodokļu nomaksas disciplīnu sev nepieciešamo atbalstu varēs saņemt tūlītēji un negaidot papildu izvērtējumu no VID.
Lai pārbaudītu uzņēmēju nodokļu maksājumu atbilstību likumam, līdz šim VID bija jāizmanto kāds no četriem dažādiem pārbaudes veidiem. Šāds risinājums bija ne vien sarežģīts un grūti piemērojams, bet nereti arī uzņēmējiem neizprotams, atzīmēja VID pārstāvji.
Lai nodokļu pārbaudes varētu veikt vienkāršāk un efektīvāk, turpmāk likumā "Par nodokļiem un nodevām" būs paredzēts tikai viens nodokļu pārbaudes veids - nodokļu kontrole. Tās ietvaros VID uzrunās uzņēmēju, informējot par neatbilstībām, kā arī uzklausīs uzņēmēja skaidrojumu. Atbilstoši "Konsultē vispirms" principam, uzņēmējam būs iespēja neatbilstību novērst.
Savukārt konstatētu un nenovērstu neatbilstību gadījumā nodokļu pārbaudes rezultātā VID uzņēmēju informēs par veicamo maksājumu, dodot iespēju vienoties par tūlītēju nomaksu un attiecīgi nokavējuma vai soda naudas samazinājumu.
Vienlaikus, tāpat kā līdz šim, būtiskas un ļaunprātīgas nodokļu nenomaksas gadījumā VID varēs veikt arī nodokļu auditu, kas ir visaptveroša uzņēmēja pārbaude.
Lai minētie grozījumi stātos spēkā, tie vēl jāpieņem Saeimā galīgajā lasījumā.