Pētījums: Latvijā strādājošajiem veicamo uzdevumu apjoms lielāks, alga – ne

Fontes veiktais darba tirgus prognožu pētījums liecina, ka 74% aptaujāto organizāciju vadītāju saviem darbiniekiem noteiks augstākus mērķus nekā iepriekš. Taču saistībā ar darbiniekiem izvirzīto mērķu izmaiņām tikai 14% vadītāju plāno palielināt padoto pamatalgu, bet 58% prognozē, ka darbiniekiem būs iespēja nopelnīt lielāku atalgojuma mainīgo daļu (piemaksas, prēmijas).

«Būtiska tendence – pieaug darbinieka rezultātu un spējas sasniegt individuālos mērķus ietekme uz kopējo atalgojumu. Tas liecina, ka pārmaiņas ekonomikā likušas pievērst daudz lielāku uzmanību katram atsevišķam darbiniekam, tā lomai un sniegumam organizācijā,» saka Fontes pētījumu grupas vadītāja Inga Bērziņa.

Turpmākajos gados arvien vairāk tiks domāts par pārdomātu novērtējuma, motivācijas un attīstības sistēmu veidošanu un ieviešanu organizācijās.

Pētījums arī liecina, ka vadītāji izjūt kvalificēta darbaspēka trūkumu, un tas rada konkurenci par tā sauktajiem atslēgas darbiniekiem un darbiniekiem ar izcilu sniegumu, – 40% organizāciju vadītāju uzskata, ka pastāv risks pazaudēt savus labākos darbiniekus. Lai gan tiek pievērsta īpaša uzmanība tam, lai šādu cilvēku atalgojums būtu konkurētspējīgs darba tirgū, tas nebūt nav vienīgais vai populārākais veids, kā noturēt un motivēt vērtīgākos darbiniekus. 54% aptaujāto organizāciju vadītāju uzskata, ka viens no labākajiem instrumentiem talantu noturēšanai ir papildu apmācības un attīstības iespējas. Kā citus efektīvus motivatorus vadītāji min arī papildu prēmiju sistēmu (27%) un ilgtermiņa motivācijas un lojalitātes sistēmu esamību (23%).

Arvien lielāku nozīmi atalgojumā ieņem mainīgā daļa, kas arī tiek uzskatīta par labu motivēšanas instrumentu. Iepriekšējos gados daļā organizāciju atalgojuma mainīgā daļa tika atcelta, lai saglabātu stabilas pamatalgas. Šobrīd organizācijas vēlas atkal izveidot prēmēšanas sistēmas, kas motivētu darbiniekus strādāt organizācijas kopīgo mērķu sasniegšanai, un tad arī atalgotu par katra ieguldījumu – visbiežāk reizi ceturksnī vai gadā.

Latvijā

Finanšu krāpnieki šobrīd aktīvi uzdodas par mobilo sakaru operatoru darbiniekiem (SIA BITE Latvija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, SIA Tele2) un mēģina izvilināt iedzīvotāju bankas kontu pieejas datus, informējot par nepieciešamību atjaunot līgumu, lai netiktu slēgta SIM karte. Bankas Citadele IT drošības daļa aicina šādas sarunas uzreiz pārtraukt un uzsver, ka mobilo sakaru operatoru darbinieki nekad nejautās ar bankas datiem saistītus jautājumus.