Meņģelsone: Mainīta pieeja jaunās e-veselības sistēmas izstrādē un ieviešanā

© r

Šobrīd ir mainīta pieeja jaunās e-veselības sistēmas izstrādē un ieviešanā, kas laika gaitā nomainīs slikti strādājošo e-veselību, intervijā aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Līga Meņģelsone.

Pēc viņas paustā, patlaban Nacionālais veselības dienests (NVD) strādā pie laboratorisko izmeklējumu pārskatu pieejamības nodrošināšanas valsts e-veselības sistēmā, tostarp arī pie laboratorisko rezultātu pārskatu atspoguļošana iedzīvotājiem un ārstniecības iestādēm. Tāpat tiek domāts par vēža pacientu reģistra ieviešanu, kā arī NVD Eiropas Savienības līmenī piedalās "IHelp" projektā kopā ar 34 ES institūcijām, kas nozīmē vadlīnijas pārrobežu veselības datu apmaiņai. Ministre skaidroja, ka NVD strādā pie risinājumiem pārrobežu pacientu pamatdatiem, e-recepšu apmaiņai, lai nodrošinātu informācijas pieejamību veselības aprūpes speciālistiem.

Runājot par pāreju uz jaunu e-veselības sistēmu, viņa minēja, ka, salīdzinot ar tās ieviešanu pagātnē, šobrīd ir mainīta pieeja sistēmas izstrādē un ieviešanā. Pirmkārt, tiks saglabāta un uzlabota jau esošā funkcionalitāte - e-recepte, e-slimības lapa, e-darbanespējas lapa, e-nosūtījums -, lai tās integrētu arī jaunajā e-veselībā. Otrkārt, tiek pakāpeniski izstrādāta jauna funkcionalitāte, piemēram, laboratorisko pārskatu pieejamība, vēža pacientu reģistrs utt.

Pēc veiksmīgas atsevišķu funkcionalitāšu izstrādes un ieviešanas e-veselības rīku kopums tiks pārcelts uz jauno platformu, sacīja Meņģelsone.

Viņa uzsvēra, ka, plānojot un īstenojot pāreju uz jauno e-veselības sistēmu, tiek ņemta vērā arī nozares profesionāļu un organizāciju pieredze un viedokļi, kā arī tiek īstenota sadarbība ar visām iesaistītajām pusēm valsts pārvaldes iestāžu līmenī.

"Strādājot pie jaunās e-veselības ieviešanas, NVD fokusējas uz inovatīvām pieejām, lai mēs atbilstoši šim laikam nodrošinātu mūsdienīgu un uz pacientiem orientētu digitālo risinājumu. Es ļoti ceru, ka šajā procesā varēsim pēc iespējas ar laicīgiem soļiem iet uz priekšu, jo diemžēl jāatzīst, ka process ir ļoti iekavēts un tas ir apbēdinoši," atzina ministre.

Šobrīd gan viņa vēl nezina, kad varētu notikt pāreja uz jauno platformu, jo ļoti daudzas lietas tika aizkavētas un nevar arī teikt, ka viss notiek un darbs turpinās. Vēl esot jāizdara daudz secinājumu un izpētes.

Vienlaikus Meņģelsone cer, ka līdz ar pieejas maiņu process virzīsies ātrāk, tādējādi dodot iespēju nonākt līdz labam rezultātam gan pacientiem, gan arī atvieglot darbu ārstiem.