Līdz ar Covid-19 saslimstības rādītāju pieaugumu nākamnedēļ Ministru kabinetā varētu diskutēt par stingrākiem Covid-19 ierobežojumiem, ceturtdien Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).
Kā norādīja ministrs, iepriekš, kad valdība diskutēja par veidu, kā panākt labāku drošību un vakcinācijas aptveri, tika pieņemts lēmums grozīt likumu, nevis Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz piedāvās grozījumus veikt Ministru kabineta noteikumos.
Līdzīgi kā daudzās profesijās ir prasība par vakcinēšanos pret dažādām slimībām, valdībā Veselības ministrija piedāvās iekļaut tām pašām profesiju grupām arī Covid-19 vakcināciju, stāstīja Pavļuts. Viņš sacīja, ka nākamnedēļ par to būs diskusija, bet viņš negarantē, ka jau jaunnedēļ par to varēs pieņemt galīgo lēmumu.
Vienlaikus ministrs norādīja, ka šobrīd nav skaidras prognozes par to, cik augsts Covid-19 vilnis varētu izrādīties, tomēr 1500 pacienti stacionāros būs signāls par slimnīcu "spēju izsīkumu".
Kā skaidroja Pavļuts, šobrīd Latvijā ir vērojami tādi saslimstības rādītāji, kādi bijuši pērn oktobrī, novembrī. Tomēr, ņemot vērā, ka ir liela daļa nevakcinētu personu, Covid-19 "Delta" paveida izplatības dēļ slimnīcās turpina pieaugt intensīvās terapijas pacientu skats. Pavisam nesen to īpatsvars bija 12%, tagad - 20%. Ministrs atzina, ka novērots arī pastiprināts pieprasījums pēc skābekļa nodrošinājuma. Pērn tas bija nepieciešams 30%, bet šobrīd - 80% pacientu.
Pavļuts atzīmēja, ka plāns slimnīcu darbam šajā situācijā pastāv un slimnīcu spēja tikt ar bīstamo vīrusu ir labāka nekā pērn. Tāpat slimnīcu darbības nodrošināšanai saņemti papildu 80 miljoni eiro.
Veselības ministrs prognozēja, ka septembra beigās stacionāros varētu būt ap 500 Covid-19 slimnieku, bet rēķinās, ka oktobrī to skaits varētu pieaugt vēl par dažiem simtiem. Kā ministrs iepriekš norādīja, 1500 pacienti stacionāros būs "sāpju robeža". Pērnā gada sezonā šī "sāpju robeža" tika sasniegta jau pie 1200 pacietiem slimnīcās.
Kā atklāja ministrs, izaicinājumus patlaban rada slimnīcas personāla trūkums, nevis gultas vietu vai iekārtu trūkums. "Ne par kādu naudu īsā laikā nevar palielināt medicīnas personāla skaitu," pauda Pavļuts, vienlaikus piebilstot, ka vairāk nekā 90% mediķu ir vakcinēti. Ministrs ir pārliecināts, ka rudenī mediķi, pateicoties vakcinācijai, slimos mazāk un būs ierindā vairāk, kas palīdzēs ar stacionēto pieaugumu tikt galā labāk.