2011.gada budžets jāpieņem vēl šī gada decembrī, šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē pauda tajā strādājošie deputāti, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.
Sēdes laikā gan koalīcijas, gan opozīcijas deputāti bija vienisprātis, ka budžets ir jāpieņem decembrī. "Mēs nedrīkstam pārlikt budžeta pieņemšanu uz nākamo gadu, jo novilcināšanās sekas ir 30 miljonu konsolidācija par katru mēnesi, kad nav pieņemts budžets," norādīja komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs ("Vienotība").
Īpašu uzmanību deputāti pievērsa sociālajiem jautājumiem, kā būtisku uzsverot nepieciešamību nesamazināt finansējumu visneaizsargātākajām iedzīvotāju grupām un atbalstīt jaunos vecākus.
Deputāti uzklausīja Finanšu ministrijas sagatavoto ziņojumu par vidēja termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvaru 2011.-2013.gadam un diskutēja par ministrijas priekšlikumiem par 2011.gada valsts budžetā īstenojamiem fiskālas konsolidācijas pasākumiem.
"Šobrīd mēs iepazīstamies ar iespējamajiem budžeta veidošanas scenārijiem, tādēļ aicinājām pārstāvjus no Finanšu ministrijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras paust savu viedokli," skaidroja Reirs. Aicinātie eksperti un komisijas deputāti bija vienisprātis, ka jānovērš ēnu ekonomikas draudi.
Komisijas priekšsēdētājs pauda gatavību sadarboties ar ieinteresētajām organizācijām, izskatot viņu priekšlikumus un diskutējot par iespējām ieviest uzlabojumus biznesa sektorā, nodokļu iekasēšanā un citās ar komisijas kompetenci saistītās jomās.
Kā ziņots, patlaban Finanšu ministrijas sagatavotie priekšlikumi paredz nākamā gada budžeta konsolidāciju 280 miljonu latu apmērā veikt divos virzienos: pirmkārt, piedāvāts veikt pasākumus sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā vidējā termiņā, nodrošinot papildu ieņēmumus 106,6 miljonu latu apmērā.
Kā otrais virziens tiek minēti dažādi citi izdevumu samazināšanas un ieņēmumu palielināšanas pasākumi, piemēram, patēriņa aplikšana ar papildu nodokli, subsīdiju un dotāciju daļējs samazinājums, kas kopsummā varētu sniegt fiskālo efektu 173,4 miljonu latu apmērā.
Viens no priekšlikumiem ir palielināt pievienotās vērtībās nodokļa (PVN) pamata likmi par 1%, savukārt PVN samazinātās likmes palielināt par diviem procentu punktiem. FM gan uzsver, ka šie ir pasākumi, ko var izmantot vienīgi 2011.gada konsolidācijas paketē, jo tie noteikti radīs inflācijas spiedienu, kurš nebūtu pieļaujams 2012.gadā. No izmaiņām PVN likmēs 2011.gadā paredzēts budžetā gūt papildus 66 miljonus latu.