Latvija piešķīrusi patvērumu 19 Baltkrievijas pilsoņiem

© AP/Scanpix/Leta

Latvija kopš pagājušā gada vasaras beigām nolēmusi piešķirt patvērumu 19 Baltkrievijas pilsoņiem, savukārt vēl par vairākiem desmitiem kaimiņvalsts pilsoņu lēmums nav pieņemts.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) skaidroja, ka laikā no pagājušā gada 1.augusta līdz šī gada 30.martam saņemti iesniegumi no 54 Baltkrievijas pilsoņiem par patvēruma piešķiršanu.

Līdz šim pieņemti lēmumi 24 personu lietās - alternatīvais statuss piešķirts 19 personām, vienas personas lietā pieņemts lēmums pārsūtīt personu uz Poliju, bet vienas personas iesniegums noraidīts, jo tas bija iesniegts atkārtoti.

Trīs personas noformējušas iesniegumus par atteikšanos no patvēruma procedūras, no kurām divas atgriezušās Baltkrievijā, bet viena turpinās uzturēties ES teritorijā, jo saņems Polijas vīzu.

Patlaban izskatīšanā atrodas 30 personu iesniegumi.

Pēc alternatīvā statusa piešķiršanas personai tiek izsniegta termiņuzturēšanās atļauja uz vienu gadu. Ja gada laikā situācija izcelsmes valstī nav mainījusies, tad, pamatojoties uz personas iesniegumu, tiek izsniegta jauna uzturēšanās atļauja.

Tikmēr Valsts drošības dienests (VDD) savā pagājušā gada darbības pārskatā norāda, ka, ņemot vērā situācijas saasināšanos Baltkrievijā pēc 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, aizvadītajā gadā viens no VDD uzdevumiem ciešā sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Baltkrievijā bija izvērtēt to Baltkrievijas pilsoņu pieteikumus, kuri tā dēvētajā patvēruma programmā vēlējās saņemt vīzu ieceļošanai Latvijā.

Šī programma Baltkrievijas pilsoņiem dod iespēju pieprasīt Latvijas ilgtermiņa vīzu, pamatojoties uz humāniem apsvērumiem, proti, saistībā ar esošiem vai iespējamiem draudiem veselībai un dzīvībai, bailēm no vajāšanas un vardarbības un citiem apstākļiem, kuru dēļ personai nav droši uzturēties Baltkrievijā.

Tāpat Baltkrievijas pilsoņi var pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju, lai pārceltu savu uzņēmējdarbību uz Latviju, radot vai attīstot inovatīvu informācijas tehnoloģiju produktu.

VDD aizvadītajā gadā saņēma informāciju par vairāk nekā 130 Baltkrievijas pilsoņiem, kuri vēlējās saņemt humanitāro vīzu ieceļošanai Latvijā. VDD pārbaudot šīs personas, trīs gadījumos saistībā ar konstatētiem riskiem tika sniegta negatīva atbilde.

Aizvadītajā gadā pēc situācijas saasināšanās Baltkrievijā aktualizējās jautājums par vairāku Baltkrievijas uzņēmumu vēlmi pārcelt savu darbību uz Latviju. Vairāki uzņēmumi izrādīja vēlmi pārcelt visu saimniecisko darbību uz Latviju, bet atsevišķi uzņēmumi to vēlējās darīt formāli, lai varētu izmantot Latviju tikai kā uzņēmuma juridisko reģistrācijas vietu un izmantot Latvijas finanšu sistēmu, teikts VDD pārskatā.

VDD sadarbībā ar citām institūcijām vērtējis šo uzņēmumu patieso vēlmi darboties uzņēmējdarbībā, lai novērstu ļaunprātīgu Latvijas finanšu sistēmas izmantošanu.

Pārbaudot personas no Baltkrievijas, kuras vēlējās pārcelt savu uzņēmējdarbību uz Latviju, VDD sniedza 36 pozitīvas atbildes saistībā ar uzturēšanās atļaujas izsniegšanu.

Baltkrievijas pilsoņu kopumu, kas aizvadītajā gadā vēlējās saņemt vīzu ieceļošanai Latvijā, galvenokārt veidoja uzņēmēji, kuri vēlas pārcelt vai attīstīt uzņēmējdarbību Latvijas jurisdikcijā, mazkvalificētu profesiju pārstāvji, kā arī bezdarbnieki.

Pārbaudot Baltkrievijas pilsoņus, kuri vēlējās izmantot patvēruma programmas sniegtās iespējas, VDD vadījies no dažādiem kritērijiem, tostarp vērtējot riskus šo programmu izmantot ļaunprātīgi, kā arī ārvalstu specdienestu interesēs. Tāpat VDD vērtēja to, lai minētajā programmā Latvijā neieceļotu radikāli noskaņotas personas.

9.augustā Baltkrievijā notika valsts prezidenta vēlēšanas. Valsts iestāžu paziņoto vēlēšanu rezultātu nesakritība ar nevalstisko organizāciju veikto aptauju rezultātiem, kā arī neskaitāmie pārkāpumi pirmsvēlēšanu laikā un vēlēšanu dienā, tostarp kandidātu un aktīvistu apcietināšana, iebiedēšana un pret civiliedzīvotājiem vērstā vardarbība, ir izraisījusi plašus Baltkrievijas sabiedrības protestus, iepriekš uzsvērusi Latvijas Ārlietu ministrija.

Latvijā

Iespējamais Krievijas specdienesta darbinieks Aleksejs Stovbuns, kurš Latvijā tika pieķerts vienā no Valsts drošības dienesta izmeklēšanām, bijis aktīvi iesaistīts kontaktos ar Itālijas labējā spārna politiķiem, atsaucoties uz ukraiņu politologa veiktu pētījumu, vēsta LTV raidījums “de facto”. Par pierādījumiem kalpo gan fotogrāfijas, gan Stovbuna ziņojumi. Viens no publicētajiem dokumentiem attiecas arī uz Latviju, kur Stovbuns, kurš parakstās kā “Erudīts”, atstāsta sarunu ar informācijas avotu Latvijā vārdā “Finansists”.

Svarīgākais