Dīkstāves pabalsts varētu skart 12 000 pašnodarbinātos un 13 000 mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus, trešdienas preses konferencē pavēstīja Labklājības ministrija valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece.
Atšķirībā no pašnodarbinātajiem, kuriem dīkstāves pabalsts būs 75% apmērā no līdz šim saņemtiem ienākumiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem tas būs citādāks.
Proti, viņi varēs saņemt dīkstāves pabalstu 50% apmērā no mēneša vidējiem ieņēmumiem par iepriekšējiem diviem ceturkšņiem. Vienlaikus arī šajā gadījumā atbalsts nevarēs pārsniegt 700 eiro, skaidroja Muižniece.
Tas tādēļ, ka patlaban mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji 15% no apgrozījuma nomaksā nodokļos, kur 80% tiek novirzīti sociālās apdrošināšanas iemaksām un 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklim.
Šī brīža aprēķini liecina, ka kopumā šiem pabalstiem varētu tikt novirzīti 35 miljoni eiro.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzņēmējiem pirms pieteikuma iesniegšanas valsts atbalsta saņemšanai iesaka izvērtēt, vai neizpildās kāds no atbalsta atteikuma nosacījumiem, trešdien preses konferencē par atbalsta pasākumiem pašnodarbinātajiem un mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājiem sacīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
VID vadītāja skaidroja, ka visus uzņēmēju iesniegumus vērtē nevis VID darbinieki, bet automātiskā sistēma, kura stingri seko visu kritēriju atbilstībai atbalsta piešķiršanas nosacījumiem.
"Līdz ar to, pirms iesniegt pieteikumu, stingri jāizvērtē vai ir nodokļu parāds. Ja tāds ir, tad jābūt ar VID saskaņotam parāda nomaksas grafikam. Tāpat pašnodarbinātajam jāizvērtē, vai viņš netiek nodarbināts vēl kādā citā darbavietā. VID rīcībā ir visi dati un neatbilstība kādam no nosacījumiem ir viens no galvenajiem atbalsta atteikuma iemesliem," skaidroja Jaunzeme.
Tāpat VID vadītāja norādīja, ka dīkstāves pabalsta saņemšanas laikā pašnodarbinātajiem un MUN maksātājiem nedrīkst būt citu ienākumu. Pabalsta saņēmējiem būs jāiesniedz pašdeklarācija, ka ienākumi netiks gūti un VID to kontrolēs.
"Tas attiecas arī uz tiem pabalsta pieprasītājiem, ar kuriem martā vēl kādi klienti veic atlikušos norēķinus. Pabalsta prasītājiem pašiem racionāli jāizvērtē, kas viņiem būs izdevīgāk - saņemt līdz 700 eiro lielu pabalstu, vai turpināt sadarbību ar atlikušajiem klientiem. Ir dzirdēts par atsevišķiem gadījumiem, kad tiek plānota kādu shēmu veidošana, lai saņemtu pabalstu, taču tas neies cauri," stāstīja Jaunzeme.
Viņa piebilda, ka ne visi pašnodarbinātie šajā krīzē izjutīs trūkumu, jo starp pašnodarbinātajiem ir arī advokāti, ārsti, fizioterapeiti un daudzi citi brīvo profesiju pārstāvji. Jaunzeme norādīja, ka ir arī tādi pašnodarbinātie, kuru ienākumi pārsniedz miljonu eiro, un tie, visticamāk, pabalstiem nepieteiksies.
Savukārt uz jautājumu, vai tiks meklēts risinājums patentmaksas saņēmējiem, Jaunzeme norādīja, ka tas praktiski nav iespējams. "Šis ir visvieglākais nodokļu režīms - cilvēks nopērk patentu un neatskaitās VID par savu saimniecisko darbību. Līdz ar to šai nodokļu maksātāju grupai nav iespējams noteikt, vai viņi cieš kādus zaudējumus," sacīja Jaunzeme.
Viņa piebilda, ka VID atmaksās par patentu samaksāto naudu, ja kāds izvēlēsies pārtraukt darbību šajā nodokļu režīmā, taču citi atbalsta instrumenti nav iespējami.
Kā ziņots, Ministru kabinets otrdien atbalstīja Kultūras ministrijas priekšlikumu izmaksāt dīkstāves pabalstu pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem.
Pēc valdības sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) skaidroja, ka pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem dīkstāves pabalsts būs 75% apmērā no līdz šim saņemtiem ienākumiem. Savukārt mikrouzņēmumos strādājošie varēs saņemt dīkstāves pabalstu 50% apmērā no līdz šim saņemtajiem ienākumiem.
Lai pieteiktos dīkstāves pabalstam, pašnodarbinātajai personai ir jāvēršas ar iesniegumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), apliecinot, ka iesniegumā norādītajā laika periodā persona nav guvusi ienākumus no saimnieciskās darbības. Dīkstāves pabalsta apmērs tiks noteikts pēc VID rīcībā esošās informācijas - pašnodarbinātās personas VID deklarētajiem datiem.
Pieprasīto dīkstāves pabalstu VID sniegs ne vēlāk kā piecu darba dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas, pārskaitot to uz personas bankas kontu.
Kopumā Covid-19 radīto negatīvo seku mazināšanai valsts līdz šim lēmusi atvēlēt tuvu trim miljardiem eiro.