LU teleskopā varēs vērot, kā Merkurs iet pāri Saules diskam

© Ilze Zvēra/F64

Astronomiskā torņa teleskopā šodien būs iespējams vērot, kā Merkurs iet pāri Saules diskam.

Universitātē norādīja, ka pirmdien būs vērojama samērā reta planētu konfigurācija, kad Saulei tuvākā planēta Merkurs nostāsies uz līnijas, kas iedomāti novelkama starp Zemi un Sauli. Uz Saules diska būs vērojams neliels melns punkts, kas lēni pārvietosies pāri Saules diskam.

Piemērotos laikapstākļos, ja nebūs mākoņu, no plkst.14.35 līdz saulrietam plkst.16.19 Astronomiskā torņa teleskopā būs iespējams vērot, kā Merkurs iet pāri Saules diskam. Demonstrējumus veiks LU muzeja darbinieki un Latvijas Astronomijas biedrības biedri.

LU uzsvēra, ka Merkura kustības īpatnības ilgāku laiku bija zinātniska mīkla, līdz tās izskaidrojumu deva vispārīgā relativitātes teorija. Merkura tranzīts notiek reizi trijos līdz 13 gados, tomēr ne katru reizi to var novērot ikvienā zemeslodes vietā, jo tas ir redzams tikai tur, kur ir diena.

Iepriekšējo reizi Merkura tranzīts notika pirms trim gadiem, bet nākamo reizi tas būs vērojams tikai pēc 13 gadiem - 2032.gada 13.novembrī.

Latvijā

Pirms mēneša Saeimā ieradās ķīniešu delegācija. Ar tiem tikās vairāki deputāti, no sadarbības grupas ar Ķīnas parlamentu. Vairums no tiem gada sākumā devās pretrunīgi vērtētajā Pekinas sponsorētajā braucienā uz lielvalsti. Viņi uzklausīja prezentācijas un filmu par dzīvi Tibetā. Nepieminēti gan palika Ķīnai veltītie pārmetumi par cilvēku piespiedu pārvietošanām un pat spīdzināšanām reģionā, par ko cilvēktiesību aizsardzības organizācijas ziņo jau gadiem. Tikšanās tagad tiek izmantota lielvalsts propagandai, pasniedzot to, kā Latvijas atbalstu Tibetas jautājumā, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Svarīgākais