Var nākties atmaksāt Ventspils Mūzikas vidusskolai piešķirtos 10,9 miljonus eiro no ES fondiem

© F64 Photo Agency

Koruptīvo darbību dēļ pastāv risks atmaksāt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta "Valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas infrastruktūras attīstība" piešķirto finansējumu 10,95 miljonus eiro apmērā, aģentūrai LETA apstiprināja Centrālās finanšu līgumu aģentūras (CFLA) Komunikācijas un klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Daiga Reihmane.

Viņa apstiprināja, ka, saņemot informāciju par iespējamām koruptīvām darbībām saistībā ar Ventspils mūzikas vidusskolas ēku, ir apturēta maksājumu veikšana Eiropas Savienības (ES) fondu projektā "Valsts Ventspils Mūzikas vidusskolas infrastruktūras attīstība".

"Tā kā Ventspils mūzikas vidusskolas ēkas būvniecībā tiek izmantoti ES fondu līdzekļi, CFLA vērsās Iekšējās drošības birojā (IDB), lūdzot sniegt informāciju, vai kukuļošanas lieta skar ēkas būvniecības procesu. Tikko ir saņemta apstiprinoša atbilde, un CFLA lems, kādas finanšu korekcijas piemērot šajā ES fondu projektā, neizslēdzot iespēju, ka pastāv risks ES fondu finansējumu atmaksāt pilnā apjomā," teica Reihmane.

Viņa stāstīja, ka projekta īstenošana tuvojas noslēgumam, un līdz šā gada februārim jau ir tikusi izmaksāta lielākā daļa paredzētā finansējuma - 7,9 miljoni eiro. Projekta kopējās izmaksas ir 10 949 856 eiro, tajā skaitā 9 307 378 eiro ERAF finansējums un 1 642 478 eiro Latvijas valsts budžets.

"Taču, vērtējot pārkāpumus un lemjot par piemērojamajām korekcijām, nav būtisks izmaksātā vai vēl izmaksājamā finansējuma apjoms, proti, runa ir par projektu kopumā. Tādā gadījumā, ja lēmums paredz izdevumus atzīt par neatbilstoši veiktiem, ES fondu projektā paredzētie līdzekļi ir jāatmaksā," uzsvēra Reihmane.

Viņa teica, ka CFLA veiks rūpīgu izpēti, jo šajā gadījumā koruptīvas darbības ir veicis būvnieka apakšuzņēmējs, kas situāciju būtiski sarežģī.

Jau ziņots, ka Ventspils Komunālā pārvalde prasīja veikt atkārtotu VUGD novērtējumu Ventspils mūzikas vidusskolas ēkai, lai novērstu iespējamās aizdomas par neatbilstībām.

Ņemot vērā izskanējušo informāciju par IDB aizdomām par kukuļdošanu un kukuļa pieņemšanu Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas atbilstības novērtēšanā, "Komunālā pārvalde" kā Ventspils mūzikas vidusskolas ēkas būvniecības pasūtītājs apgalvo, ka nekādi neesot iesaistīta šajā procesā un par notikušo uzzinājusi no masu medijiem.

Ventspils pašvaldības iestādes "Komunālā pārvalde" direktors Andris Kausenieks pauda neizpratni par kukuļdošanas nepieciešamību, jo ir pārliecināts, ka jaunā Ventspils mūzikas vidusskolas ēka top saskaņā ar apstiprināto būvprojektu un "ir droša ikvienā aspektā".

Tikmēr Kultūras ministrija lūgusi VUGD skaidrojumu par iespējamo kukuļošanu ēkas novērtēšanā, kā arī detalizētu informāciju par to, vai jaunuzceltā ēka ir gatava ekspluatācijai, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Inita Kabanova.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) uzsver, ka kategoriski nav pieļaujama kaut mazākā paviršība un atkāpes no ugunsdrošības normām ēkā, kas būs vienlaikus izglītības iestāde, kurā mācās bērni, un sabiedriska būve ar koncertzāles funkciju.

Jau ziņots, ka IDB aizdomās par kukuļa pieņemšanu saistībā ar Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas atbilstības novērtēšanu ugunsdrošības prasībām aizturējis četras VUGD Kurzemes reģiona brigādes amatpersonas, tai skaitā abus brigādes komandiera vietniekus Romānu Andrijausku un Mursalu Kerimovu.

Savukārt par iespējamu kukuļdošanu, lai panāktu labvēlīga lēmuma pieņemšanu no VUGD amatpersonu puses, skatot jautājumu par būvobjekta atbilstības novērtēšanu ugunsdrošības prasībām, aizturēts pilnsabiedrības "Merks-Ostas celtnieks" pārstāvis un SIA "VPM Latvija" īpašnieks un darbinieks. "VPM Latvija" šajā būvobjektā veica projekta ugunsdrošības risinājumu apsekošanu.

Kriminālprocesā veiktas vairāk nekā desmit kratīšanas, kuru laikā izņemta skaidra nauda vairāku tūkstošu eiro apjomā, datu nesēji un priekšmets, kas līdzīgs globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) slāpētājam.

Ventspils Mūzikas vidusskolas jaunās ēkas būvniecība Ventspils Lielā laukuma dienvidu daļā tika sākta 2017.gada februārī. Jaunās ēkas ēkas kopējā platība būs 6883 kvadrātmetri. 76% telpu paredzētas skolas vajadzībām, bet 24% - komerciālo un nekomerciālo koncertzāles funkciju īstenošanai.

Plānots, ka Ventspils Mūzikas vidusskolas ēka būs lielākā mūzikas skola ārpus Rīgas. Turklāt vienā ēkā ar Ventspils Mūzikas vidusskolu atradīsies Ventspils koncertzāle. Ēkas būvniecību bija plānots pabeigt 2019.gada pirmajā pusē.

Ēkas projektu izstrādājis vācu arhitekta Deivida Kuka pārstāvētais arhitektu birojs "Haascookzemmrich Studio 2050". Būvdarbus veic apvienība "Merks - Ostas celtnieks", kas uzvarēja iepirkuma konkursā ar piedāvāto līgumcenu 25 630 451 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Ieskaitot PVN 21% apmērā, ēkas būvniecība kopumā izmaksās aptuveni 31 miljonu eiro.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka pilnsabiedrība "Merks-Ostas celtnieks" sastāv no uzņēmumiem SIA "Merks" un SIA "Ostas Celtnieks". "Merks" pieder Igaunijas uzņēmumam "Oshausing Merko Investments". Savukārt "Ostas Celtnieks" vairākuma daļu turētājs ir Konstantins Bursakovskis, kuram pieder daļas arī uzņēmumā SIA "Ventgāze".

Savukārt SIA "VPM Latvia" pieder Latvijas pilsonim Vilnim Puļķim.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.