Šodien lems par Vecrīgas grautiņos notiesātā Bērziņa konvojēšanas izmaksu segšanu
 
©Antra Gabre

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien lems par Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa konvojēšanas izmaksu segšanu.

Kā iepriekš skaidroja Bērziņa aizstāvis Jānis Mucenieks, šāda veida tiesvedības agrāk ir notikušas arī citās lietās un tajās lemts par labu ieslodzītajiem.

Jau ziņots, ka par dalību 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātajam Bērziņam pie ieslodzījumā pavadītā laika ieskaitīti arī tie mēneši, ko Bērziņš pavadīja aiz restēm Čehijā, informēja Mucenieks.

Aizstāvis skaidroja, ka Bērziņš Čehijā tika aizturēts 2017.gada 31.martā un viņam tiesa bija piespriedusi vienu gadu un astoņus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Līdz ar to sanāk, ka Bērziņam sods jāizcieš līdz šī gada 30.novembrim.

Bērziņš 14.maijā uzrakstījis iesniegumu Ieslodzījumu vietu pārvaldei (IeVP), lūdzot nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu ar elektronisko atbrīvošanu.

Pēc iesnieguma saņemšanas trīs dienu laikā to izvērtēja speciāla komisija. Tad izvērtēšanu 15 dienu laikā veic Valsts probācijas dienests, bet gala lēmums būs jāpieņem tiesai.

IeVP apstiprināja, ka Bērziņš atrodas augstākajā soda izciešanas pakāpē, kas nozīmē, ka viņš ievēro disciplīnu, kas ir priekšnoteikums pirmstermiņa atbrīvošanai.

Ja tiesas lēmums Bērziņam būs labvēlīgs, tad viņam būs ap kāju jānēsā speciāla sprādze. Pie potītes piestiprināta sprādze raida signālu uztvērējam. Uztvērējs no uzraugāmā dzīvesvietas sūta signālu monitoringa centram. Savukārt monitoringa centrā seko līdzi visu raidītāju signāliem.

Elektroniskās uzraudzības laikā notiesātais savu dzīvesvietu drīkst atstāt tikai tam paredzētajā laikā.

Bērziņam par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos bija piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu un astoņiem mēnešiem. Tiesa Bērziņam piesprieda arī Valsts probācijas dienesta (VPD) uzraudzību, tomēr viņš to nepildīja, VPD neieradās, kā rezultātā tiesa mainīja savu lēmumu un nosacītu cietumsodu aizstāja jau ar reālu brīvības atņemšanu.

Šajā brīdī Bērziņš izšķīrās pamest Latviju, pēc paša vārdiem, dodoties "politiskajā trimdā". Šādos apstākļos Bērziņš 2016.gada sākumā tika izsludināts starptautiskā meklēšanā, līdz 2017.gada pavasarī viņš tika aizturēts Čehijā.