"Planēta 7" stāsta par gudru interneta lietošanu

© Lauris Vīksne, F64 Photo Agency

Bērni internetu sāk izmantot ļoti agrā vecumā, tāpēc tā saprātīga lietošana ir jāapgūst jau pamatskolā, uzskata Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska. Centrs izdevis grāmatu Planēta 7, kas palīdzēs bērniem apgūt zināšanas un prasmes, lietojot digitālas ierīces.

Grāmata par drošu un atbildīgu interneta lietošanu Planēta 7 ir domāta 8-12 gadus veciem bērniem, un arī kā mācību līdzeklis tā būs palīgs skolu pedagogiem, vecākiem un bibliotekāriem. Grāmata, ko izdevis Latvijas Drošāka interneta centrs drossinternets.lv ar Eiropas Komisijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas līdzfinansējumu, bez maksas tiks izplatīta Latvijas skolās. Pētījuma rezultāti liecina, ka pusei Latvijas iedzīvotāju ir nepieciešams pilnveidot mediju pratību - meklēt, analizēt un kritiski izvērtēt informāciju, kuru piedāvā laikraksti, televīziju kanāli un interneta resursi. Piemēram, tikai 40 procenti Latvijas iedzīvotāju spēj atšķirt uzticamu informāciju no meliem. Liela daļa Latvijas iedzīvotāju neprot kritiski izvērtēt interneta meklēšanas programmu (piemēram, Google, Bing vai citu) piedāvātos rezultātus un neatšķir sponsorētās saites no pārējām. Pētījumā arī atklāts, ka piektā daļa cilvēku mēdz dalīties ar informāciju internetā, to pat nepārbaudot. Īpaši tas raksturīgs jauniešiem. «Bērni internetu sāk izmantot ļoti agri, tāpēc tā jēgpilna lietošana ir jāapgūst jau pamatskolā,» norāda M. Katkovska.

Grāmatas autore Liene Valdmane stāsta par grāmatas ideju: «Skolēnam ir jāprot domāt, lietot, strukturēt, salīdzināt, analizēt, izvērtēt un radīt savas zināšanas - šie septiņi vārdi ir kā pamats grāmatai par gudru un drošu interneta lietošanu.» Bērniem viegli uztveramais un ar dažādiem uzdevumiem un testiem bagātinātais mācību materiāls palīdzēs apgūt zināšanas, prasmes un iemaņas, kas ir nepieciešamas gan veiksmīgam mācību procesam, gan ikvienai dzīves situācijai darbā ar digitālajām tehnoloģijām. Mācību materiāls ir integrējams dažādu mācību priekšmetu saturā. Planēta 7 atspoguļo mūsdienu dzīvi, kur ik uz soļa ir jādomā, jāizvērtē, jāanalizē, jāspēj salīdzināt un jāprot lietot tās zināšanas, ko radījuši citi, jāprot arī atbildīgi dalīties ar tām. Grāmatā praktiski uzdevumi iedalīti piecās nodaļās: Ar mobilo kabatā..., Lielais nezināmais - informācija, Esi atbildīgs!, Es piedalos! un Domā līdzi! Piemēram, viens no uzdevumiem ir vienu dienu pierakstīt visu, ko skolēns dara savā mobilajā tālrunī. Lelde, viena no grāmatas varonēm, mobilo tālruni lieto gandrīz ik minūti, sākot no brīža, kad noskan modinātājs... arī tālrunī. «7.03 uzrakstu Whats App draudzenei Labrīt!, viņa atbild, un mēs sarakstāmies sešas minūtes. 7.15 nofotografēju kēksu, ko apēdu brokastīs, un nosūtu mammai.» Šādu mobilā tālruņa lietošanas aprakstu skolēns aicināts izpildīt par sevi grāmatā, tādējādi dienas beigās var redzēt, cik daudz un kādos nolūkos lietots tālrunis.

«Ir svarīgi bērniem ne tikai tehniski mācēt lietot digitālās tehnoloģijas, bet, lietojot tās, prast radīt jaunas idejas, dalīties ar tām, strādāt ar datiem un informāciju, kā arī prast savstarpēji sadarboties,» saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.



Latvijā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paredz pārtikas piegādes kurjeru reģistrēšanos dienestā tuvāko trīs mēnešu laikā, aģentūrai LETA pauda PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga.

Svarīgākais