Tikai puse pārbaudīto ūdensapgādes sistēmu pilnībā atbilst prasībām

© F64

Pērn no visām Veselības inspekcijas (VI) kontrolētajām ūdensapgādes sistēmām tikai 50,3% pilnībā atbilda normatīvu prasībām, liecina inspekcijas 2016.gada publiskais pārskats.

2016.gada VI veica 638 plānveida kontroles, un no visām inspekcijas kontrolētajām ūdensapgādes sistēmām 321 pilnībā atbilda normatīvu prasībām, bet 317 jeb 49,7% no tām tika konstatētas atsevišķas neatbilstības, kuras uzdots novērst.

Aizvadītajā gadā VI plānveida kontrolēs visbiežāk tika konstatētas neatbilstības par dzeramā ūdens kvalitāti (118 neatbilstības), korektīvo pasākumu izpildi un rezultativitāti (97 neatbilstības), stingrā režīma aizsargjoslas iežogojumu (78 neatbilstības), kā arī profilaktiskās dezinfekcijas efektivitātes kontroli (75 neatbilstības).

VI pārskatā teikts, ka ik gadu biežākā neatbilstību grupa ir saistīta ar dzeramā ūdens kvalitāti un tā nekaitīguma prasību ievērošanu, tomēr pērn vērojama pozitīva tendence. 2016.gadā būtiski samazinājušās neatbilstības, kas saistītas ar profilaktisko dezinfekciju. "Tas izskaidrojams ar to, ka 2013.-2014.gadā uzraudzības jomā tika akcentēta dezinfekcijas nozīme ūdens kvalitātes nodrošināšanai, pastiprināti tika skaidrotas prasības, pieaicinot jomas speciālistus," skaidrots pārskatā.

Tāpat inspekcija pērn izskatīja 18 iesniegumus par nekvalitatīvu dzeramo ūdeni, turklāt desmit iesniegumi tika atzīti par pamatotiem. Kopumā to izskatīšanai tika veiktas 23 kontroles un paņemti 22 ūdens paraugi.

VI pērn saņēmusi arī astoņus Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ziņojumus par legionelozes gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu. Piecos no gadījumiem legionella baktērija konstatēta daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās Rīgā un Valmierā, bet trīs gadījumos - viesnīcās Rīgā, Daugavpilī un Liepājā. Izskatot saņemtos ziņojumus, VI savas kompetences ietvaros uzraudzījusi noslēguma dezinfekcijas pasākumu izpildi un to efektivitāti.

Latvijā

Latviešu leģiona piemiņas vietas apgānīšanā apsūdzēto Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni, visticamāk, Krievijas specdienesti savervējuši platformā "Telegram", un par savām darbībām vīrietis, iespējams, saņēmis 350 eiro, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas prokuratūras preses pārstāve Ieva Šomina.

Svarīgākais