Saeimas vairākums šodien, skatot grozījumus Maksātnespējas likumā, noraidīja priekšlikumu atcelt dublējošo normu par valsts amatpersonas statusu maksātnespējas administratoriem.
Parlaments šobrīd turpina skatīt likuma grozījumiem otrajā lasījumā iesniegtos gandrīz 140 priekšlikumus, tāpēc gala lēmums attiecībā uz likumprojekta otrā lasījuma redakciju pagaidām vēl nav pieņemts.
Ierosinājumu no likuma izslēgt normu, ka amata darbībā maksātnespējas procesa administratori ir pielīdzināti valsts amatpersonām, bija ierosinājuši partijas "No sirds Latvijai" frakcijas deputāti Inguna Sudraba un Gunārs Kūtris.
Kūtris šodien debatēs atsaucās uz ārvalstu investoru izdarītajiem secinājumiem par problēmām šajā nozarē un norādīja, ka maksātnespējas administratoru rīcība nav saistāma ar valsts amatpersonas statusu, jo gadījumu, kad maksātnespējas administrators būs rīkojies ļaunprātīgi, izmeklēšana būs Ekonomikas policijas, nevis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) atbildībā. Politiķis taujāja, vai KNAB, kas vērtē valsts amatpersonu rīcību, varēs izmeklēt maksātnespējas administratoru ļaunprātīgo rīcību saimnieciskajā darbībā, un deputāts pats atbildēja, ka tas nav šīs institūcijas kompetencē.
Uzstāšana uz valsts amatpersonu statusa saglabāšanu ir "spēlēšana" uz cilvēku prastākajām jūtām, jo ļoti gribas redzēt šo cilvēku maciņu saturu, secināja politiķis.
Saeimas Juridiskajā birojā aģentūrai LETA iepriekš paskaidroja, ka šī ir dublējoša norma un likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" (IKNL) attiecīgi tiek saglabāts administratoru amatpersonas statuss.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pirms parlamenta sēdes bija paudis aicinājumu deputātiem neatbalstīt rosinājumu no likuma izslēgt normu, ka maksātnespējas administratoriem ir valsts amatpersonas statuss, aģentūru LETA informēja tiesībsargājošajā iestādē.
KNAB no vienas puses vērsa uzmanību, ka neatkarīgi no šodien pieņemtā lēmuma maksātnespējas administratori joprojām būs valsts amatpersonas, kurām saskaņā ar IKNL ir jāievēro šajā likumā noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi.
Biroja pārstāvji tomēr reizē norādīja, ka pievienojas Tieslietu ministrijas viedoklim, ka, no Maksātnespējas likuma izslēdzot normu par valsts amatpersonas statusa piešķiršanu maksātnespējas administratoriem, var tikt radīts lavīnveidīgs efekts turpmākiem mēģinājumiem veikt izmaiņas arī likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā". Šāds solis ievērojami samazinātu iespējas kontrolēt maksātnespējas administratoru darbības likumību, brīdina KNAB.
Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) LTV pauda uzskatu, ka, lai gan norma par valsts amatpersonas statusu maksātnespējas administratoriem ir dublēta arī citā likumā, tomēr atteikšanās no tās vienā likumā patiesībā būtu signāls, ka arī no otra likuma to ir iespējams izņemt.
Jau vēstīts, ka minētie grozījumi Maksātnespējas likumā kopumā paredz noteikt stingrāku maksātnespējas administratoru darba uzraudzību, kā arī ieviest brīvā tirgus principu tiesiskās aizsardzības procesā.
Ja šodien tiks gūts Saeimas atbalsts likumprojekta tālākai virzībai, priekšlikumu iesniegšanas termiņu galīgajam lasījumam plānots lūgt noteikt piecas dienas.