Gadījumu, kad ārsts pieķerts par samaksu izrakstām psihotropo vielu receptes, izvērtēs VI

© Romāns Kokšarovs / F64 Photo Agency

Bērnu ķirurga Jura Švekļa gadījumu, kurš līdzās saviem ārsta pienākumiem pieķerts par nelielu samaksu izrakstām psihotropo vielu receptes, izvērtēs arī Veselības inspekcija (VI).

Kā aģentūra LETA uzzināja inspekcijā, reaģējot uz masu medijos pausto informāciju, VI ir uzsākusi pārbaudi par konkrēto gadījumu. Pārbaudi plānots veikt ne mazāk kā vienu mēnesi.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB), atbildot uz jautājumu, vai Švekļa nodarījumu nav plānots izvērtēt un atņemt ārsta sertifikātu, aģentūrai LETA tika norādīts, ka tas būs atkarīgs no tiesas lēmuma.

Turpmāku sadarbību ar Švekli izvērtē arī ārstniecības iestādes, kurās viņš strādā. Tāpat Valsts policija par minēto gadījumu ir uzsākusi kriminālprocesu.

Kā ziņots, Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens" 28.novembrī vēstīja, ka pazīstamais bērnu ķirurgs Šveklis, kurš strādā gan Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, gan pieņem "Veselības centrā 4" un arī Rīgas 1.slimnīcā, līdzās saviem ārsta pienākumiem par nelielu samaksu izraksta arī psihotropo vielu receptes, par ko draud kriminālatbildība.

Žurnālistu īstenotajā eksperimentā ārsts Šveklis kādam nepazīstamam cilvēkam, nemaz neiztaujājot, kas viņam kaiš, izrakstījis psihotropās vielas "Xanax" recepti, pieņemot par to 15 eiro lielu samaksu.

"Xanax" ir psihotropā viela, kas domāta stresa noņemšanai, un tās aprite tiek stingri regulēta, jo zāles izraisa atkarību. "Xanax" recepte ir rozā, nevis zilā krāsā, kas arī norāda uz stingro kārtību. Par šāda veida darbību ir paredzēta kriminālatbildība un kā maksimālais sods noteikta brīvības atņemšana uz trim gadiem.

Pats ārsts, sazvanīts pēc eksperimenta, noliedza, ka jebkad būtu tā darījis.

Latvijā

Pirms mēneša Saeimā ieradās ķīniešu delegācija. Ar tiem tikās vairāki deputāti, no sadarbības grupas ar Ķīnas parlamentu. Vairums no tiem gada sākumā devās pretrunīgi vērtētajā Pekinas sponsorētajā braucienā uz lielvalsti. Viņi uzklausīja prezentācijas un filmu par dzīvi Tibetā. Nepieminēti gan palika Ķīnai veltītie pārmetumi par cilvēku piespiedu pārvietošanām un pat spīdzināšanām reģionā, par ko cilvēktiesību aizsardzības organizācijas ziņo jau gadiem. Tikšanās tagad tiek izmantota lielvalsts propagandai, pasniedzot to, kā Latvijas atbalstu Tibetas jautājumā, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Svarīgākais